DELMAGYAR - Tejút: Egy régmúlt mese újraéledése A Tejút csillagait követve egy régi történet bontakozik ki, amely újra felfedezi magát a jelenben. Az időtlen mesék és legendák varázsa most új formában tér vissza, hogy elbűvölje a mai közönséget. A múlt é


Négy ország 112 alkotása közül a Makói Városi Televízió Tejút című filmje kiemelkedett, és elnyerte az egymillió forintos fődíjat a XXIII. Lakiteleki Nemzetközi Filmszemlén, valamint Kövér László parlamenti elnök különdíját is. Ezen kívül, másik filmünk, az Emberek, magyarok, íme a költő, a Herendi Porcelánmanufaktúra különdíját is megkapta, ezzel tovább növelve a csapat elismerését.

Az elmúlt évtized során a Makói Városi Televízió minden egyes évben sikerrel szerepelt különböző rangos fesztiválokon, hiszen több alkalommal is elnyert olyan díjakat, amelyek a szakma elismerését tükrözik. Kisistók Tímea stúdióvezető hangsúlyozta, hogy ez nem csupán a közszolgálati tájékoztatás melletti elköteleződésünket mutatja, hanem azt is, hogy értékteremtő alkotóműhelyként is számontartanak minket. A Lakiteleki Filmszemlén a stúdió nagy megtiszteltetésben részesült, hiszen az egymilliós fődíjat és egy különdíjat is elhozhattunk a rangos zsűri döntése nyomán, egy széles, négy ország 112 alkotását felvonultató mezőnyben. Tímea kiemelte, hogy küldetésük középpontjában a visszatekintő és értékmentő filmek készítése áll. E projektjeik jelentősége abban rejlik, hogy választ adnak arra a kérdésre, vajon van-e helye a helyi televíziónak a mai médiakörnyezetben.

A Tejút egy régi fesztiválsiker újraértelmezése, ahogyan arról korábban már beszámoltunk. A darab középpontjában egy különleges figura áll: Marton István, a vásárhelyi gazda, aki 2012-ben hunyt el. Az alkotás célja, hogy újraélessze emlékét és bemutassa életének gazdag történetét.

- Fiatal éveim egyik legemlékezetesebb tapasztalata az volt, hogy bármilyen időjárás is volt, a szemben lakó gazda minden hajnalban beindította a motorját, és elindult a teheneihez. Amikor a szüleimtől megkaptam az első, manapság már igazi relikviának számító kamerámat, készítettem egy portréfilmet róla - osztotta meg Miklós András, akit leginkább a makói televízió operatőreként ismernek. A film több mint húsz éven át pihent a fiók mélyén, mígnem tavaly, a lakiteleki filmfesztiválon látott hasonló mű inspirálására úgy döntött, hogy előveszi, és újra feldolgozza.

- Az anyag egy régi időszakra emlékeztet, de leginkább a tejes gazda karakterének közvetlensége és humorérzéke miatt válik igazán különlegessé - emelte ki az alkotó. Az ő filmje nyerte el a rangos egymilliós fődíjat, amely a széles körű elismerést is magával hozta.

A másik Makóról készült film, az "Emberek, magyarok, íme a költő" című alkotásunk elnyerte a Herendi Porcelánmanufaktúra különdíját. Ez a mű József Attila Makón eltöltött éveit eleveníti meg, gazdagítva ezzel a költő életének és munkásságának megértését.

- Tudtuk, hogy András valamilyen díjat fog kapni Lakiteleken. Én igazából azért mentem vele, hogy a díjátadót filmezzem, de legnagyobb meglepetésemre, a forgatás során a mi filmünket is megemlítették az ünnepségen. Hirtelen letettem a kamerát a zsűri asztalára, hogy átvehessem az elismerést Baráth Réka szerkesztőtársam nevében is - mesélte Rácz Richárd, az alkotás operatőre.

Related posts