Az ablakrács a szentesi gimnáziumban olyan demarkációs vonalként funkcionál, amely elválasztja a külső világot az intézmény belső terétől.
A szentesi Horváth Mihály Gimnázium drámatagozatos diákjainak szülei nem hallgattak a tankerület, a kormánypárti képviselő és Rétvári Bence szavára, hiszen a félreállított művészeti iskolát választották a délutáni képzésekhez. Ebben a döntésükben pedig a szentesi önkormányzat is támogatta őket. Az együttélés mindennapjai egyre inkább abszurd helyzetekbe torkollanak.
A szentesi Horváth Mihály Gimnázium (HMG) ablakait berácsozták, pedig a két terem, amelynek ablakait lezárták, valójában nem a gimnázium használatában áll. Ezt a helyiséget a délutáni foglalkozásokat tartó Keleti István Művészeti Iskolának (KIMI) bocsátotta rendelkezésére Szentes városa. Az épület tulajdonosa, az önkormányzat, a változásról nem kapott értesítést.
A gimnázium és a művészeti iskola között nem éppen felhőtlen a viszony.
A HMG 1978 óta kínál drámai-irodalmi képzést, amely azóta is folyamatosan fejlődik. A diákok reggelente színházi alapismeretekkel, színháztörténettel, valamint különféle táncformákkal, mint a népi, balett és társastánc, ismerkednek. Délutánonként pedig négy órában a művészeti iskola keretein belül mélyebb tudásra tehetnek szert. A tanulók itt is kapnak bizonyítványt, amely a gimnáziumi előmenetelüket tükrözi. A délutáni órákat 1998 óta a KIMI (Képzőművészeti Iskola) tartotta, a HMG és a KIMI között fennálló szerződés alapján, amely országszerte több telephelyen működik. Tavaly márciusban Jakubeczné Illich Alíz, a KIMI főigazgatója, felkereste a HMG igazgatónőjét, Sipos Kitti Lídia, hogy egy fontos ügyet beszéljenek meg. Ekkor derült ki, hogy a következő tanévtől a délutáni képzéseket nem a KIMI, hanem a szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolával tervezik folytatni.
A KIMI vezetője, tanárai, valamint az érintett diákok szülei is kíváncsiak voltak a gimnázium döntésének hátterére. A május végi értekezleten azonban nem kaptak bővebb információt. A szülők megtudták, hogy a határozat már a múlt októberben megszületett, ami meglepte őket. Az érdeklődők a HMG-t felügyelő Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központhoz is ellátogattak, de ott sem jártak sikerrel, mivel a vezető váratlan elfoglaltság miatt nem tudott fogadni őket.
A drámatagozat barátai észreveszik, hogy az utóbbi két évtizedben a fideszes irányítású megyei önkormányzat, majd az állami fenntartás alá került intézmény folyamatosan olyan változtatásokat eszközöl, amelyek kedvezőtlenül hatnak az országos hírnévvel bíró, szabad szellemű műhely munkájára. Az, ami most Szentesen történt, szinte tükörképe annak, ami két éve Debrecenben zajlott, ahol szintén megszüntették a KIMI által irányított képzést.
Több egykori szentesi diák, köztük Nyáry Krisztián irodalomtörténész és Alföldi Róbert, Gáspár Sándor, Szőke András színművészek nyílt levélben kérték a döntéshozókat, vizsgálják felül ezt a helyzetet, hogy az eddig bevált modell alapján folyhasson tovább a képzés. Egy döntéshozó, Farkas Sándor kormánypárti országgyűlési képviselő azonban azt mondta, a változtatásra "a délutáni kiegészítő képzések szabálytalanságai, szülői visszajelzések okán" van szükség. Korábban szerettük volna megtudni a képviselőtől, milyen szabálytalanságokat követett el a KIMI. Farkas azt javasolta, a tankerületet kérdezzük. A tankerület nem válaszolt, a szülők pedig nem tudtak szabálytalanságról, és a KIMI is azt közölte, rendszeresen ellenőrzik őket a hatóságok, amelyek nem találtak hibát. Az aHang petíciót indított az ügyben. Az íveket megpróbálták átadni Sipos Kitti Lídia igazgatónőnek, de nem fogadta őket, a gondnok pedig még az iskola kapuját és a hátsó ajtót is bezárta.
