A Tisza Párt véleménye szerint Karácsony Gergely is hozzájárul a Fidesz által rendezett politikai showhoz a Fővárosi Közgyűlés keretein belül.

"Budapest lakói megérdemlik a méltóbb bánásmódot a cirkuszi események helyett" - fogalmazott a Tisza Párt fővárosi frakciója Karácsony Gergelyhez intézett nyílt levelében. A levélben hangsúlyozták, hogy nem hajlandók tovább tolerálni, hogy "a kormánypárti frakció, élén Szentkirályi Alexandrával, minden közgyűlésből balhét és színházi előadást kreál". A tiszai politikai képviselők azért írták a levelet, mert a szerdai Fővárosi Közgyűlés elmaradt, mivel sem a Tisza, sem a Fidesz nem képviseltette magát, így számos fontos döntésről nem tudtak szavazni.
A Tisza Párt fővárosi frakciója szerint "a Fidesz-frakció ahelyett, hogy próbálná a kormányánál elérni a fővárosiak érdekeit sértő döntések megváltoztatását, inkább cinikus módon a közgyűlés működését is rendszeresen ideológiai, patyomkin előterjesztésekkel, módosító javaslatokkal bénítja meg". A tiszások azt írták, "az sem végzi el a munkáját, aki engedi, sőt támogatja, hogy a Fidesz színházat csináljon a Fővárosi Közgyűlésből". Mint írták, az sem látja el megfelelően a feladatát, aki "nem él az SZMSZ-ben meghatározott ülésvezetői jogköreivel, amikor uszító, az emberi méltóságot sértő kijelentések hangoznak el".
A Tisza Párt képviselői kifejezték, hogy csak abban az esetben vesznek részt a június 30-i rendkívüli közgyűlésen, ha garantáltak az érdemi munkavégzéshez szükséges feltételek. Nyilatkozatuk szerint eddig is támogatták a fontos és érdemi döntéseket, így például tavaly a főváros 2025-ös költségvetésének elfogadását is megszavazták.
A Tisza Párt fővárosi frakciója nyílt levélben fogalmazta meg elvárásaikat Karácsony Gergely Főpolgármester felé, melyben kifejezik, hogy szeretnék, ha a jövőben nem támogatná a fideszes politikai játszmákat. A levél hangsúlyozza, hogy a Főpolgármesternek az SZMSZ-ben rögzített jogköreivel élve aktívan kellene fellépnie annak érdekében, hogy a közgyűlésben érdemi kérdések és hasznos viták kapjanak helyet. A frakció véleménye szerint fontosabb lenne, ha Karácsony a Fidesz-frakcióval való konstruktív párbeszédet keresne, ahelyett, hogy erkölcsi kioktatásba bocsátkozna.
A tiszások elvárják a főpolgármestertől, hogy ne csak beszéljen, hanem tettekkel is bizonyítsa elkötelezettségét ígéretei mellett, és valósítsa meg a Fővárosi Közgyűlés határozatait. "Kérjük, hogy a jelenlegi közgyűlési döntéseknek megfelelően végezze el a költségvetés alapos felülvizsgálatát. Terjessze a közgyűlés elé a cégvezetők kiválasztását végző Bíráló Bizottság javaslatát. Indítson el egy átfogó, integritási szempontú átvilágítást a botrányokkal terhelt BKV vezetősége körében. Fontos, hogy érdemi lépéseket tegyen a főváros pénzügyi helyzetének stabilizálása érdekében, és elsőként nézze át azokat a kiadásokat, amelyek a budapestiek érdekeit figyelmen kívül hagyva csupán saját politikai céljait szolgálják" - írták.
Szerintük ahhoz, hogy a főváros költségvetéséről felelős döntést hozzanak, tudniuk kell, milyen megállapodásokat kötött Budapest a kormánnyal. Mint írták, elfogadhatatlan, hogy Karácsony a kormány jóindulatában bízva "gyakorlatilag biankó csekkre kér aláírást". Hozzátették, ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor a Tisza Párt képviselői ott lesznek a rendkívüli közgyűlésen.
A júniusi közgyűlés elmaradása, illetve határozatképtelensége a Tisza Párt és a Fidesz képviselőinek távolmaradására vezethető vissza, hiszen egyik frakció sem küldött 10 főt az ülésre. A Tisza Párt azzal indokolta hiányzását, hogy nem kíván részt venni a "Fidesz és Szentkirályi konfliktusán", míg a Fidesz a Budapest Büszkeség (Budapest Pride) felvonulásának lemondásával magyarázta, miért nem voltak jelen. A szerdai ülésen fontos döntéseket kellett volna hozniuk a képviselőknek, többek között a költségvetést illetően is, mivel egy korábbi határozat értelmében Budapest júliustól nem rendelkezik érvényes költségvetéssel.
Az elmaradt közgyűlés következtében számos kerületi polgármester aggodalmát fejezte ki. Soproni Tamás, Terézváros polgármestere különösen kritikus hangot ütött meg a fővárosi Tisza működésével kapcsolatban, amely szerinte három fontos szempontot veszélyeztet: a főváros működését, a Tiszát magát, valamint a 2026-os kormányváltás lehetőségét. "A Fidesztől már megszoktuk, hogy nem érdeklik Budapest fejlesztési törekvései, de sajnos most a Tisza fővárosi frakciója is hasonló irányba lépett. Remélem, hogy ez csupán a politikai tapasztalatlanságuk következménye, és hogy idővel felmérik döntéseik hatásait" - fogalmazott.
Őrsi Gergely megjegyezte, hogy "ha a közgyűlés nem tud, a polgármestereknek kell dönteniük". A II. kerület vezetője úgy véli, hogy a kerületi polgármestereknek létre kell hozniuk egy közös tanácsot, mivel a Fővárosi Közgyűlésben zajló pártpolitikai harcok miatt Budapest működése veszélybe került. Őrsi kiemelte, hogy a közgyűlés határozatai jelentős hatással vannak a kerületek életére, és "elérkezett az idő, hogy a városrészek újra részt vegyenek a fővárosi döntéshozatalban." Jelenleg már egy polgármester csatlakozott az Őrsi által kezdeményezett együttműködéshez.
"Csalódott vagyok" - írta Kiss László, a III. kerület polgármestere. Szerinte teljesen igaz, amit a Tisza ír, de a Fidesz "trollkodik" 2019 óta, szóval erre a viselkedésre fel lehetett készülni. "A jelenlegi képviselők főállású képviselők, nekem polgármesterként is lett volna más dolgom, mint ott hallgatni a fideszes hazugságokat, de erre tettem esküt és végigültem Láng, majd Wintermantel csúsztatásait. Bevallom, nekem csalódás e döntés, elvárnám, hogy a tisztelt képviselők támogassák az Óbuda érdekében tett előterjesztéseket és a fővárosi mentőcsomagot" - kommentálta a szerdán történteket Kiss.
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere szerint "budapesti Tisza épp most végzi ki a várost azzal az indoklással, hogy nem hajlandóak a Pride megrendezéséről vitatkozni a Fidesszel". A IX. kerület vezetője azt írta, hogy függetlenül a kormányzattal való megállapodástól, ahhoz, hogy július 1-én elkerüljék az a Fővárosi Önkormányzat csődjét, el kellett volna fogadniuk a módosított költségvetést. Hozzátette: ha ezek a javaslatok nem mennek át, akkor a kormány júliusban csődbiztost ültet a főváros nyakára és gyakorlatilag átveszi a város pénzügyeinek irányítását.