A romániai gázkészletek folyamatosan csökkennek, és a helyzet egyre sürgetőbbé válik. A szomszédos Magyarországra irigykedve tekintenek, miközben a gázhiány fenyegetése egyre inkább aggasztó méreteket ölt. A Krónika Online cikke rávilágít arra, hogy a rom


A holland TTF tőzsdén, amely az európai piac referenciaértéke, az ár megawattóránként 53 euró, ami 2023 októbere óta a legmagasabb szint.

Romániában a Román Árutőzsde legfrissebb adatai alapján a gáz ára jelenleg 62 euró/MWh-ra emelkedett. Ez a szám jelentős növekedést mutat, hiszen mindössze két héttel ezelőtt az ár 42-45 euró/MWh között mozgott, amely az európai referenciaérték alatt volt. Ez azt jelenti, hogy az ár majdnem 50 százalékkal nőtt azóta. A helyzet miatt Romániának gázt kellett importálnia ahhoz, hogy kielégítse a növekvő hazai keresletet. A Transgaz legfrissebb információi szerint február 7-én, pénteken...

Egy időben 5,9 millió köbméternyi gázt szállítottak Moldovába az Ungheni vezetéken, míg 1,6 millió köbmétert az ukrajnai Isaccea 1 állomásán keresztül exportáltak.

A Magyarország és Románia közötti energetikai kapcsolatokban jelenleg nincs áramlás, sem import, sem export vonatkozásában. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarország jelentősen nagyobb gáztároló kapacitással bír, mint Románia. A HotNews hírportálra hivatkozva kiemelhetjük, hogy Magyarország tárolókapacitása több mint kétszerese a romániaiénak, és a tározók töltöttsége jelenleg 54%-os. Jelenleg 36 TWh gáz található a magyar tározókban, míg Románia tározóiban csupán 14 TWh gáz áll rendelkezésre.

Európa egészét tekintve hasonló kihívásokkal nézünk szembe. A Gas Infrastructure Europe statisztikái alapján...

Related posts