Az "Isten áldja Amerikát" alap 33%-os nyereségével kiemelkedően teljesít a politikai konkurenciával szemben - számol be a Világgazdaság.
A Bloomberg elemzése szerint a Donald Trump irányítása alatt kibontakozó vörös hullám pozitív hatással volt Y'ALL közösségére.
A Y'ALL egy olyan tőzsdén kereskedett alap (ETF), amely a God Bless America névre hallgat, és kifejezetten az "istenfélő, zászlót lengető konzervatívok" igényei szerint lett megalkotva. Az idei év során az alap lenyűgöző, 32,9 százalékos hozamot ért el, ezzel jócskán felülmúlva az S&P 500 index 26 százalékos átlagos növekedését. Az ETF legnagyobb befektetési részesedése a Tesla Inc.-ben található, amelynek vezetője Elon Musk, aki nyíltan támogatta Trump választási kampányát.
Nem minden remény veszett el a liberálisabb nézőpontot képviselők számára. A demokrata többségű kongresszus tagjai és partnereik által kezelt értékpapírokat nyomon követő alap, amelyet Nancy Pelosi egykori amerikai képviselőházi elnökről neveztek el - a NANC - idén péntekig 28,6%-os növekedést mutatott. Ezzel szemben a republikánusok által támogatott alap, a KRUZ ticker, amely Ted Cruz texasi szenátor nevéhez fűződik, „csak” 14,7%-os emelkedést ért el.
A Y'ALL és a NANC két olyan amerikai ETF, amelyeket a Bloomberg figyelemmel kísér a politikai témákra fókuszálva, és amelyek az idei évben felülmúlják az S&P 500 teljesítményét. Noha az Egyesült Államokban tapasztalható politikai polarizáció jelentős, a politikai orientációval rendelkező alapok nem igazán tudtak jelentős tőkét összegyűjteni.
A tematikus ETF-ekkel az a probléma, hogy gyakran akkor veszik észre a tömegek, amikor a befektetési ötlet a csúcson vagy annak közelében van - mondta Itzhak Ben-David, az Ohio State University Fisher College of Business professzora és a Nemzeti Gazdaságkutató Iroda kutatója. Emiatt az átlagbefektetők szempontjából általában alulteljesítenek - mondta, rámutatva, hogy kutatásai szerint a speciális ETF-ek öt év alatt a piaci benchmarkok körülbelül 30 százalékát érik el.
"Ez a viselkedés tipikusan emberi. 1929-ben, közvetlenül a nagy gazdasági világválság előtt, ez még igaz volt, és ma sem változott meg" - fejtette ki Ben-David. "Ha híreket olvasol vagy a tévében látsz valamit, valószínű, hogy nem te vagy az első, aki felfedezi. Elképzelhető, hogy az utolsók között jársz, és az árak már beépítették ezt az információt." - tette hozzá.