A szlovák sípályák különösen a magyar turistákra orientálódnak, hiszen ők a legnagyobb látogatóik. A hóbundás hegyek és a kiváló pályák vonzereje évről évre egyre több síelőt csábít a szomszédos országba.


A szlovákiai lakosság több mint 50%-a tervez téli vakációt, általában két-három napra. Azok közül, akik utazást terveznek, 47% fejenként napi 40 és 100 euró közötti költéssel számol. A hegyvidéki pihenést évente legalább kétszer 20%-uk tudja elképzelni. Majdnem háromnegyedük pedig kártyával, mobiltelefonnal vagy okosórával szeretne fizetni a síterepeken. Ezeket az adatokat a Visa megbízásából a Response Now végezte el, 2022 decemberében, 1000, 18 és 60 év közötti válaszadó részvételével.

"Mindössze 39% tervezi, hogy valóban síelni fog, a többség inkább wellness-szolgáltatásokat, városnézést vagy gasztronómiai élményeket keres" - mondta Ľubica Gubová, a Visa szlovákiai menedzsere. A helyi látványosságokat felkeresni vagy túrázni 58% szeretne, wellnesskezeléseken 50% venne részt, míg gasztronómiai élményeket 44% keresne.

A külföldi téli nyaralások iránti érdeklődés főként a 18 és 29 év közötti fiatalok körében mutatkozik meg. A legkeresettebb úti cél Lengyelország, ahová a megkérdezettek 16%-a tervezi az utazását. Ezt követi Csehország és Ausztria, mindkettő 12%-os népszerűséggel bír. Ezzel szemben Szlovákiába leginkább magyar turisták érkezésére számítanak (14%), őket a lengyelek (9%) és a csehek (8%) követik.

A hegyekben tartózkodó látogatók körében a digitális fizetési módok, mint a mobiltelefon, bankkártya vagy okosóra, a legnépszerűbb választások. Egy friss felmérés alapján, ha a síközpontokban nem lenne lehetőség elektronikus tranzakciókra, a válaszadók 17%-a kevesebb pénzt költene, 13% más alternatív helyszínt választana, míg 9% a jövőben elkerülné az adott helyet. Az adatok azt mutatják, hogy a szlovákiai lakosok 65%-a szívesen fogadná, ha készpénz nélkül, csupán mobiltelefon vagy okosóra segítségével intézhetné a vásárlásait a sípályákon.

A leggyakrabban digitálisan fizetett szolgáltatás az étkezés (33%), ezt követi a szállás (26%) és a síbérletek (9%). A válaszadók 35%-a panaszkodott arra, hogy nem lehet bankkártyával fizetni a parkolásért, 16% éttermekben és büfékben, 12% pedig kisebb boltokban tapasztalta ezt a problémát.

Ugyanakkor a síbérletek digitális fizetési lehetőségét a legtöbben pozitívan értékelték, mindössze 7% jelezte, hogy nehézségekbe ütközött.

Egy olyan korszakban élünk, ahol az azonnali tranzakciók már nem csupán kívánalom, hanem elvárás. A vásárlók és a vállalkozások egyre inkább a gördülékeny pénzügyi folyamatokat keresik, függetlenül attól, hogy kiktől vásárolnak vagy kinek értékesítenek. A cégek a gyorsabb pénzhez jutást preferálják, míg a fogyasztók világszerte szeretnék alkalmazni a számukra legkényelmesebb fizetési lehetőségeket. A téli turizmus sem mentes ettől a trendtől – ahogy Gubová is hangsúlyozta, a kártyás és a mobilfizetés lehetősége kulcsfontosságú szerepet játszhat a téli utazási célpontok kiválasztásában.

Related posts