A Széchenyi Kártya megjelenése igazi szenzációt keltett a gazdasági életben | Demokrata

A cikk megosztásához kérjük, kattintson ide, vagy másolja ki a következő linket, és küldje el emailben: https://demokrata.hu/gazdasag/berobbant-a-szechenyi-kartya-1023798/
A tárca tájékoztatása szerint a program továbbra is jelentősen hozzájárul a hazai kkv-k versenyképességének erősítéséhez és a gazdasági növekedés ösztönzéséhez. Ebben kiemelt szerepet játszik, hogy a beruházási hitelek kamatszintje a Demján Sándor Program 2024 novemberi indulása óta két lépcsőben 5-ről évi 3 százalékra csökkent.
Az év első felében a Széchenyi Kártya Program keretében összesen 264,7 milliárd forintnyi beruházási célú hiteligényt nyújtottak be a programhoz csatlakozott bankokhoz. Ez a szám 8555 hiteligénylést takar, ami 23 százalékos növekedést jelent a 2024 azonos időszakában benyújtott igénylésekhez képest.
Az igénylések magas számához mind a 4 beruházási típusú termék hozzájárult: az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ termék 61, a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ 28, a Széchenyi Mikrohitel MAX+ 21 százalékkal több igénylést vonzott, de a Széchenyi Lízing MAX+ esetében is ötödével több igénylést fogadtak be az idei év első 6 hónapjában, mint 2024 első félévében - közölték.
A kiváló eredmény egyebek mellett annak tudható be, hogy júniusban éves csúcsokat döntött a Széchenyi Kártya Program. A beruházási hitelek 55 milliárd forintos igényelt összege 39 százalékkal haladta meg az 1 évvel korábbi szintet, az 1.526 befogadott igénylés pedig 11 százalékos bővülést mutat. Kiemelkedően jól teljesített a zászlóshajó-termék, a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+, ahol a 23 milliárd forintos igényelt összeg több, mint kétszerese az 1 évvel korábbi értéknek, az igénylések száma pedig közel kétharmadával növekedett.
A közleményben Szabados Richárd, a kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiai innovációkért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy júniusban az egy ügyletre jutó átlagos hitelösszeg éves szinten 25%-kal nőtt, így 29 millió forintról 36 millió forintra emelkedett. A Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ keretében pedig a hitelkeret 100 millió forintról 126 millió forintra ugrott. Ez a tendencia nemcsak a kereslet növekedését mutatja, hanem azt is igazolja, hogy a vállalkozások bátran terveznek nagyobb projekteket, amennyiben kedvező kamatozású forráshoz juthatnak – áll a közleményben.
A fejlesztési kedv fokozódásához egyértelműen hozzájárult, hogy a beruházási hitelek kamatai a Demján Sándor Program 2024. novemberi bevezetése óta két ütemben 5%-ról 3%-ra csökkentek. Az ezt megelőző időszakban tapasztalt, 30 milliárd forint alatti havi hitelkihelyezések a 2024. novemberi intézkedés hatására 45 milliárd forintra emelkedtek. Ráadásul idén márciustól, amikor már a 3%-os hitelkamat mellett lehetett finanszírozást igényelni, az átlagosan havonta igényelt új hitelek összege már 51 milliárd forintot is elérte, ami jelentős támogatást nyújt a hazai kis- és középvállalkozások számára - állapították meg.
A kihelyezési volumen növekedése még kifejezőbb a likviditási hiteltermékek terén, ahol a kamatok február közepétől 5%-ról 4,5%-ra csökkentek. Ennek hatására a bankok azóta havi átlagban 120 milliárd forint értékben kötnek folyószámla- és forgóeszköz-hitel szerződéseket a kis- és középvállalkozásokkal, ami majdnem kétszerese a korábbi hónapokban regisztrált 61 milliárdos összegnek. Március óta havonta átlagosan 2450 vállalkozás keres finanszírozási lehetőségeket, és fordul a programot támogató szervezetekhez.
A kedvező változások összességében azt jelzik, hogy a Széchenyi Kártya Program rendszere hatékony kialakításának köszönhetően rugalmasan alkalmazkodik a változó piaci körülményekhez, és továbbra is alapvető szerepet játszik a magyar gazdaság megerősítésében és a kkv-szektor hosszú távú stabilitásának biztosításában - zárul a tárca közleménye.