Az orvos fontos tanácsokat oszt meg a COPD-s betegek számára, különösen akkor, amikor a tünetek hirtelen felerősödnek. Először is, javasolja, hogy a beteg maradjon nyugodt, és próbáljon mélyeket lélegezni, hogy csökkentse a szorongását. Emellett ajánlott


A COPD-nek tünetei olykor fellángolhatnak. Hogy mi ilyenkor a teendő?

Nem elegendő csupán alkalmanként betérni és gyorsan elvinni az előre elkészített recepteket. A krónikus betegeknek rendszeres ellenőrző vizsgálatokon is részt kell venniük, ahol találkozhatnak kezelőorvosukkal.

A betegség hosszú távú kezelése nem csupán annyiból áll, hogy időnként felírjuk a szükséges gyógyszereket. A diagnózis felállítását követően a terápia folyamatos figyelmet és esetleges módosításokat igényel, hogy a páciens tartós tünetmentességet és kielégítő életminőséget érhessen el. Az orvosi megközelítések rugalmas alkalmazása elengedhetetlen a siker érdekében.

A COPD, vagyis a krónikus obstruktív tüdőbetegség egy olyan súlyos állapot, amely nem gyógyítható, és a hörgők tartós gyulladásával jár. Ennek következtében a légutak folyamatosan szűkülnek, ami a légzési kapacitás fokozatos csökkenéséhez vezet - magyarázta dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont főorvosa, aki tüdőgyógyász és allergológus is. Ez a betegség elsősorban a dohányzásra hajlamos egyének körében fordul elő, de ritkán a nemdohányzókat is érintheti. A kezdeti tünetek, mint például a terhelés során jelentkező nehézlégzés, a krónikus köhögés és a köpetürítés, sokszor elkerülik a figyelmet, különösen a dohányosok esetében. Azonban a panaszok fokozatosan súlyosbodnak, ami végül orvosi beavatkozást igényel.

A COPD diagnózisának felállításához alapos tüdőgyógyászati vizsgálatok szükségesek. Ez magában foglalja az általános kikérdezést, a tünetek értékelését, valamint a fizikális vizsgálatot. Emellett elengedhetetlen a légzésfunkciós vizsgálat elvégzése is. A légzésfunkciós teszt során megfigyelt eltérések és a páciens által tapasztalt tünetek segítségével határozzák meg a betegség súlyosságát, ami kulcsszerepet játszik a kezelés megtervezésében.

A jogszabályok értelmében a COPD-vel élő betegek számára kötelező, hogy fél évente szakorvosi és légzésfunkciós ellenőrzésen vegyenek részt a fenntartó gyógyszereléshez. E nélkül az orvos nem tud támogatásra jogosult gyógyszert felírni. A doktornő kiemelte, hogy ez a beteg számára is elengedhetetlen, hiszen a légzési tartalékok megőrzése érdekében fontos, hogy mindig az aktuális állapotának megfelelő kezelést kapjon.

A betegség jellemzője, hogy fellángolások következhetnek be- megfázás, légúti fertőzés, stb. miatt, ami kiegészítő kezelést is indokol. Tehát ha ilyen van, a panaszok fokozódnak a fenntartó gyógyszerek használata ellenére, soron kívül is orvoshoz kell fordulni, mert nem megfelelő kezelés mellett a fellángolás gyógyulása után már csak egy alacsonyabb szinten stabilizálódik a betegség.

A COPD, vagy krónikus obstruktív tüdőbetegség, fokozatosan, hosszú idő alatt fejlődik ki. Leggyakrabban olyan kémiai anyagok váltják ki, amelyek tartósan irritálják a légutak nyálkahártyáját. Ezek az anyagok leginkább a cigarettafüstből vagy a levegő szennyeződéseiből származnak, amelyeket belélegzünk.

A por- és füstszemcsék folyamatos jelenléte irritáló hatással bír, ami a légutak nyálkahártyájának károsodásához és megduzzadásához vezet. Ennek következtében a légutak szűkülnek, ami megnehezíti a levegő áramlását a tüdőkbe. A nyálkahártya fokozott váladéktermelése miatt köhögés formájában próbáljuk megszabadítani magunkat a felhalmozódott anyagoktól. Ezen kívül a légutakat körülvevő izmok összehúzódása tovább súlyosbítja a szűkületet, így a belélegzett levegő nem tud szabadon távozni, és csapdába kerül a tüdőnkben. Ennek következményeként egyre több használt levegő marad bent, ami csökkenti a friss levegő bejutásának lehetőségét.

Related posts