Nincsen számodra hely
Varga Ferenc, a DK országgyűlési képviselője csendes demonstrációt szervezett a gimnázium közelében, emellett az Országgyűlésben is napirendre tűzte a kérdést. Rétvári Bence államtitkár válasza szerint a KIMI helyett a Lajtha iskolára való áttérés költséghatékonyabb megoldás lenne, mivel az utóbbi intézmény alacsonyabb tandíjért kínálja azonos színvonalú oktatást. Varga azonban reagálásában kiemelte, hogy a Lajtha színvonala nem lehet egyenlő a KIMI-ével, mivel a KIMI tanárait eredetileg oda szerették volna áthelyezni. Az érintett tanárokat reggel kérdezték meg a Lajthában való folytatásról, de a válaszukra délutánig kellett várniuk, és végül nemet mondtak. A tandíjak összehasonlításakor nyilvánvaló, hogy a Lajtha olcsóbb alternatíva: míg a KIMI esetében a szülők havonta körülbelül 2000 forintot fizettek, a Lajtha 600 és 1700 forint közötti díjakat tervezett, attól függően, hogy milyen képzésre jelentkeznek. A 104 dráma szakos diák közül 102 szülő a KIMI-hez való jelentkezés mellett döntött a 2024/25-ös tanévre, míg a még megmaradt két diák nem színművészetet, hanem médiaismereteket tanul.
A KIMI foglalkozásainak számára sajnos a HMG már nem tudott többé helyet biztosítani. Azonban a szentesi önkormányzat a művészeti iskola megsegítésére sietett. Gyorsan felújította a gimnázium épületében található, de kihasználatlan termeket, és átadta azokat a KIMI számára. Az átadás azonban nem zajlott zökkenőmentesen, mivel a gimnázium és a tankerület, értesülve az önkormányzat szándékáról, azonnal lecseréltette a zárakat az érintett helyiségeken.
Ezt követően az önkormányzat munkatársai is új zárakat helyeztek el, miközben a szakemberek villámgyorsan felújították a két helyiséget. A város pedig birtokvédelmi eljárást indított. Az ügyben az eljáró hatóság Szentes városának kedvezett. A jogi csatározás még mindig folyamatban van.
A 104 diák tehát reggelente a gimnázium falai között sajátítja el a tudást, míg délután a művészeti iskola mostanra rácsos ablakú termeiben folytatják tanulmányaikat. Noha mindkét intézmény ugyanabban az épületben található, a diákoknak külön bejáraton kell belépniük a művészeti iskola világába.
Jakubeczné Illich Alíz, a KIMI főigazgatója a Narancsnak írt levelében hangsúlyozta, hogy az önkormányzat jelentős támogatást nyújtott szentesi telephelyük működéséhez. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a helyzet messze nem ideális, és a békés együttműködés is hiányzik. A főigazgató kiemelte, hogy a tankerület és a gimnázium csak azért kénytelenek ezt a nehéz helyzetet elfogadni, mert Magyarországon jelenleg szabad iskolaválasztás van érvényben. Arról viszont, hogy miért bontotta fel a HMG a velük fennálló szerződést, a főigazgató azóta sem kapott választ.
Megkerestük Sipos Kitti Lídiát, hogy lehetőséget kérjünk egy személyes találkozóra. Ő azonban nem kívánt interjút adni, inkább azt javasolta, hogy írásban tegyük fel kérdéseinket. Kérdeztük tőle, hogy véleménye szerint lehetséges-e a délelőtti és délutáni drámai képzés hosszú távú békés együttélése, továbbá, hogy a szülők döntésének figyelembevételével elképzelhető-e, hogy a következő tanévtől ismét a KIMI-vel szerződjenek. Válaszában jelezte, hogy "a Horváth Mihály Gimnázium a drámatagozatos képzést a 2025/2026-os tanévre meghirdette, és az intézmény pedagógiai programja tartalmazza a drámatagozat alapképzésének elveit és szabályait. A Lajtha László AMI és a Horváth Mihály Gimnázium a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ fenntartásában működik. Az intézmény feladata a kötelező tanórák megszervezése, amely a jogszabályi keretek betartásával történik."
