Egy hibás lépés súlyos következményekkel járhat, de megmutatjuk, hogyan óvhatja meg magát a balesetektől.


Az Autós Nagykoalíció (ANK) legfrissebb felmérése rávilágított, hogy az utakon a legnagyobb kockázatot a felelőtlen előzések jelentik. Ennek jegyében a decemberi hónapban figyelemfelkeltő akciósorozatot indítanak, amely a főutakon történő előzés veszélyeire irányítja a közlekedők figyelmét. Emellett hangsúlyozzák, hogy milyen intézkedésekkel lehet megelőzni vagy kezelni a potenciálisan kialakuló veszélyhelyzeteket.

Az utóbbi időszakban a közlekedésbiztonság terén egyre aggasztóbb tendenciák mutatkoznak, különösen a felelőtlen magatartás terén. Az Autós Nagykoalíció (ANK) nem reprezentatív belső felmérése alapján a legnagyobb kockázatot a gondatlan előzések jelentik. Ennek kapcsán a szervezet figyelemfelkeltő kampányt indít, amely a 2x1 sávos főutakon végzett előzésekkel foglalkozik.

Ez a szituáció akkor válik kritikusabbá, amikor észleljük, hogy egy másik autós nekilátott az előzésnek, miközben egyértelmű, hogy a manőver nem fog zökkenőmentesen lezajlani. Ilyenkor elengedhetetlen a gyors észlelés és a helyzet gyors értékelése, hogy megtaláljuk a lehető legjobb megoldást. Mi a teendő, ha szeretnénk helyet adni? Ha ez nem kivitelezhető, milyen lépéseket tehetünk a biztonságos menekülés érdekében?

A helyzetek pontos felmérése és a megfelelő reakciók kidolgozása során sokszor csak egy pillanatnyi időnk van, és a hibázás lehetősége kizárt. De mit tegyünk, ha váratlanul veszélyes szituációba kerülünk az előzés során? Hogyan előzhetjük meg a hasonló helyzeteket a legegyszerűbben? Először is, érdemes mindig figyelemmel kísérni a forgalmat és a környezetet, hiszen a megelőzés kulcsa a tudatosság. Ha éppen előzésre készülünk, győződjünk meg arról, hogy a sávunkban és a szomszédos sávokban is van elegendő hely, valamint hogy a mögöttünk érkező autók sebessége nem veszélyezteti a manőverünket. Fontos, hogy ne csak a saját járművünkre, hanem a többi közlekedőre is figyeljünk. Ha úgy érezzük, hogy a helyzet nem biztonságos, inkább tartsuk meg a sebességünket, és várjunk egy megfelelőbb alkalomra az előzéshez. Ha pedig már a veszélyhelyzetben vagyunk, próbáljunk meg nyugodtak maradni, és a lehető legjobban reagálni a kialakult szituációra. Az éberség és a tudatos vezetés segíthet elkerülni a baleseteket és biztosítani a biztonságos közlekedést.

Az előzés szabályait a KRESZ 34. §-a részletesen kifejti. A lényeg, hogy a manőver során sem a szembejövő forgalmat, sem az előzött járművet nem szabad zavarni. Fontos, hogy a saját autónk előzését más járművek ne kezdjék meg, és ügyeljünk arra, hogy elegendő oldaltávolságot tudjunk tartani az előzés során. A KRESZ szigorúan tiltanak az előzést olyan helyeken, ahol az út kanyarulata vagy bukkanója miatt nem látható a forgalom, továbbá záróvonal esetén, vagy ha táblával jelzik az előzés tilalmát. Az előzött jármű vezetője sem akadályozhatja a manővert, különösen nem szabad balra húzódnia vagy a sebességét növelnie az előzés során.

Ha bármelyik feltételt megszegjük, akkor szabálytalanná válunk, és ezzel együtt kockázatot is vállalunk. Fontos, hogy emlékezzünk arra: az előzést nem kötelező végrehajtani, és különösen lényeges, hogy a megszerzett előny sohasem érhet fel a lehetséges következményekkel.

Először is, elengedhetetlen, hogy jól ismerjük autónk adottságait, és magabiztosan tudjuk kezelni azt. Ezt követően, mielőtt az előzésre vállalkozunk, gondosan fel kell térképeznünk az adott útszakasz sajátosságait. Vajon nem közeledik-e valami a szemközti sávban? Nincs-e közeli bekötőút, kanyargós szakasz, vagy esetleg egy hirtelen emelkedő?

Az egyik legnagyobb kihívás a közlekedés során a szembe jövő járművek sebességének pontos megítélése. Ezt a feladatot a legkönnyebb elvégezni, ha a szemből érkező autók a megfelelő sávban, felkapcsolt tompított fényszóróval haladnak. Ilyen esetekben a fényszórók segítenek a sebesség becslésében, ezért érdemes lakott területen kívül, függetlenül az időponttól, folyamatosan használni őket.

Amikor az autós társunk nem tartja be az előzésre vonatkozó szabályokat, könnyedén olyan helyzetbe kerülhetünk, amely veszélyezteti a biztonságunkat. Ilyenkor a legjobb, ha nem próbáljuk meg igazunkat bizonyítani, hanem inkább arra összpontosítunk, hogy a kialakult veszélyhelyzetet minél előbb megszüntessük. Húzódjunk az út jobb szélére, amennyire csak lehet! A helyzettől függően érdemes mérlegelni, hogy csökkentsük vagy éppen tartsuk a sebességünket, így minimalizálva a kockázatokat.

Amit elengedhetetlenül el kell kerülni, az a frontális ütközés, hiszen ennek következményei rendkívül súlyosak lehetnek. Ha más lehetőség nem áll rendelkezésre, akkor a vészhelyzet kezeléséhez akár az útpadkát is igénybe kell venni. Azonban fontos észben tartani, hogy ebben az esetben a jármű fékezési hatékonysága és irányíthatósága drasztikusan csökken.

Még a legszabályosabb manőverek során is elengedhetetlen, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük az előttünk haladó járműveket, hiszen az előzés bármikor bekövetkezhet. A művelet végéig érdemes tudatosan követnünk a forgalom minden apró rezdülését, hogy ha szükség adódik rá, gyorsan és hatékonyan tudjunk reagálni, és a legjobb döntést hozzuk meg.

Related posts