Fekete-Győr András leleplezte, hogy a Fidesz a háttéralkuk során két dologgal próbálja megvásárolni a támogatást: pénzt, méghozzá jelentős összegeket...
Fekete-Győr András szerint a Fidesz többször is próbálkozott azzal, hogy a Momentummal együttműködve készüljenek fel a 2026-os parlamenti választásokra. A Momentum azonban elutasította ezeket a megkereséseket, mivel elkötelezett a kormányváltás támogatása iránt. Az ajánlatok között pénzügyi támogatás és ajánlásgyűjtési segítség is szerepelt, de a párt nem kívánta elfogadni ezeket.
Fekete-Győr András fideszes megkeresésről beszélt/Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom volt elnöke a Klub Rádió reggeli műsorában beszélt arról, hogy több alkalommal is érkezett megkeresés a Fidesz részéről, amelyben arra próbálták rávenni a pártot, hogy induljon el a 2026-os országgyűlési választásokon. Szerinte a kormánypárt érdeke az, hogy minél több ellenzéki párt elinduljon, ezzel szétaprózva a szavazatokat és megnehezítve az összefogást - írja a klubradio.hu.
A Fidesz számára kulcsfontosságú, hogy minél több politikai alakulat szerepet vállaljon a következő évi parlamenti választásokon. Éppen ezért nem voltak elragadtatva, amikor a Momentum bejelentette, hogy nem kívánja megnehezíteni a kormányváltás lehetőségét, és így nem vesz részt a választásokon.
- mondta Fekete-Győr András, a Momentum volt elnöke.
A politikus nyilatkozata szerint az első megkeresések már április hónapban kezdetét vették, ezt követően májusban is érkeztek további jelzések. A párt júniusi küldöttgyűlésének időszakában szintén próbálkoztak. Az érkező ajánlatok konkrét részleteket is magukban foglaltak: pénzbeli támogatást, valamint segítséget az ajánlások összegyűjtésében.
A Fidesz ilyenkor két fő ajánlattal áll elő: pénzzel, és még több pénzzel. A pontos számot nem ismerem, de azok a Momentum szimpatizánsok, akikkel beszéltem, azt állították, hogy a Momentum költségvetési támogatásának nagyságrendjéhez hasonló összegről van szó, ami évente körülbelül egymilliárd forintot jelent.
„Tedd különlegessé a mondanivalódat!” – javasolta Fekete-Győr András.
A másik fontos javaslat a jelöltekhez szükséges ajánlások összegyűjtésének egyszerűsítése volt. A politikus hangsúlyozta, hogy a Fidesz ebben is támogatást nyújt, hiszen a kötelezően összegyűjtendő több mint 50 ezer ajánlás gyakran kerül a Nemzeti Választási Iroda általi megsemmisítés elé. Ezért ez a folyamat kulcsfontosságú stratégiai szemponttá válhat.
A pártoknak jelöltként 500 ajánlást kell összegyűjteniük. Mivel 106 jelölt áll rendelkezésre, ez önmagában is több mint 50 ezer ajánlást jelent. Fontos azonban, hogy folyamatosan gyűjtsenek, mivel a Nemzeti Választási Iroda gyakran megsemmisít egy jelentős számú ajánlást, így nehezítve a helyzetet. Ebben a kihívásban a Fidesz is támogatást nyújtana.
- fűzte hozzá Fekete-Győr.
A Momentum végül mindkét ajánlatot elutasította, ezzel hangsúlyozva, hogy fő prioritásuk a kormányváltás elősegítése és a politikai integritás fenntartása.