David Pressman: A magyar helyzettel kapcsolatos aggodalmak mind az amerikai republikánus, mind a demokrata párt körében észlelhetők.


"Azt remélem, hogy a Magyarország és az Egyesült Államok közötti szövetség egy nemzetek közötti szövetség. És azt kell mondanom, hogy a magyar miniszterelnök és kormánya retorikájával szemben az aggodalmak a magyar helyzettel kapcsolatban mindkét amerikai pártban jelen vannak."

- többek között ezt mondta David Pressman leköszönő amerikai nagykövet Donald Trump és Orbán Viktor szövetségével kapcsolatban a New York Times terjedelmes interjújában.

Az újságíró már az első kérdésben Pressman és a magyar kormány közismerten feszült viszonyával indított, amire példaként a Rogán Antallal szembeni szankciókat, és a magyar külügyminiszter "Pressman személyes bosszúját" emlegető reakcióját hozta. Pressman azt mondta, a magyar kormány "nagyon szerencsétlen álláspontot képvisel az Egyesült Államokkal és különösen a Biden-kormánnyal szemben, mert megpróbálta az amerikai kormány politikáját úgy beállítani, mintha a korrupció, a médiaszabadság, a demokrácia vagy az igazságszolgáltatás függetlenségének kérdései csak a demokraták politikája lenne, nem pedig az Amerikai Egyesült Államoké.

"A miniszterelnök megpróbálta az Egyesült Államok és Magyarország szövetséges kapcsolatát gyakorlatilag két személy közötti kapcsolattá transzformálni, mintha az csak az általa támogatott elnökjelölt, Donald Trumpé és az övé lenne. Azt hiszem, ez definíció szerint elég veszélyes terep."

A Pressmannal kapcsolatos személyes említések hátterében a volt nagykövet szerint az áll, hogy a kormány narratívája szerint Magyarország minden gondjának gyökere a külső, idegen hatalmak tevékenységében keresendő. Ezek az erők, akiket a kormány ellenségként tüntet fel, folyamatosan próbálják megkérdőjelezni az ország szuverenitását, ami gyakran személyes támadásokhoz vezet. Különösen hangsúlyos szerepet kap Soros György, akit a magyar kormány egy kétes ügyletekben érintett, zsidó milliárdos oligarchaként emleget. A vádak szerint Soros minden eszközt bevet, hogy aláássa Magyarország függetlenségét. Pressman elmondása szerint, mielőtt még Magyarországra érkezett volna, már megkezdődtek a rá irányuló támadások.

"Valóban különös hajók suhantak a Dunán, melyek oldalán ott virított a nevem, mellette egy koponya és egy keresztcsont is feltűnt."

(2022 nyarán dr. Téglásy Imre egy "Pressman úr, ne gyarmatosítsa Magyarországot a maga halálkultuszával!" feliratú molinót feszített ki egy gumicsónakra.)

David Pressman véleménye szerint kinevezésekor abban reménykedett, hogy az Egyesült Államok vezetése képes lesz olyan eredményes lépéseket tenni a magyar kormánnyal szemben, amelyek valóban hatással lesznek a helyzetre.

"Ezeket a kérdéseket már a Trump- és az Obama-kormányzat idején is felvetették, azonban nem születtek érdemi válaszok, mivel mindkét administration sajátos megközelítése miatt nem reagált a politika megszokott kereteire."

Ezért meggyőződése, hogy az Orbán-kormánnyal mint "afféle proto-autoritárius" rendszerrel szemben nem működnek a diplomácia hagyományos eszközei sem.

Amikor Pressmant arról kérdezték, mit érzett fenyegetve leginkább az Orbán-kormány alatt, azt válaszolta, a demokráciáért és az emberi jogokért végzett munkáját, ami a melegségébe volt kódolva. Azt tapasztalta, hogy bármilyen érdemi kérdéssel foglalkozzon is, legyen szó Magyarország orosz energiafüggéséről, vagy az igazságszolgáltatás függetlenségéről, a kormány úgy próbált reagálni a kritikákra, hogy liberális aktivistákat emlegetett.

