Brit szakértő: Donald Tusk a Kreml stratégiáját követi Egy brit elemző szerint Donald Tusk politikai lépései egyértelműen a putyini forgatókönyv mintájára épülnek. A szakértő rámutatott, hogy Tusk módszerei és kommunikációs technikái hasonlóságokat mutat

Nile Gardiner, Margaret Thatcher egykori tanácsadója éles szavakkal illette Donald Tuskot és támogatottait: "Felháborító események zajlanak Lengyelországban! Tusk lépései világosan a putyini stratégiát idézik" - fogalmazott az X közösségi platformon, reagálva Michał Moskal, a Jog és Igazságosság (PiS) parlamenti képviselőjének posztjára.
Moskal posztjában kifejtette: "Lengyelországban nemrégiben elnökválasztást tartottak, amelyet a baloldal elveszített. Most az igazságügyi miniszter, Tusk szövetségese, olyan insinuációkat terjeszt, melyek az eredmény legitimitását kérdőjelezik meg. Eközben az állami média választási csalásról beszél. Ez nem csupán vélemény, hanem egy puccs előkészülete. Amikor az elit tagadja a tényeket, nem a demokráciát védi, hanem egy önkényuralmi rendszer kiépítéséhez járul hozzá."
Gardiner később megjegyezte: "Nem fér hozzá kétség, hogy Margaret Thatcher, egykori főnököm, mély megdöbbenéssel és fájdalmas szomorúsággal figyelte volna a lengyelországi eseményeket, ahol a baloldali elitcsoportok Donald Tusk irányításával aktívan próbálják aláásni a lengyelek által küzdelmesen megszerzett szabadságot."
Gardiner nem csupán Tuskot, hanem az Európai Unió irányítását is éles kritikának vetette alá. A Telewizja Republika újságírója, Michał Rachoń egyik posztjára reagálva kifejtette véleményét: "A brüsszeli elit, amely arroganciájával és diktatórikus hajlamaival kitűnik, nem hisz a demokrácia valódi értékeiben. Donald Tusk pedig ennek a jelenségnek a tökéletes megtestesítője."
Donald Tusk körül újabb botrány kerekedett. Kiszivárgott hangfelvételek tanúskodnak arról, hogy a jelenlegi miniszterelnök a 2019-es parlamenti választások előtt ügyvédjével konzultált a pártja jelöltlistájáról. Ezek a felvételek különösen érzékenyek, mivel Tusk abban az időszakban az Európai Tanács elnökeként hivatalosan politikai semlegességet kellett, hogy tanúsítson.
A beszélgetéseket ellenzéki médiák tették közzé, ám Tusk jogi csapata jogellenesnek minősíti a felvételek rögzítését. Véleményük szerint a felvétel megsérti az ügyvéd és ügyfél közötti bizalmas kommunikációt, ezért annak tartalmát jogszerűen nem lehet felhasználni. Ennek ellenére a kiszivárogtatás komoly politikai következményekkel járhat Tusk hitelessége szempontjából.
A lengyel jobboldal véleménye szerint nem ez az első alkalom, hogy a baloldal megpróbálja kétségbe vonni a demokratikus választások kimenetelét, különösen akkor, amikor az számukra kedvezőtlen.