A milliárdosok egy új kezdeményezés keretében 30 millió dollárt szánnak arra, hogy megtisztítsák a közösségi médiát a nem kívánt tartalmaktól.


A Free Our Feeds kezdeményezést nemcsak technológiai vezetők, hanem egy korai Facebook-befektető is támogatja, célja pedig a nyílt forráskódú AT-protokoll révén megszüntetni a Musk- vagy Zuckerberg-féle üzletemberek domináló hatalmát az online közösségi platformok felett.

Nem sokkal azután, hogy a Meta is bejelentette moderációs irányelveinek felégetését, technológiai vezetők és nonprofit vezetők csoportja újabb kampányt indított egy új ökoszisztéma felépítésére a "milliárdosok hatalmába kerített" közösségi média alternatívájaként. Bár az teljesen világos, hogy a hagyományos közösségi platformok tulajdonlása és irányítása milyen koncentrált ellenőrzést tesz lehetővé, a Mozilla Alapítvány ügyvezető igazgatója szerint most első alkalommal az út is világosan látszik az ilyen alkalmazások jövőjének biztosításához, amelyben az "a kapcsolatteremtés, a kreativitás és az öröm" eszközei lehetnek.

Nabiha Syed, az egyik kulcsfontosságú letétkezelő, azzal a céllal irányítja a Free Our Feeds projektet, hogy az első körben 4 millió, három év alatt pedig összesen 30 millió dollárt gyűjtsenek össze és használjanak fel. E kezdeményezés célja, hogy közösségi alapú erőforrásokat és független infrastruktúrát biztosítson, megakadályozva ezzel, hogy a "kockázati tőke és a milliárdosok" befolyásolják a folyamatokat. A közleményükben arra figyelmeztetnek, hogy "Zuckerberg is teljes gőzzel támadja Muskot", és hangsúlyozzák, hogy nem engedhetjük, hogy ilyen alakok irányítsák a "digitális közteret". A status quo megrengetésének lehetőségeként a Blueskyra és annak innovatív technológiájára utalnak.

A Free Our Feeds kezdeményezés egy innovatív, nyílt forráskódú AT Protocolra épül, amely célja egy független infrastruktúra létrehozása, amelyet a fejlődő Bluesky közösségi hálózat használ. Ez a megoldás nemcsak az interoperabilitás és a teljesítmény fokozásának ígéretét hozza magával, hanem lehetőséget biztosít a felhasználók számára, hogy hordozható fiókokkal rendelkezzenek, és választhassanak az algoritmusok között. A felhasználók számára egy sokkal nagyobb kontrollt biztosít, mint amit eddig tapasztaltak: olyan platformként képzelhetjük el, amely lehetővé teszi a különböző közösségi hálózatok közötti zökkenőmentes átjárást, valamint a saját adataik kezelésének szabályozását, beleértve azt is, hogy milyen információkat osztanak meg más szolgáltatásokkal.

Az internet nem fog magától átalakulni; ahhoz aktív lépésekre és tudatos változtatásokra van szükség.

A közcélú alapítvány keretein belül egy önálló infrastruktúrát kívánunk létrehozni, amely magában foglal egy másodlagos rendszert is. Ez a rendszer az összes hálózaton elérhető tartalom indexelésére szolgál, lehetővé téve ezzel a fejlesztők és felhasználók számára a bejegyzésekhez való hozzáférést, még akkor is, ha például a Bluesky korlátozza az adatok elérését. Syed hangsúlyozza, hogy egyik fő célkitűzésük a protokoll Blueskytól független működtetése. Minél több érdekelt fél csatlakozik ehhez a kezdeményezéshez, annál erősebb védelmet nyújtanak a nagyvállalatok dominanciájával szemben. A közelmúlt eseményei világosan rámutattak a koncentrált tulajdonlás jelentette kockázatokra, így a független infrastruktúra kiépítése különösen időszerűnek bizonyul.

Igaz, hogy a Bluesky az X (korábban Twitter) kihívójaként pozicionálta magát, de a Free Our Feeds támogatói szerint az egyre jobban futó társaság befektetői struktúrája ugyanolyan nyomást generál majd, mint a többi kereskedelmi platform esetében. Roger McNamee, a Facebook korai befektetője és későbbi kritikusa, aki ugyancsak beállt a kezdeményezés mögé, a Business Insidernek nyilatkozva elmondta: igen hosszú idő telt el azóta, hogy a Szilícium-völgyben legutóbb megoldottak egy létező problémát, de ez a projekt ritka lehetőséget kínál a közösségi média felépítésének és ellenőrzésének átalakítására.

A támogatók természetesen tisztában vannak vele, hogy a 2025 végéig életbe lépő alapítványi kezdeményezés komoly kihívások elé állítja őket. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a nagy platformok világában alapvető változások zajlanak, és a felhasználók egyre inkább frusztráltak a helyzet alakulása miatt. Az említett digitális közterület birtoklása egy instabil és átláthatatlan digitális tájat eredményezett, amelyben az emberek döntései a milliárdosok szeszélyeitől függenek. Syed véleménye szerint azonban ennél sokkal többre vagyunk képesek: "Az internetnek nem muszáj így működnie, és ha összefogunk, akkor biztosan meg tudjuk változtatni."

Related posts