A vármegye különböző nemzetiségeinek kiemelkedő képviselőit ismerték el a közelmúltban.
Békés Vármegye Önkormányzata a nemzetiségek napja alkalmából rendezett díszünnepséget december 19-én a gyulai Nicolae Bălcescu Román Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium dísztermében. A nemzetiségek ünnepén négyen kaptak kitüntetést, a szlovák nemzetiség kitüntetettje Krajcsovicz Andrásné, a roma nemzetiség kitüntetettje Rádai Imre, valamint a Méhkeréki Románok Egyesülete és az Eleki Németek Egyesülete.
Az ünnepség díszvendége Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára volt. A politikus beszédében aláhúzta, az évszázados kultúra, évszázados együttlét, nyelvek különbözősége, táncok különbözősége, ez nem, hogy szét kell feszítsen egy nemzetet, hanem sokkal inkább szebbé és erősebbé kell tegye. Hozzátette: azt is látjuk, hogy a világban több helyen a különböző nemzetek vagy népcsoportok nem tudnak egyezni egymással, feszültség van köztük, és néha csak egy szikra kell, hogy utána óriási baj következzék be.
- Kiemelten fontos, hogy a nemzetiségek harmonikusan és szépen tudjanak együtt élni az össznemzettel. A Békés vármegyébe, illetve Gyula városába érkező támogatások, amelyek a nemzetiségeken keresztül valósulnak meg, nem csupán a kisebb közösségeket segítik, hanem hozzájárulnak a nagyobb közösség fejlődéséhez is. Hiszen amikor egy iskola, egy templom vagy egy közösségi ház megújul, az mindannyiunk számára örömteli és hasznos - magyarázta Soltész Miklós.
Molnár Sándor, a Békés Vármegyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta, hogy a nemzetiségek egy különleges színt adnak Magyarország történelmi és kulturális palettájához, amely gazdagabbá és sokszínűbbé varázsolja mindennapjainkat.
Békés vármegyében a nemzetiségek száma és aránya kiemelkedően magas, ezért elengedhetetlen, hogy fokozott figyelmet szenteljünk nekik. Az elmúlt évszázadok során gyakorlatilag a mindennapjaink szerves részévé váltak, ezzel együtt gazdagítva kultúránkat, gasztronómiánkat, helyi értékeinket és nyelvünket olyan elemekkel, amelyeket a különböző nemzetiségek hoztak magukkal. Ezek a hozzájárulások színesebbé és sokszínűbbé tették a Kárpát-medence kultúráját – fejtette ki Molnár Sándor.
Az ünnepség keretein belül kiosztották a vármegyei nemzetiségi díjakat, amelyek között kiemelkedett az Eleki Németek Egyesülete, amely büszkén képviseli a közösségét 1992 óta. Kocsis Józsefné, az egyesület elnöke, hangsúlyozta, hogy programjaik célja nem csupán a hagyományok gyűjtése, hanem azok újjáélesztése is, így őrzik meg az eleki népszokásokat és kultúrát a jövő generációi számára.
Ez az egyesület most valóban elkötelezett amellett, hogy megvalósítsa eredeti céljait, és egységesen, egy emberként dolgozik a közös jövőnkért. Különösen hálásak vagyunk mindazoknak, akik észrevették, hogy hosszú éveken át, sőt évtizedeken keresztül fáradhatatlanul küzdünk az identitásunk megőrzéséért, bevonva ebbe a fiatalabb generációkat, mint az iskolás és óvodás gyerekek. – osztotta meg Kocsis Józsefné.
Az Eleki Németek Egyesülete mellett a Krajcsovicz Andrásné, Rádai Imre, valamint a Méhkeréki Románok Egyesülete is elismerésben részesült, amelyet Soltész Miklóstól, Molnár Sándortól és Mucsi Andrástól vettek át.
Az ünnepséget megelőzően a Békés Vármegye Önkormányzata remdkvüli közgyűlésre gyűlt össze az intézményben. A grémium tagjai a Békés Vármegyei Vállakozásfejlesztési Alapítvány kuratóriumi tagjainak és felügyelő bizottsági tagjai december 31-én lejáró mandátumának megújításáról, egy alapító okirat létrehozásáról és a Békés Vármegyei Közgyűlés elnökének, valamint alelnökeinek illetményéről tanácskoztak és hoztak döntéseket.