Az orosz gazdaság valóban komoly kihívások elé nézhet: vajon hová irányítják majd az energiaellátást ilyen körülmények között? - Pénzcentrum

A balti államok, nevezetesen Észtország, Lettország és Litvánia, elindították az orosz villamosenergia-hálózatról való leválás folyamatát, hogy csatlakozzanak az EU energetikai rendszeréhez. Ez a lépés szombaton kezdődött, és a tervek szerint vasárnapra befejeződik. Az átállás mérföldkőnek számít a három ország számára, amelyek több mint harminc éve szabadultak fel a Szovjetunió uralma alól. Az esemény különösen jelentős, hiszen Ursula von der Leyen, az EU elnöke is jelen lesz a litván fővárosban megrendezett ünnepségen, ami tovább hangsúlyozza az átállás szimbolikus értékét - tudósít a BBC.
A három balti állam eddig a Brell elektromos hálózat integrált részét képezte, amely Fehéroroszországot, Oroszországot, valamint Észtországot, Lettországot és Litvániát kötötte össze. Noha 2022 óta már nem importálnak áramot Oroszországból, a hálózathoz való kapcsolódásuk miatt még mindig függtek Moszkvától az energiaellátás szempontjából.
Az átállás folyamata két napig zajlik. Szombat reggel a balti államok leváltak az orosz energiahálózatról, és 24 órán át "elszigetelt üzemmódban" üzemelnek, teljes mértékben saját energiaforrásaikra támaszkodva. A folyamat második napján, vasárnap, Lengyelországon keresztül kapcsolódnak be az európai energiahálózatba.
Zygimantas Vaiciunas litván energiaügyi miniszter az AFP hírügynökségnek nyilatkozva kiemelte: "Most megszüntetjük Oroszország azon lehetőségét, hogy a villamosenergia-rendszert a geopolitikai zsarolás eszközeként használja."
David Smith professzor, a Glasgow-i Egyetem Balti Kutatócsoportjának tagja a BBC-nek nyilatkozva kifejtette: "Ez a több mint 10-20 éve tartó, az energiafüggőség csökkentésére tett erőfeszítések legfontosabb mérföldköve."
Az átállás során nem kerülhetjük el a kockázatok jelenlétét. Az utóbbi másfél évben legalább 11, a Balti-tenger mélyén futó kábel sérült meg, ami komoly aggodalmakat vet fel. Edgars Rinkēvičs, Lettország elnöke figyelmeztette a közvéleményt: "Nem zárhatjuk ki a provokáció lehetőségét. Emiatt a lett és a nemzetközi biztonsági hatóságok kiemelt készültségben állnak."
A NATO a helyzetre reagálva elindította új járőrmisszióját Baltic Sentry néven a térségben. Gert Auvaart, az észt kiberbiztonsági központ vezetője hangsúlyozta, hogy Észtország "még a legrosszabb forgatókönyvekre is alaposan felkészült" a lehetséges kibertámadások ellen.
A balti államok lakóit felkészítették a lehetséges átmeneti nehézségekre. Kérték őket, hogy töltsék fel készülékeik akkumulátorait, valamint készítsenek tartalékot élelmiszerből és vízből. Bizonyos területeken a közlekedési lámpák működését is leállítják, és a liftek használatát is korlátozhatják.
Az átállással kapcsolatban dezinformációs kampányok is megjelentek a közösségi médiában, amelyek tévesen ellátási zavarokra és áremelkedésre figyelmeztettek. A hatóságok igyekeznek ezeket az álhíreket cáfolni és megnyugtatni a lakosságot.