A jelentős fejlesztéseknek alapvetően az a feladatuk, hogy irányt mutassanak.

A jelenlegi a nagy infrastrukturális fejlesztések mandátuma kellene legyen - állítja Kovács Mihály Levente, Marosvásárhely újonnan megválasztott alpolgármestere, a városi RMDSZ elnöke, aki szerint ebben a mandátumban a városvezetés számára prioritás, hogy azokra a problémákra próbáljanak megoldásokat találni, amelyek már jó ideje váratnak magukra, és a városlakók számára fontosak. Ilyen többek között a parkolási gondok orvoslása, a városi forgalom tehermentesítése, a bölcsődei helyek számának bővítése, de hasonlóan fontos, hogy biztosítva legyenek a szociális szolgáltatások, valamint a jó körülmények a városbeli tanintézetekben.
Kovács Mihály Levente alpolgármestert arról faggattuk, hogy milyen területek és feladatok tartoznak a hatáskörébe, valamint milyen jövőbeli tervei vannak.
Miután az utolsó négy évben a Maros Megyei Tanács alelnökeként tevékenykedtél, novembertől Marosvásárhely alpolgármestereként folytatod pályafutásodat. Soós Zoltán polgármester milyen feladatokkal bízott meg téged városvezető-helyettesként?
Ami az alpolgármesteri feladataimat illeti, a polgármester úr bizalmának köszönhetően több fontos terület irányítását is rám bízták. Ilyen például az iskolákért felelős igazgatóság munkájának koordinálása, a városi közszállítás ügye, az állatkert működése, valamint a lakásgazdálkodási igazgatóság felügyelete. Emellett napi kapcsolatban állok a gazdasági igazgatósággal is. Azonban szerepem nem merül ki csupán a hivatalos hatáskörökben: városi RMDSZ-elnökként mindent megteszek a város fejlődése érdekében, és foglalkozom minden olyan kérdéssel, amely hozzájárulhat a közösség előrehaladásához.
Ez a mandátum a jelentős infrastrukturális fejlesztések időszaka kell, hogy legyen. Fontos, hogy a tervezett parkolóházak építkezései mielőbb megkezdődjenek, hiszen a parkolóhelyek hiánya a város egyik legnagyobb kihívása. Az előző mandátumban három parkolóház építésére irányuló projektet sikerült előkészíteni; ezek közül az egyik a Park szállóval szemben található, amelynek finanszírozását a város vállalta. Bízunk benne, hogy hamarosan elindulhat az építkezés, és célunk, hogy ez a beruházás a mandátum végére befejeződjön. További két parkolóház is tervben van: az egyik a kövesdombi Csalhó utcában, a másik pedig a Tudor negyedben, a Hátszeg sétányon. A Nemzeti Színház mögé tervezett parkolóház megvalósítását eddig egy telekvita hátráltatta, de úgy tűnik, sikerült megállapodni a terület egy részének tulajdonosával. Ezen a helyszínen a város mélygarázst kíván létrehozni, míg a felszínen egy multifunkcionális tér fog kialakulni. Kiemelendő, hogy körülbelül két évtized után, a városi és megyei önkormányzat közötti jó viszony révén, sikerült lezárni a telekvitát, amely eddig megakadályozta a Maros Megyei Sürgősségi Kórház körüli fejlesztéseket. Ennek eredményeként heteken belül elkészül a kórház mellett található, több száz férőhelyes parkoló, amelyet a megyei önkormányzat alakít ki. A sürgősségi kórház környezetében két nagy projekt zajlik, hiszen épül az égési sérülteket kezelő kórház és a szív- és érrendszeri intézet is. Ez a két új egészségügyi intézmény jelentősen megnöveli a betegforgalmat, így a parkolási problémák megoldása elengedhetetlenné vált. A parkolóhoz vezető Molter Károly utca lekövezése a város feladata lesz; először kövezett szakasz készül el, később pedig tervezzük az aszfaltozást is.