Emlékszem, amikor először találkoztam egy magas rangú magyar tisztviselővel. Nagyon barátságos ember volt, de a beszélgetésünk elején rögtön azzal kezdte, hogy "Nagykövet úr, tudom, hogy az LMBTQ kérdésekről és a genderideológiáról szeretne beszélni." Ekkor kénytelen voltam félbeszakítani, és közölni vele, hogy valójában Vlagyimir Putyin kapcsolatáról szeretnék csevegni. Pressman említette, hogy a magyar kormány szerint a meleg közösség "ideológiailag rombolja a társadalmat", azonban ő úgy véli, hogy a valódi politikai aggodalmaknak nem sok köze van az LMBTQ-kérdésekhez.

"A cikkek egyes részei olyan benyomást keltettek, mintha pedofil lennék, ami rendkívül extrém vád. Két gyermek édesapjaként, és közel 24 éve élek a párommal, ez a vád teljes mértékben távol áll tőlem."

mondta, és elmesélte, hogy még a pécsi Pride-on is követte a kormánymédia kamerája.

Amikor a nagykövetet az amerikai jobboldallal, különösen Tucker Carlsonnal és JD Vance-szel ápolt kapcsolatai kapcsán kérdezték, Pressman hangsúlyozta, hogy óvatosan kell megközelítenie az amerikai politikai diskurzusokat. Ugyanakkor megemlítette, hogy az Orbán-kormány világosan kommunikálta ezt a politikai közösséget: Magyarország elkötelezett a családi értékek védelme mellett, és aktívan fellép a woke ideológia és a migráció ellen.

"A szlogenjük: no migration, no gender, no war, vagyis olyan dolgok, amelyek visszhangra találnak az Egyesült Államok választói körében, de máshol is Európában és szerte a világon. Ez azonban elfed valami mást."

Pressman véleménye szerint Magyarországon a kormány két alapvető eszközt, a pénzt és a médiát, a saját hatalmának megerősítésére használja. Ezeket arra alkalmazza, hogy elnémítja és megbünteti azokat, akik kritikával mernek élni vele szemben.

"Gyakran elgondolkodom azon, vajon az orbáni politika amerikai csodálói értik-e, hogy mit képvisel ez a kormány az Oroszországgal és Kínával való kapcsolatában, és ismeri-e a kleptokrácia rendszerét, amely erodálja a demokratikus intézményeket."

A volt nagykövet ezután a felsőoktatás átalakításáról, és alapítványi átszervezésétéről beszélt, majd a kérdésre, az egyetemi professzorok menyire beszélhetnek szabadon, azt válaszolta, hogy a tanárok nagyon is tisztában vannak azzal, hogy ha politikailag "rosszat mondanak" vagy tesznek, akkor aggódniuk kell. Szerinte a tánárok és a bírák hirtelen áthelyezése például elég erős eszköz ahhoz, hogy valaki inkább ne szólaljon meg.

David Pressmant a növekvő populista jobboldal kapcsán faggatták, és megjegyezte, hogy Orbán Magyarországot "az illiberalizmus petri-csészéjeként" aposztrofálta, amivel szerinte találóan fogalmazott. "Ez egy petri-csésze. Egy kísérlet. De azt gondolom, ha Magyarország az illiberalizmus laboratóriuma lesz, és a többi proto-autoritárius vezető is itt fogja formálni politikai stratégiáját, akkor ez a közreműködés új dimenzióinak próbapályájává válhat. Igyekezzünk erősíteni a demokratikus intézményeket és értékeket," tette hozzá Pressman. Szerinte ennek eléréséhez elengedhetetlen, hogy teljesen nyíltan és őszintén viszonyuljunk az Orbán-rendszerhez.

Related posts