Szerettük volna megérdeklődni, van-e lehetőség arra, hogy a drámatagozatos diákok a délutáni órákban is igénybe vehessék a gimnázium épületében található nagytermét, amelyet korábban már használtak. Emellett azt is szerettük volna tudni, hogy igaz-e, hogy a végzős drámaszakkörösök szalagavató táncát egy másik iskola tornatermében próbálták, mivel a HMG nem tudott számukra helyet biztosítani. A válaszunk így hangzott: "Az iskola épületében található összes terem az intézmény rendelkezésére áll. A tornaterem az egész intézmény diákjait szolgálja, ezért annak használatát és beosztását a vezetőség koordinálja."
"Teljes mértékben elszigetelődnek egymástól."
Megkérdeztük, szerinte van-e alapja annak a félelemnek, hogy a szentesi jobboldal végső soron meg akarja szüntetni a drámatagozatos képzést. "Az intézményben politikamentes szakmai munka folyik. Igazgatóként a Horváth Mihály Gimnázium jogszabályszerű működése és az itt tanuló diákok magas színvonalú oktatásának biztosítása a célom" - írta.
Szerettük volna tisztázni, hogy a KIMI által használt helyiségekről a gimnázium véglegesen lemondott-e. Az igazgatónő válaszában elmondta: "A Keleti István Művészeti Iskola esetében nem rendelkezünk információval arról, hogy ki az illetékes az iskola által igénybevett helyiségek ügyében."
Megkérdeztük végül, miért kerültek rácsok az ablakra. "Az intézmény által oktatási célra nem használt épületrészt az önkormányzat használatba vette, a két épületrész elkülönítésre került. Az intézmény vagyonkezelésében lévő épületrész vagyonbiztonságáért a vezető felel, ennek keretében a két épületrész teljesen elkülönült egymástól" - reagált az igazgatónő.
A Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központtól is azt kérdeztük, működhet-e a mostani formában, békességben a délelőtti és a délutáni képzés, esetleg lehetséges-e, hogy a tankerület a szülők szándékának megfelelően visszafogadja a KIMI-t. A birtokvédelmi eljárás állásáról is kérdeztük Miklós Anikót, a tankerület vezetőjét, no meg a rácsokról is. Miklós Anikó is azt válaszolta, hogy "a drámatagozatos képzést a jelenlegi és a következő tanévre is" meghirdették, és emellett a délutáni foglalkozásokat is megszervezik. "Ebből is látszik, hogy hosszú távra tervezünk. Célunk, hogy a gyermekek rendezett körülmények között, magas színvonalú oktatásban részesüljenek. Ez vonatkozik a drámatagozatra is, ahol a jelenlegi formában biztosítjuk a minőségi oktatást, és a számon kérhető munkát, rendezett körülmények között. Az intézmény pedagógiai programja tartalmazza a drámatagozat alapképzésének részletes szabályait, de természetesen a szülők a délutáni, fakultatív szakkörökről, tagozatokról szabadon dönthetnek. Az intézmény által oktatási célra nem használt épületrészt az önkormányzat mint tulajdonos használatba vette, a két épületrész teljesen elkülönült egymástól, ezért kellett a közös ajtót lezárni. Ilyen módon az önkormányzat vagyonkezelésében lévő épületrészről további információt illetékesség hiányában nem tudunk adni."
A rácsok telepítésének indoka az, hogy a két helyiség az épület áramellátási rendszeréhez tartozik, és előfordult, hogy valaki véletlenül lekapcsolta a KIMI által használt helyiségek billenőkapcsolóját a közös kapcsolótáblán. Annak érdekében, hogy a délutáni foglalkozás zavartalanul folytatódhasson, a kapcsolót fel kellett kapcsolni, ami csupán úgy volt lehetséges, hogy az ablakon keresztül kimásztak. Ezt a helyzetet észrevették a gimnáziumban, és ezt követően intézkedéseket tettek.
A rácsok felszerelését követően Szabó Zoltán Ferenc, a Jövőnk Szentes Egyesület polgármestere értesüléseink szerint hivatalos eljárást kezdeményezett. Ennek hátterében az áll, hogy a tankerület arra hivatkozva vitatja a termek használatát, miszerint egy korábbi időszakban a HMG órákat tartott ezekben a helyiségekben, így a törvény értelmében elsőbbséget élvezne a használatra az önkormányzattal és a KIMI-vel szemben. Azonban az önkormányzat rendelkezik bizonyítékokkal, amelyek azt igazolják, hogy a tankerület által megadott időpontban a tantermekben vezetékek lógtak ki a falból, és építési törmelék borította a padlót. Szentes vezetése szerint, ha valóban zajlottak ott órák, akkor ezzel súlyosan veszélyeztették a gyermekek biztonságát.
Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Friss levegőre van szükségem!"
Ezt a kapcsolatot jól jellemzi, hogy az új szentesi képviselő-testület alakuló ülésén, októberben a drámatagozat diákjai a KIMI szervezésében adtak ünnepi műsort. A városháza dísztermében - a szeged.hu tudósítása szerint - elhangzott József Attila Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Friss levegőre van szükségem!" című verse is. Matos Ibolya tanárnőt, aki huszonöt évig tanított a gimnázium drámatagozatán, majd a státusztörvény miatt távozott, most a KIMI óraadóként alkalmazza. Ő Laár András Korrupciós versét mondta el a jelenlévők felé fordulva. A teremben ült Farkas Sándor országgyűlési képviselő, és az első sorban Sipos Kitti Lídia is, aki önkormányzati képviselő is, a kormánypárti - Szentesen ellenzéki - frakcióban.
Amikor a KIMI szentesi drámatagozata szeptemberben megkezdte az új tanévet, az ünnepség keretein belül különleges pillanatként bemutatták Keserű Imrét. Ő egykoron a HMG tanára volt, és az ő elbocsátása miatt diákok és tanárok egyaránt kifejezték nemtetszésüket. Jelenleg a KIMI-ben színészmesterséget, valamint vers- és prózamondást tanít. Imre szavai szerint ez a tanév "rendkívül bonyolult" lesz, és figyelmeztette a kilencedikeseket, hogy készüljenek fel, hiszen ők lesznek a végzősök, amikor a tagozat ötvenéves fennállását ünneplik.
A diákokhoz intézett intelmeket egy másik tanár, Szebeni Zoltán azzal egészítette ki, hogy érjék akármilyen meglepetések őket az év folyamán, viselkedjenek okosan, kellő önuralommal, és ebben másoknak is segítsenek.
"A hangulat valamelyest lecsillapodott - osztotta meg a Narancs szülője -, de a drámatagozatos diákok és tanárok továbbra is megpróbáltatásokkal küzdenek, hogy finoman fogalmazzak. Az igazgatónő továbbra is elzárkózik a találkozóktól, és egyszerűen lehetetlen vele kommunikálni. Úgy hallottuk, hogy a következő felvételi során a drámatagozatra nem lesz szükség képességfelmérésre. Mostantól elmarad az éneklés és a versmondás, mint az eddigi években, és a központi írásbeli felvételi eredménye alapján választják ki az új diákokat. Az igazgatónő időnként kiabál, míg a gyerekek viszonozzák a reakciót, és vitatkoznak is vele."
A diákok inspirációt merítettek Sipos Kitti Lídiával folytatott vitájukból. A beszélgetés nyomán egy izgalmas dialógust alkottak, amelyhez a mesterséges intelligencia segítségével operazenét komponáltak. Ezt követően pedig felvételt készítettek az elkészült műről, bemutatva kreativitásukat és innovatív megközelítésüket.
Egy szívhez szóló tenor hangján csendül fel: "Szeretnénk kifejezni a gondolatainkat, most mondta, hogy közösen kíván dolgozni, de vajon miért nem oszthatjuk meg a nézőpontunkat?" Erre egy komor férfihang válaszol: "Ne üvöltözz velem! Mit képzelsz magadról? Ki vagy te? Egy ilyen megnyilvánulásért figyelmeztetést kapsz! Miért gondolod, hogy így beszélhetsz velem? Te kinek képzeled magad? Csak nyolc osztályt végeztél el! Ebben az iskolában én vagyok az irányító, ezt el kell fogadnod, és mindannyiótoknak be kell látni! Amint kiléptek innen, egy olyan rendszerbe kerültök, ahol nem ti mondjátok meg a szabályokat, és itt sem lesz másképp, mert meg kell tanulnotok az alapokat. (...) Te mit képzelsz magadról? Itt még csak egy kisgyerek vagy, de megbocsátok neked, mert tudom, hogy az ilyen viselkedés mögött mi húzódik meg, és sajnálom mindannyiótokat, téged is."