A városi parkolóhelyek hiánya mellett a forgalom tehermentesítése is kiemelt fontosságú kihívásként áll előttünk. A megoldást a terelőutak kiépítése jelentené, aminek érdekében három fő irányban dolgozunk. Az egyik legfontosabb projektünk a hét szakaszból álló városi körgyűrű megépítése, amelynek hármas és hatos szakasza iránt különösen nagy az érdeklődés. Jelenleg már csak egy végső jóváhagyásra várunk ahhoz, hogy megkezdődhessen a közbeszerzési eljárás. Bár a terelőút kivitelezése nem a város hatáskörébe tartozik, a Marosvásárhely fejlesztése szempontjából elengedhetetlen, hogy megépüljön a szakasz Ernye és Koronka között. Ez az Országos Útügyi Hatóság projektje, de bízunk benne, hogy ez a beruházás is hamarosan elindul. Minden törvényes és politikai eszközt bevetünk annak érdekében, hogy ez az ügy előre lépjen. Ezen kívül reméljük, hogy idén átadásra kerül az Országos Beruházási Társaság által megvalósuló ligetbeli műjégpálya, amely multifunkcionális sportlétesítményként fog működni. A jeges felület bármikor átalakítható lesz különféle teremsportokra is, így széleskörű lehetőségeket kínálva a város lakóinak. A sportcsarnok felújítása is jelentős feladat, amely a bukaresti képviselet támogatásával bekerült egy országos felújítási tervbe, lehetőséget adva arra, hogy teljes mértékben megújuljon ez a fontos létesítmény.
A marosvásárhelyi tömegközlekedés terén az utóbbi időszakban számos figyelemre méltó fejlesztés valósult meg, de akadnak még elmaradások is. Jelenleg nem működnek a buszmegállókban elhelyezett jegyautomaták, és az elektronikus kijelzők is még nem álltak üzembe, amelyek segítenének abban, hogy az utasok nyomon követhessék, mikor érkeznek a következő járatok a megállókhoz.
- Tudni kell, hogy minden egyes buszmegállót külön kell csatlakoztatni az áramhálózathoz, így mindenik esetében ez egy külön dossziét, külön procedúrát jelent, tulajdonképpen a bürokrácia eredményeképpen áll ez a projekt. Marosvásárhelyen több mint száz ilyen megálló van, ez száz külön dossziét, száz engedélyezést jelent. Ugyanakkor elkezdődött a városi tömegközlekedés kiterjesztése a peremtelepülésekre, ezen a téren néhány dolog még tisztázásra vár, hiszen ennek a fenntartása nemcsak Marosvásárhelyt érinti, ahhoz, hogy a járatok kimenjenek a környező településekre is, annak a költségeit, a rájuk eső részt az érintett önkormányzatoknak kell vállalni.
- Számíthatnak-e az utasok idén a jegyárak emelésére?
- Valamilyen szintű emelés lesz, hiszen Marosvásárhelyen tizenöt éve nem emelkedett a jegyek ára, jelenleg országos viszonylatban is az egyik legalacsonyabb a kétlejes jegyár. Az utóbbi években történt fejlesztéseknek köszönhetően ma már Marosvásárhelyen is más, nagyobb városokhoz hasonló, vagy legalábbis majdnem hasonló színvonalú közszállítás van, így most már aktuális erről beszélni, hiszen egyrészt ez a városkasszát tehermentesítené, másrészt pedig a pénzt, ami ezúton befolyna, további fejlesztésekre tudnánk fordítani. Tény, hogy eddig nem volt minőségi tömegközlekedés Marosvásárhelyen, gyúltak meg a forgalomban a buszok, nyáron nem volt a járműveken légkondicionáló berendezés, és olyan szolgáltatásért valóban nem volt indokolt több pénzt kérni, ellenben a mai szintű közszállítás mellett a jelenlegi jegyár nevetséges. Hogy milyen mértékű lesz a jegyáremelés, jelenleg nem tudom megmondani, tény, hogy nem szeretnénk túlterhelni a városlakókat, azonban drágításra mindenképp számítani kell.
A városi közlekedés kapcsán egyre több negatív visszajelzés érkezik a közösségi médiában az új, okosjelzőlámpa-rendszer hatékonyságáról. Sokak véleménye szerint a rendszer nemcsak hogy nem segíti elő a forgalom gördülékenyebbé tételét, hanem éppen ellenkezőleg, a jelzőlámpánál eltöltött várakozási idő mind a gépjárművezetők, mind a gyalogosok esetében megnövekedett. Felmerül a kérdés: várható-e javulás ezen a téren, és tervezik-e a rendszer további finomítását?
- Gépkocsivezetőként engem is ugyanúgy bosszant, de bízom abban, hogy egy idő után sikerül összehangolni ezeknek a működését. Tudomásom szerint a környező megyeszékhelyek esetében is ez egy közel másfél éves folyamat volt. Jelenleg Marosvásárhelyen a rendszer még tesztüzemmódban működik, az elmúlt év második felében fejezték be az összes ilyen jelzőlámpa felszerelését, és csak miután az utolsó lámpát is bekapcsolják a rendszerbe, lehet azon dolgozni, hogy miként legyenek összehangolva. Az első útszakasz, ahol már össze vannak hangolva a jelzőlámpák, a Dózsa György utca, ha figyelmesen megnézzük, ott már általában biztosítva van a zöldfolyosó. De természetesen az a cél, hogy a város minden részében így legyen.