A koffein új reménysugárként tűnhet fel az alkoholfüggőség kezelésében, mint egy váratlanul érkező csodaszer.
Egy friss olasz-amerikai kutatás szerint a koffein ellensúlyozhatja az alkohol egyes, az agyra gyakorolt hatásait, és ezáltal csökkentheti a függőség kockázatát. A kutatócsoport hím patkányokon vizsgálta, hogyan hat a koffein a mezolimbikus dopamin útvonalra, vagyis az agy jutalmazási rendszerének azon részére, amely a dopamin felszabadításáért felelős.
Ez az útvonal kulcsfontosságú szerepet tölt be az olyan addiktív viselkedések megerősítésében, mint amilyen az alkoholfogyasztási zavar. A Translational Psychiatry című szaklapban közzétett kutatás alapján kiderült, hogy a koffein képes gátolni az alkoholt szalszolinollá, egy dopamin felszabadulását serkentő vegyületé alakító folyamatot. Ezáltal a koffein csökkenti az alkohol élvezeti hatását.
A legfrissebb kutatások során a tudósok felfedezték, hogy a koffein hatással van arra, miként reagál az agy a morfiumra. Ez a jelenség hasonlóan működik, mint a szalszolinol esetében, hiszen mindkettő a függőségi mechanizmusok központi elemére, a μ-receptorokra gyakorol hatást. Érdekes, hogy az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) által jóváhagyott naltrexon, amely az alkoholizmus kezelésére szolgál, szintén ezekre a receptorokra hat, így a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a koffein alkalmazása potenciálisan új lehetőségeket nyithat a függőségek kezelésében.
A klinikai alkalmazások kidolgozása előtt elengedhetetlen, hogy további kutatásokra van szükség. A következő lépések célja, hogy más állatfajokon, hosszabb időtávon is megerősítsük ezeket az eredményeket.