A kormány által javasolt intézkedés a civilek ellen irányuló bosszútörvényként van elkönyvelve a szakszervezetek által.

"A cél világos: a hatalomtól független hangokat elhallgattatni" - mondták a javaslatról.
Vasárnap reggel a Kossuth téren szakszervezetek és civil szervezetek képviselői gyűltek össze, hogy kifejezzék ellenérzéseiket a "közélet átláthatóságáról szóló" törvényjavaslat kapcsán. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete, valamint a Civil Bázis tagjai egyöntetűen úgy vélik, hogy a javaslat valójában egy "bosszútörvény", amely a civil társadalom elleni támadást jelent.
Szerintük az "éj leple alatt benyújtott törvényjavaslat a megfélemlítésről szól" és nem a törvényességet, hanem a totális kontrollt szolgálja, hiszen egy olyan eszközt ad a hatalom kezébe, amely tetszése szerint bármilyen szervezetet célkeresztbe állíthat, megbélyegezhet, ellehetetleníthet.
"A szándék egyértelmű: a hatalmi struktúráktól független vélemények elnémítása" - hangsúlyozták az eseményen, ahol arra is felhívták a figyelmet, hogy a javaslat révén a kormány továbbra is fokozza a szakszervezetek eddig is tapasztalt ellehetetlenítését, és ezt a gyakorlatot kiterjeszti a civil társadalomra, valamint a független médiára is.
A tiltakozó szervezetek szerint egy szétvert, nem működő országot kell újraépíteni, valamint új társadalmi szerződésre és modern, érthető, szerethető alkotmányra van szükség. "Foglalkoznunk kell a politikával, mert ha ezt nem tesszük, akkor majd a politika foglalkozik velünk" - tették hozzá.