A málenkij robotra elhurcoltak emlékére tartott megemlékezést Vállajon | Demokrata


Soltész Miklós emlékeztetett, Vállajról és a szomszédos Mérkről csaknem ötszáz embert hurcoltak el, a környékről pedig, a szatmári svábok közül több mint ötezret. "Legnagyobb bűnük az volt, hogy németül beszéltek vagy németek voltak az őseik" - mondta, megjegyezve, hogy ezeknek az embereknek német volt a kultúrájuk, de mellette magyarnak, kereszténynek, katolikusnak, reformátusnak, evangélikusnak vallották magukat. Hozzátette, az akkori Magyarország területéről mintegy 300 ezer ember tűnt el vagy szenvedett a málenkij robot során.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a munkatáborokban szenvedett emberek tiszteletet, becsületet és köszönetet érdemelnek. Kiemelte, hogy sokaknak évtizedeken át kellett elhallgatniuk a megpróbáltatásaikat, még azoknak is, akik sikeresen túlélték a borzalmakat, és végül visszatérhettek hazájukba.

Soltész Miklós leszögezte, azért fontos megemlékezni, hogy azokat a bűnöket, amelyeket az emberiség elkövetett, még egyszer ne kövesse el. Ezt csak akkor lehet elkerülni, ha tudjuk, mi történt - húzta alá. Azt mondta, látjuk most is, hogy "mit művelnek a nagyhatalmak gazdasági előnyökért, fegyvereladásért és a gazdaság átalakításáért".

Kijelentette, hogy bíznunk kell abban, hogy az Ukrajnában folyó háború véglegesen befejeződik, és abban is, hogy azoknak az embereknek, akik életüket vesztették vagy a málenkij robot szenvedéseit cipelniük kellett, nem volt hiábavaló a szenvedésük. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a mai Magyarországon és Közép-Európában tapasztalható jólét és lehetőségek az elődeink, az idősebb generációk áldozatainak köszönhetőek.

Simon Miklós, a térség fideszes országgyűlési képviselője ünnepi beszédében mély hálával adózott az emlékmű készítőinek fáradozásáért. Kiemelte, hogy a mi generációnk felelőssége és egyben megtiszteltetése, hogy tisztelettel adózzunk azoknak a bátor hősöknek, akik átéltek és elszenvedtek a málenkij robotot. Emlékezzünk rájuk, és őrizzük meg emléküket a jövő számára!

Az önkormányzat állíttatta kőből készült emlékművet Palánki Ferenc Debrecen-nyíregyházi megyés püspök szentelte meg.

Related posts