A patikusok is megkapják a jogot, hogy bizonyos betegségek esetén gyógyszereket írjanak fel.
A HGYSZ konferenciáján elhangzottak alapján a gyógyszerészek feladatai és szerepköre jelentős átalakuláson mehetnek keresztül a közeljövőben.
A magyar gyógyszertárak új korszak küszöbén állnak. A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) nemrégiben megrendezett konferenciáján El Koulali Zakariás országos tisztifőgyógyszerész és más szakértők kiemelték, hogy a patikák nem csupán gyógyszerek forgalmazására szolgáló helyszínek, hanem kulcsszereplők az egészségügyi ellátórendszer működésében.
Az Economx cikke szerint El Koulali Zakariás szerint a gyógyszerészek szerepének újragondolása már nem tűr halasztást. "A 24-dik órában vagyunk" - fogalmazott. Magyarországon évente 110 millió páciens-gyógyszerész találkozás történik, de ezeknek a kontaktusoknak a jelentős része kiaknázatlan marad. A tisztifőgyógyszerész szerint a jövő gyógyszertárai a digitalizáció, a személyre szabott tanácsadás és a prevenció irányába kell, hogy elmozduljanak.
A statisztikák riasztó képet festenek: a 65 év felettiek 30-40 százaléka legalább ötféle gyógyszert szed, és 6 százalékuk akár tízféle készítményt is bevesz naponta. Az ilyen mértékű gyógyszerfogyasztás komoly terápiás menedzsmentet igényel, hiszen az egészségügyi ellátás során az elkerülhető károk fele gyógyszeres problémákra vezethető vissza. Az Európai Unióban évente 200 ezren halnak meg a nem megfelelő gyógyszerszedés miatt, Magyarországon pedig évente 7,5 millió doboz antibiotikumot váltanak ki, ami az antibiotikum-rezisztencia növekedéséhez vezethet.
A gyógyszertárak gazdasági helyzete sem rózsás. Az elmúlt 12 évben a receptköteles gyógyszerek árrése 4 százalékkal csökkent, miközben az árréstömeg növekedése mindössze 13 százalék volt. A patikák forgalmának 60 százalékát a receptköteles gyógyszerek adják, de az alacsony árrés miatt a gyógyszertárak évek óta küzdenek a fenntarthatóságért, ráadásul a munkaerőhiány is súlyos probléma.
Egy frissen megalakult gyógyszerészeti munkacsoport célja, hogy innovatív megoldásokkal reagáljon a felmerülő kihívásokra.
A HGYSZ konferenciáján elhangzottak szerint a gyógyszerészek kompetenciabővítése lehet a megoldás kulcsa. Az Egyesült Királyságban már sikeresen működő "pharmacy first" projekt mintájára Magyarországon is elindulhat egy hasonló kezdeményezés. Ennek keretében a gyógyszerészek enyhe megbetegedések esetén - például torokfájás, húgyúti fertőzés vagy enyhe arcüreggyulladás - vényköteles gyógyszereket írhatnának fel.
Az ilyen jellegű változások nemcsak a betegek, hanem az egész egészségügyi rendszer számára is előnyösek lehetnek.