Chilipaprikás kínzás a börtön falai között: az egyik vádlott vallomást tett.


A tiszalöki börtön egykori alkalmazottja, akit azzal vádolnak, hogy chilipaprikával súlyos szenvedéseket okozott a raboknak, végül beismerte bűnösségét. A harmadrendű vádlott, aki egykori főhadnagy volt, az egészségügyi részleg munkatársaként asszisztált a volt börtönorvos szörnyű tettéhez. Ő az, aki a csípős paprikát előkészítette, mielőtt az belekerült volna a fertőtlenítő szerbe. A nyomozás során tanúsított terhelő vallomása valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy a bíróság felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtsa, így elkerülte a valódi börtönbüntetést. Ezzel szemben az egykori orvos és a volt osztályvezető tagadja a vádakat, és egyikük sem ismeri el, hogy bármiféle bűncselekményt elkövettek volna.

A nagy port kavart ügy kapcsán hétfőn került sor az előkészítő ülésre a Debreceni Törvényszéken. Ezen a megbeszélésen derült fény arra, hogy a vádlottak között orvosi, pszichológusi és diplomás ápolói végzettséggel rendelkező szakemberek is helyet kaptak. A terhelt, aki egykori főhadnagy, beismerte tettét, és elmondta, hogy megbánta cselekedeteit. Beismerése azonban nem könnyítette meg az egykori börtönorvos és az osztályvezető helyzetét. A férfit hivatalos eljárás keretében elkövetett bántalmazás és más bűncselekmények miatt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.

Az ügyészség álláspontja szerint a megvádolt egészségügyi dolgozók büntetés céljából paprikát kevertek a fertőtlenítőszerbe, miután a látogatók nem éppen kívánatos módon viselkedtek. A börtönorvosnő több beteget is a csípős, paprikás fertőtlenítőszerrel kezelte, köztük olyanokat is, akiknek a legérzékenyebb területeit érintette. Egy különösen drámai esetben egy akut aranyérrel küzdő férfi vizsgálata előtt a gumikesztyűje ujját belemerítette a csípős oldatba. Amikor a rab később vizelési panaszokkal keresett meg, a hólyagkatétert ugyancsak ezzel a paprikás fertőtlenítővel kezelte. Érdekes módon, az ügyészség vádjai szerint a katétert az indokolt időnél hosszabb ideig hagyta a helyén.

Egy másik ügy is terítékre került a vádlottak ellen: egy rab, akit bántalmazás következtében keletkezett sérülései miatt rendszeresen látogatott orvosához, végül különös bánásmódban részesült. Az orvos, akinek elege lehetett a helyzetből, paprikával kevert spray-t juttatott a beteg szájába, ami köhögést és szédülést idézett elő. Az ügyészség megállapította, hogy az orvos és társai a megszokott orvosi vizsgálatok során túlzott fájdalmat okoztak a raboknak, akik ismételten kárt szenvedtek el. A nyomozás során azonban nem sikerült kideríteni, hogy ki hozta be a paprikát a börtön falai közé. Mindenesetre a chilis spray-re az osztályvezető, aki másodrendű vádlott, ráírta, hogy "Csak orvosi használatra" - olvasható a vádiratban.

Az ügynek van egy negyedik vádlottja: egy ápoló. Ő megkísérelte fedezni a többieket - vesztére. Előbb csak elrejtette a tégelyt, hogy megakadályozza a csilis szer alkalmazását. Amikor azonban megjelentek a nyomozók, próbálta menteni a menthetőt: a munkatársaival beöntötték a szert a lefolyóba, a dobozát pedig a szemetesbe dobták. Az ügyészség szerint az ápolónő ezzel veszélyeztette a büntetőeljárás sikeres lefolytatását.

Az ügyészség két rendbeli hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás bűntettével vádolja az egykori börtönorvost és az osztályvezetőt. A vád szerint, ha beismerik a bűnösségüket, akkor mindkettőjükre két és fél év letöltendő börtönbüntetést javasoltak. Az előkészítő ülésen azonban mindketten tagadták a vádakat, és vallomást sem tettek, így ha az igazságszolgáltatás elítéli őket, már nem alkalmazottként, hanem rabként kellene megkezdeniük büntetésüket. Információink szerint az orvost az ügy kirobbanása után elbocsátották, és jelenleg ügyeletes orvosként dolgozik.

A hétfői előkészítő ülésen kizárólag a harmadrendű vádlott ügyében született döntés: két év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Dr. Albrecht Krisztián hadbíró a vádlott feltáró vallomását és megbánását emelte ki, mint az ítélet alapját. Fontos megjegyezni, hogy az ítélet jelenleg nem jogerős: míg a vádlott és védője egyetértenek a döntéssel, az ügyész három nap gondolkodási időt kért, mielőtt véglegesen nyilatkozna.

A negyedrendű vádlott, aki ápolóként dolgozott, határozottan cáfolta a terhére rótt bűncselekmény vádját. Jelenleg ő az egyetlen vádlott, aki a bíróságon egyenruhában jelent meg, mivel a vádlottak közül ő az egyedüli, aki még mindig a büntetés-végrehajtási intézmény állományának tagja. A másodrendű vádlott, aki korábban osztályvezetőként dolgozott, a vádemelés után leszerelt. E körülmények miatt fordultunk május 16-án a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságához. A válaszukban hangsúlyozták, hogy "amennyiben bármelyik érintett személy esetében bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja merül fel, azonnal megszüntetjük a szolgálati jogviszonyát, és teljes mértékben együttműködünk az eljáró nyomozó hatósággal, támogatva a nyomozást". E folyamat során már senki sem tagja a büntetés-végrehajtási szervezetnek, kivéve egy főt, akinek büntetőjogi felelősségének vizsgálata még mindig folyamatban van.

Related posts