75 ezer tonna veszélyes hulladék - a nagysurányi akkumulátorgyár környezeti hatásvizsgálati dokumentációja félreérthető lehet.


A Szlovákia mozgalom szerint a nagysurányi akkumulátorgyár környezeti hatásvizsgálati (EIA) dokumentációjában súlyosan félrevezető adatok szerepelnek, hogy a beruházó így ússza meg a szigorúbb besorolást. Rastislav Krátky, a mozgalom képviselője felszólította Denisa Saková (Hlas) gazdasági és Tomáš Taraba (SNS-jelölt) környezetvédelmi minisztert, hogy hitelesen tájékoztassák a nyilvánosságot. Utóbbi rámutatott, hogy a környezeti hatásvizsgálat még folyamatban van, a beruházótól pedig számos kiegészítést és pontosítást követelnek.

A hétfői sajtótájékoztatón a képviselő két fontos dokumentumot ismertetett a projekttel kapcsolatban: egy műszaki jelentést és a környezeti hatásvizsgálati (EIA) anyagot, amely elérhető az enviroportal.sk weboldalon. Kiemelte, hogy a két dokumentumban több lényeges adat nem összeegyeztethető, ami aggodalomra ad okot.

Az egyik legjelentősebb különbség a keletkező hulladék mennyiségében mutatkozik meg:

míg az EIA-dokumentumban valamivel több mint 8000 tonna veszélyes hulladék szerepel, addig a műszaki jelentés 75 000 tonnával számol.

A képviselő véleménye szerint a legutóbbi adat a leginkább hiteles, hiszen a nyersanyagok tárolására tervezett raktárterületek összterülete 60 000 m²-t fog kitenni. Ez a méret harmincszorosa egy tipikus Lidl-áruháznak.

Arra is rámutatott, hogy a műszaki jelentés szerint az üzemben akár 53 600 tonna NMP oldószert is felhasználnának, az EIA-dokumentumban azonban mindössze 1 124 tonna, vagyis 4 700-szor kisebb mennyiség szerepel.

"Ez világosan ellentétes a levegőtisztasági jogszabállyal, amely megköveteli, hogy a szerves oldószerek felhasználását teljes mértékben nyilvánosságra hozzák. Ez nem csupán a gyár által beszerzett anyagokat érinti, hanem a visszanyert, újrahasznosított anyagok felhasználását is" - nyilatkozta Krátky.

Az NMP (N-metil-2-pirrolidon) szaporodási képességeket károsító anyag, azaz károsíthatja a születendő gyermeket. Ahogy arról korábban írtunk, a nagysurányi üzem dokumentációja szerint a beruházás része lesz egy külön oldószer-tisztító rendszer is. Ennek köszönhetően a súlyosan egészségkárosító NMP oldószert 99,99%-os hatékonysággal fogják visszanyerni és újrahasznosítani, ezáltal az emisszió mértéke is csökken.

Krátky felhívta a figyelmet arra, hogy a műszaki jelentésben található adatok fényében az akkumulátorgyárat egy szigorúbb elbírálási kategóriába kellene sorolni, ami szigorúbb ellenőrzési kötelezettségeket eredményezne. Az EIA-dokumentum tartalmára hivatkozva azonban a beruházó mentesülne e követelmények alól.

Az ellenzéki politikus véleménye szerint a torzított adatok és a műszaki előírások figyelmen kívül hagyása súlyos következményekkel járhat. Ez oda vezethet, hogy a potenciális befektető visszavonja ajánlatát, ami komoly gazdasági problémákat okozhat. Alternatívaként, ha megvalósul az akkumulátorgyár, a nem megfelelően értékelt adatok és a szigorú ellenőrzések hiányosságai miatt jelentősen megnőhet az ipari balesetek valószínűsége.

Kiemelte, hogy a Szlovákia mozgalom javasolja: a mezőgazdasági és környezetvédelmi parlamenti bizottság rendkívüli ülésén, amelyet eredetileg a bősi vízerőmű témájában terveztek szerdára, a nagysurányi akkumulátorgyár ügyét is vegyék napirendre.

A környezetvédelmi minisztérium a TASR érdeklődésére válaszolva hangsúlyozta, hogy az EIA-eljárás jelenleg is folyamatban van, és a beruházóval szemben több mint 40 különféle feltételt állapítottak meg. A benyújtott dokumentációnak ki kell terjednie többek között a levegőminőségi vizsgálatokra, valamint a technológiai berendezések és az égési folyamatok során keletkező kibocsátások részletes adataira is. Továbbá a beruházónak részletesen be kell mutatnia, hogyan kívánják megelőzni a talajvíz szennyezését, illetve milyen zaj- és közlekedési terheléssel jár majd az akkumulátorgyártás folyamata.

Az információkat folyamatosan megosztjuk, hiszen a nyilvánosság teljes mértékben jogosult arra, hogy tájékozott legyen a beruházás környezeti hatásairól.

- közölte a minisztérium, hozzátéve: az EIA-vizsgálat eredményeit nem lehet előre megjósolni.

Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter az eredetileg benyújtott dokumentációt korábban "gyenge minőségűnek" nevezte, és április végén felfüggesztette az EIA-folyamatot.

Related posts