Az érsekújvári Szent István-szobor mostantól egy különleges szlovák nemzeti szalaggal díszíti meg megjelenését. Ezzel a címeres szalaggal a helyi közösség tiszteletét és identitását kívánják hangsúlyozni. A szobor új öltözetét ünnepélyes keretek között mu
Két ismeretlen személy vasárnap, a napfényes órákban, szlovák nemzeti szalagot helyezett el a Csemadok érsekújvári székháza előtt található Szent István szobron. Az eseményt a székház térmegfigyelő kamerája rögzítette. Ez a mellszobor, melyet az adománygyűjtés keretében Lukács János szobrászművész készített, tavaly augusztusban került felavatásra, és a Csemadok helyi alapszervezetének birtokában áll.
A két ismeretlen elkövető vélhetőleg nem a tiszteletét óhajtotta leróni államalapító királyunk szobra előtt, hiszen azt megtehette volna a szoboravatás alkalmával, illetve megtehetné augusztus 20-án, az államalapítás ünnepén is. Tettüket most semmi sem indokolja a provokáción és figyelemkeltésen kívül!
Ezért valószínűbb, hogy a város magyar nemzetiségű lakóival szembeni provokáció áll a háttérben. Az elkövetők a szobor ilyen szégyenteljes megjelölésével fejezték ki, hogy a szlovák határokon belül nem fogadják el a magyar történelmi szobrok felállítását. Amennyiben pedig mégis történik ilyesmi a Felvidéken, ezt a tiltakozást ilyen drasztikus módon akarják kifejezni.
Tehát ismét a szlovák többség kisebbségi komplexusának megnyilvánulásáról volt szó Érsekújvárban, ahelyett, hogy csatlakoztak volna a nemzetalapító királyunk mögé. Ezzel lehetőség nyílna arra, hogy gazdagítsák a szlovák történelmi tudatot, és vállalják a közös múltat és haza iránti felelősséget.
De nem így cselekszenek; csupán a kizárólagos szlovák történelmi emlékek elismerésére összpontosítanak, pedig ezek száma meglehetősen korlátozott a fiatal nemzet számára. Vladimir Mečiar, akit a nemzetalapítónak tekintenek, sajnos nem éppen a legelfogadottabb figura Európában, így életében nem valószínű, hogy szobrot emelnének neki, vagy hogy tiszteletet adjanak neki. Ezért továbbra is él a történelmi irigység és a múlt elhallgatásának tendenciája.
Szent István érsekújvári szobrának elszlovákosítása olyan érzést kelt, mintha egybeesne azzal a pillanattal, amikor egy pozsonyi ellenzéki demonstráción a szlovák kormányfőt lemagyardisznózták. Az események időbeli összefonódása mindenképpen figyelemre méltó.
A pénteki tüntetés után, amely az érsekújvári Szent István szobornál zajlott, fura fordulatot vett az események sora, hiszen a szlovák nemzeti szimbólumot két nappal később, vasárnap ünnepelték meg. Számos ember számára zavaró, hogy a magyar és szlovák kormányközi kapcsolatok a korábban soha nem látott magaslatokba emelkedtek. A liberális szellem és elkötelezettség határok nélkül bontakozik ki, méghozzá a szó legszorosabb értelmében.
Danczi József, a Csemadok érsekújvári alapszervezetének elnöke arra fordította figyelmünket, hogy a helyi közösség tagjai segítsenek az elkövetők azonosításában. Valószínűleg a helyzet tisztázása érdekében kéri ezt, bár erősen kétséges, hogy a provokáló, zavartkeltő személyek a városban keresendők. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy egy rendőrségi feljelentés jogi alapja hiányozna, hiszen itt nem szoborrongálásról vagy nemzetgyalázásról van szó; inkább a bizalom és a közösségi lélek rombolásáról beszélhetünk. Ilyen cselekmények pedig nem találhatóak a szlovák büntetőtörvénykönyv keretein belül...