**A mentes diéta nem feltétlenül jelenti az egészséges táplálkozást: Hogyan tápláljuk helyesen a gyerekeket?** Sok szülő hiszi, hogy a "mentes" ételek automatikusan egészségesebbek, de ez nem mindig igaz. Fontos, hogy tudatosan válogassunk a táplálékok k


"Ha a szülők a gluténérzékenység bármilyen jelét észlelik, akkor azonnal forduljanak gasztroenterológushoz, mindenképpen ki kell vizsgáltatni a gyereket. Ha viszont ennek negatív az eredménye, akkor semmiképpen sem javasolt a kicsik étrendjéből kiiktatni ezt, mert nagyon sok értékes gabonafélét zár ki ezzel az életéből. Ráadásul a gluténmentes helyettesítőknek általában alacsonyabb a rosttartalmuk, és hosszú távon az alacsony rostbevitel különböző egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például elhízás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémákhoz, gyomor- és bélrendszeri megbetegedésekhez. A rost nagyon jótékony összetevője az ételeknek. A zöldségeknek, gyümölcsöknek, szárazhüvelyeseknek is magas a rosttartalmuk, de a gabona ipari termékek kiiktatásával jelentősen csökken a bevitel. Persze itt nem a fehér kenyérre kell gondolni, hanem a teljeskiőrlésű búza, rozs vagy tönkölykenyérre. Emellett a szénhidrátról sem szabad megfeledkezni! Még a felnőtteknek is nagy szükségük van erre a tápanyagra, nemhogy a gyerekeknek. Az egészséges táplálkozásban az energiánk 50%-a szénhidrátból kell, hogy származzon. Ez nem azt jelenti, mint ami a köztudatban él, hogy ez a fehér liszt, a krumpli, a rizs és a cukor, és ezeket nem kell enni. Remek forrás lehet például a teljeskiőrlésű kenyér is, ami összetett szénhidrátot tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy a szénhidrát mellett, magas a rosttartalma is. Az összetett szénhidrátok teljesen máshogy viselkednek a szervezetben. Sokkal lassabban szívódnak fel, és számos betegségmegelőző hatással bírnak, így egészséges módon biztosítják az energiát. Azok a gyerekek, akik nem fogyasztanak elegendő mennyiséget, általában enerváltak, tehát kimerültek, és ez nagyon ez megviseli a teljesítményüket is" - figyelmeztet a szakértő.

A legtöbb szülő hajlamos arra, hogy a cukros finomságokat édesítőszerrel készült alternatívákkal helyettesítse. Azonban fontos megérteni, hogy a gyermekek szervezetének nincs szüksége édesítőszerekre, és a jelenleg elérhető édesítők hosszú távú hatásai ismeretlenek, különösen a fiatalabb korosztály esetében. Jobb választás lehet egy nagyon kis mennyiségű cukor vagy méz beiktatása az étrendjükbe, mint a mesterséges édesítők alkalmazása. Persze itt is lényeges a mértékletesség. Ha viszont édesítőt szeretnénk adni, a stevia tűnik a legjobb opciónak. A kiegyensúlyozott táplálkozás mellett hetente néhány alkalommal belefér, hogy a gyermekek a főétkezések után kis mennyiségű édességet fogyasszanak. A desszertek teljes mértékű tilalma nem válik előnyükre, sőt, a későbbiekben akár addikciók kialakulásához is vezethet. A dietetikusok szerint a legideálisabb az lenne, ha már kicsi koruktól fogva hozzászoknának ahhoz, hogy az étkezéseik során ne legyenek túlzottan édes ízek.

Egyre több szülő neveli vegetáriánusságra vagy vegánságra a gyereket.

A vegetáriánus étrend - ami nem tartalmaz húst - alkalmazható a gyermekek körében is nagy körültekintéssel, de a vegán étkezés nem való nekik. A fejlődő szervezetük egyszerűen többet igényel a növényi étrendnél, ami nem tartalmaz semmilyen állati eredetű terméket, sem tojást, sem tej-tejtermékeket. Figyelembe kell vennünk, hogy a kicsik szervezete fejlődésben van. Ezáltal sokféle tápanyagra van szükségük, köztük fehérjére. Persze akár vegán ételekkel is ki lehet a fehérje igényt elégíteni, de elég valószínű, hogy hiányos lesz az aminosav bevitel. A fehérjék aminosavakból épülnek fel, és van kilenc esszenciális aminosav, amelyeknek mindenképpen külső forrásból kell származniuk, tehát a szervezet nem képes előállítani. Ezek hiánytalanul, együttesen csak az állati eredetű élelmiszerekben vannak benne. Még felnőtt esetében is rendkívül körültekintően kell összeállítani egy vegán étrendet ahhoz, hogy ne alakuljon ki fehérjehiány, nem, hogy egy fejlődő szervezetnél. A másik fontos dolog, amire szüksége van egy gyerek szervezetének, az a kalcium. A vegánok tejet, tejterméket sem fogyasztanak, pedig az a legjobb és legegyszerűbb forrása. A kalciummal dúsított rizstej például fele annyira értékes, mint egy pohár tej, még akkor is, ha a kalciumtartalma ugyanannyi. Ennek oka, hogy a kalcium-foszfor arány a tejtermékekben a legmegfelelőbb ahhoz, hogy a kalcium a legjobban tudjon hasznosulni. A savanyított tejtermékek esetében - mint a kefir vagy joghurt - a jótékony baktériumok szerepe is fontos, bár igaz, hogy ma már lehet kapni növényi joghurtból is olyat, ami élőflórákat tartalmaz.

Related posts