Akárcsak egy nyári fagylalt, úgy olvadt el a tűző napon parkoló autó, mintha a hőség minden fém és üveg részecskét magába szívott volna.

A pórul járt tulajodonos közösségi oldalán osztotta meg a furcsa, olvadt autó esetét, amiről kiderült, hogy nem egyedi, extrém esetben előfordul ilyen
Meghökkentő jelenet fogadta azt az autótulajdonost Michigan állam szívében, aki a tűző nyári napfényben parkolt a saját háza előtt. A Toyota RAV4, a népszerű japán SUV, szó szerint megolvadt, orra pedig olyan deformációt mutatott, mintha egy forró fémbe öntötték volna. A fényezés nem csupán lepattogzott, de a műanyag elemek is szinte eltorzultak, mintha valaki egy perzselővel igyekezett volna „formázni” a karosszériát. A látvány elbűvölő és egyben ijesztő volt, ékes bizonyítékául szolgálva a nyári hőség extrém hatásainak.
"Mintha valaki gázégővel támadt volna az autómra" - mondta a tulajdonos, aggodalommal a hangjában. Azonban nem a műanyag minősége okozta a problémát; a háttérben egy egyszerű, de riasztó magyarázat húzódik: az autó egy olyan ablak előtt parkolt, amely a napsugarakat egy adott pontra összpontosította, így fokozatosan deformálva és megolvasztva a jármű műanyag elemeit.
Néhány évvel ezelőtt egy atlantai fiatal nő is hasonló jelenséget tapasztalt, amikor hólyagosodást fedezett fel Honda Civic típusú autója fényezésén, valamint deformálódott alkatrészeket (tükrök, lökhárító) talált, miután a kocsifelhajtóján parkolt.
Bár manapság az autók borítása javarészt műanyagból készült, a régi idők lemezborításához képest, a gyártók mégis gondoskodnak arról, hogy ezek a felületek ellenálljanak a mindennapi hőmérséklet-változásoknak. Ugyanakkor, extrém körülmények között előfordulhat, hogy egy nagyobb üvegfelületen, ha a napfény éppen a megfelelő szögben éri, károsodás léphet fel.
Ilyen pillanatokban ez a fénylő tükörszerű felület, mint egy gyűjtőlencse, összegyűjti a napsugarakat, és ha egy autó éppen a legrosszabb időpontban és helyen tartózkodik, akkor úgy jár, mint a nagyító alatt elkapott hangyák.
A WSB-TV Atlanta által végzett nyomozás során több hasonló kárra vonatkozó bejelentést tárt fel online fórumokon. A cikk alapján a gyártók világosan kijelentik, hogy a nagyító-effektus következtében keletkező károkra nem érvényes a garancia. Ezek ugyanis "külső behatásnak" számítanak, ezért érdemes nekünk magunknak is figyelni, hogy elkerüljük a problémákat.
Alapvetően érdemes árnyékos helyet választani a parkoláshoz, mivel ha az autót közvetlen napfénynek tesszük ki, a belső hőmérséklet könnyen elérheti az 50 Celsius-fokot. Ez pedig komoly kockázatot jelenthet, hiszen egy véletlenül bent felejtett telefon is túlmelegedhet, ami akár tüzet is okozhat. Ezért fontos, hogy mindig legyünk körültekintőek. Az ADAC legújabb összegzése hasznos információkat tartalmaz a témában, amelyeket érdemes átnézni!