Az Európai Unió szankciókat vezetett be iráni igazságügyi tisztviselők ellen, akik a jogellenes letartóztatásokért felelősek.

Jean-Noël Barrot, a francia külügyminiszter, kifejezte támogatását a szankciók iránt, és az iráni intézkedéseket "állami túszejtési politikának" minősítette.
Az Európai Unió újabb szankciókat alkalmazott hét iráni börtön- és igazságügyi tisztviselő ellen, miután jogellenesnek minősítettek számos letartóztatást és fogva tartást, amelyeket politikai motivációval hajtottak végre. Ezen események során EU-s állampolgárok is a hatóságok kezére kerültek.
Brüsszel évek óta aggódik amiatt, hogy egyre több állampolgárát tartja fogva Irán "hamis indokok alapján", akik közül sokakat "továbbra is megalázó körülmények között, a tisztességes eljárás esélye nélkül tartanak fogva".
Az uniós külügyminiszterek döntése értelmében vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat vezettek be három bíró, két ügyész és két börtöntisztviselő, köztük a hírhedt teheráni Evin börtönt irányító Hedayatollah Farzadi ellen. E börtön ellen már korábban is szankciókat alkalmaztak.
Az Európai Unió szerint Farzadi "közvetlenül felelős a politikai foglyok emberi jogainak súlyos megsértéséért, különös figyelmet fordítva a kommunikációs és látogatási jogaik korlátozására, továbbá a magánzárkák indokolatlan és önkényes elrendelésére".
"Az Európai Unió tájékoztatása szerint több európai országból származó túszt jogellenesen tartottak fogva ebben a börtönben, ahol megfosztották őket a tisztességes eljáráshoz való joguktól, és ahol alapvető emberi jogaik súlyos megsértésével kellett szembenézniük."
A Fars tartományban található Shiraz Forradalmi Bíróság első kirendeltsége külön figyelmet kapott, mivel Brüsszel hangsúlyozta, hogy e bíróság aktívan részt vesz a politikai eltérő véleményeket vallók ellen indított igazságtalan perekben és kivégzésekben, továbbá a kisebbségi közösségek tagjainak üldözésében is.
Jean-Noël Barrot, Franciaország külügyminisztere, sürgette a francia állampolgárokat, hogy tartózkodjanak az iráni utazásoktól. Kifejezte támogatását a szankciók iránt, és az iráni kormány tevékenységét "állami túszejtési politikának" minősítette, hangsúlyozva a helyzet komolyságát.
A múlt hónapban szabadult ki Olivier Grondeau francia állampolgár, akit több mint 880 napig tartottak fogva Iránban, egy másik francia állampolgárral együtt, aki több mint négy hónapig volt házi őrizetben a fővárosban.
Egy iráni bíróság öt év börtönbüntetésre ítélte a hátizsákos utazó Grondeau-t kémkedés vádjával, amit ő, a családja és a francia kormány határozottan tagadott.
Az Evin börtön falai között fogva tartották, ahol nyugati állampolgárok, kettős állampolgárok és politikai foglyok sorsa forog kockán. Ezen a helyen Irán gyakran manipulálja a foglyokat, hogy a Nyugattal folytatott tárgyalások során cserélhesse őket, így felhasználva őket a politikai játszmákban.
Tavaly decemberben pedig Cecilia Sala olasz újságírót letartóztatták és három hétre bebörtönözték, néhány nappal azután, hogy Mohammad Abenini iráni üzletembert amerikai elfogatóparancs alapján őrizetbe vették Milánóban. A nőt végül szabadon engedték, és januárban visszatért Olaszországba.