Böcskei: Magyarországon az alkoholfogyasztás szerves része a társadalmi életnek.
Műsorvezetők: Panxnotded Miklós, Dési János, Szénási Sándor, Para-Kovács Imre Szerkesztők: Jávor Dénes Marcell, Selmeci János, Korpás Krisztina, Bencsik Gyula, Herskovits Eszter
A felnőtt populáció körülbelül 45 százaléka ismer olyan barátot vagy családtagot, akinek alkoholfogyasztási szokásai feszültségeket, vitákat és konfliktusokat generálnak. Az IDEA Intézet 2025 januári felmérése alapján körülbelül 800 ezer ember számol be arról, hogy több ilyen közvetlen ismerőse is van. Ilyen számadatok fényében érdemes elgondolkodni, hogy miért fontos az alkoholfogyasztás társadalmi kontextusának szélesebb körű vizsgálata. Az alkoholfogyasztás nem csupán egyéni szokás, hanem mélyen beágyazódik a társadalmi normákba, kulturális gyakorlatokba és családi dinamikákba, amelyeket a közösségeink formálnak. A problémák gyökereinek feltárása és a társadalmi hatások megértése segíthet a megelőzésben és a támogatási rendszerek fejlesztésében, amelyek a közvetlen érintettek életminőségét javíthatják.
"Egy olyan országban élünk, ahol az alkoholfogyasztás széles körben elfogadott és gyakran előforduló jelenség. Az ünnepi eseményektől, mint például a szalagavató és az érettségi bankett, egészen a karácsonyi ünnepekig, sőt a hét végén történő lazításig, az alkohol szinte mindenütt jelen van" – nyilatkozta Böcskei Balázs, az IDEA Intézet kutatási igazgatója a csütörtöki Reggeli gyors adásában. Kiemelte, hogy bár az önbevallásos válaszadás megbízhatósága nem csorbul, a mélyebb összefüggések feltárása jelentős kihívásokba ütközik. Ennek érdekében kutatásukban nem a problémás alkoholfogyasztók közvetlen környezetéből kerestek adatokat. Az eredmények alapján kiderült, hogy 3,5 millió magyar embernek van olyan családtagja vagy barátja, akinek alkoholfogyasztása konfliktusokat vagy vitákat okoz.
A sztereotípiát is felvázolta, amely megjelenhet az alkoholizmussal kapcsolatban. Földön fekvő ember, körülötte nyitott és kiürült üvegek, arca árnyékba borul. Ugyanilyen kép él a kábítószerfogyasztókról is. "Az a társadalom, amelynek ez az alkoholista, alkoholbeteg, szerhasználati zavarral küzdő embernek az ábrázolása, értelemszerűen stigmatizált, előítéletekkel, prekoncepciókkal terhelt helyzetből indul el. Az alkoholisták jelentős része nem ilyen. Ez a jelentős rész képes elmenni a munkahelyére, befizetni a számlákat, elmenni a gyerekért" - mondta, hozzátéve, hogy a különböző területeken nyújtott teljesítmény csökkenése adhat mintázatokat.
Kifejtette, hogy már közel négy éve tartózkodik az alkoholtól, és meggyőződése szerint ez a jövőben sem fog változni. Az okokat részletesebben is elmagyarázta. Böcskei hangsúlyozta, hogy Magyarországon a legfőbb kihívást az jelenti, hogy hiányzik egy átfogó, jól kidolgozott alkoholmegelőző program.