Elena Udrea továbbra is börtönben marad, miután a bíróság elutasította a Bute-gálával kapcsolatos ügyben hozott ítélet ellen benyújtott fellebbezését.


Bukarest, december 12./Agerpres/ - A legfelsőbb bíróság csütörtökön elutasította Elena Udrea felülvizsgálati kérelmét, melyet a Bute-gála ügyében hozott, 6 éves szabadságvesztésről szóló ítélet ellen terjesztett elő a volt turisztikai miniszter.

Az öttagú testület hét alkalommal történő halasztás után végül többségi szavazással elutasította a benyújtott kérelmet. Két bíró azonban eltérő véleményt képviselt, és ők a felülvizsgálati kérelem elfogadását támogatták volna.

A bírói testületben részt vett Lia Savonea is, aki nemrégiben hatályon kívül helyezte Mario Iorgulescu emberölés miatt kiszabott börtönbüntetését. Emellett felmentette Călin Popescu-Tăriceanu volt miniszterelnököt, és visszaküldte az ügyészséghez az 1989-es forradalom ügyével kapcsolatos vádiratot.

Tagja volt a bírói testületnek Mihail Udroiu is, Alina Bica volt DIICOT-főügyész egykori tanácsadója. Elena Udrea és Alina Bica 2018-ban Costa Ricába menekültek a börtönbüntetés elől.

Elena Udrea 2022 júniusa óta a târgşori börtön falai között tölti mindennapjait, miután a bolgár hatóságok döntése nyomán a román államnak átadták.

A volt miniszter ügyében 2015-ben indult eljárás a Bute-gála néven ismert ügy kapcsán, melynek következtében 2018-ban hat év börtönbüntetést szabtak ki rá jogerősen. Ezt követően Udrea elhagyta az országot, és Costa Ricán került rendőrkézre, ahol őrizetbe is vették. 2018 decemberében azonban az alkotmánybíróság megállapította, hogy a büntetőeljárás során egy illegálisan létrehozott öttagú bírói testület hozta meg a döntést. Ennek nyomán felfüggesztették Udrea büntetésének végrehajtását, így ő kiszabadult a Costa Rica-i fogdából, majd visszatért Romániába.

2022-ben a legfelsőbb bíróság elutasította Elena Udrea semmisségi folyamodványát, és kimondta, hogy a volt miniszternek le kell töltenie a 6 éves börtönbüntetését. Udrea ekkor megszökött az országból, de Bulgáriában elfogták és a bolgár hatóságok kiadták Romániának.

A szerző: Eusebi MANOLACHE, a szerkesztő: Georgiana TĂNĂSESCU (RO), valamint a magyar nyelvű szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna által jegyzett szöveg az AGERPRES hírügynökség keretein belül készült.

Related posts