Egyre inkább kérdésessé válik, hogy a nagy mesterséges intelligencia adatközponti fejlesztések fenntartása hosszú távon lehetséges lesz-e.


Bár Donald Trump ideiglenesen felfüggesztette a technológiai részvényeket sújtó vámok egy részét, a piaci bizonytalanság továbbra is jelen van. A megemelkedett árak és a takarékosabb vásárlói magatartás komoly kihívások elé állíthatják a mesterséges intelligencia területén tevékenykedő nagyvállalatok terveit és stratégiáit.

Bár már vannak jelek arra, hogy az új gazdasági környezet hatására a nagy technológiai óriások esetleg átütemezhetik mesterséges intelligencia (MI) infrastrukturális fejlesztéseiket, a lenyűgöző összegekben realizált beruházások megállásának nyoma egyelőre nem észlelhető. A The Wall Street Journal hivatkozik a Citigroup becslésére, amely szerint a Microsoft, a Meta, a Google és az Amazon együttvéve idén több mint 270 milliárd dollárt szán új MI-adatközpontok létrehozására. Ugyanakkor a hozamokat figyelembe véve egyre inkább kétségessé válik, hogy ezek a "holdjárat" jellegű befektetések valóban fenntarthatják-e az eddig tapasztalt növekedési ütemet.

A Wall Street Journal az Amazon példáján keresztül világít rá a jelenlegi helyzetre. A TD Cowen technológiai elemzője a cikkben említi, hogy az Amazon Web Services (AWS) felhőszolgáltatásainál eddig minden egyes elköltött 1 dollár után 4 dollár bevételnövekedést tudtak elérni. Ezzel szemben a generatív mesterséges intelligencia terén a helyzet drámaian megváltozott: most csupán 20 cent bevételt hoz 1 befektetett dollár. Ez az arány még akkor sem indokolja a jelentős pénzköltést, ha idővel esetleg sikerülne közelíteni az AWS eredeti hozamához.

Nem könnyíti meg a helyzetet, hogy senkinek sincsenek megbízható és pontos információi.

A cikkben szokás szerint hangsúlyozzák, hogy az Amazon nem nyújt részletes, kiadásokra lebontott jelentéseket, így a rendelkezésre álló adatok csupán becsléseken alapulnak a korábbi és újabb eredmények fényében. Azonban jól látható minden piaci szereplő számára, hogy a generatív MI jövedelmezőségéhez vezető út rendkívül meredek, és semmi sem biztosítja, hogy mindenki elérje a kitűzött célt. A költségek ugyanis már most is magasak – és folyamatosan emelkednek – a technológia fejlesztése és üzemeltetése terén, miközben az MI-alapú szolgáltatások nyereségtermelő képessége tele van kérdésekkel és kockázatokkal.

Az MI-chatbotok például látványos dolgokra képesek ugyan, de üzleti környezetbe való beépítésük az ügyfélszolgálati szerepkörökben és más területeken sem igazán sikeres, nem beszélve a technológia meghatározó hibáinak - a mesterséges intelligencia hallucinációra való hajlamának vagy a hamis információk generálásának - megoldatlan kérdéseiről. A Futurism összeállítása ezzel kapcsolatban emlékeztet rá, hogy az OpenAI már havi 200 dollárt kér a ChatGPT teljes hozzáféréséért, de a prémium előfizetéseken is csak még több pénzt bukik.

Az elfajult kereskedelmi háború és az ellátási láncokat felforgató vámtarifák közepette kérdés, hogy eljön-e az a pont, amikor a sok tízmilliárd dolláros fejlesztési terveket lobogtató nagyvállalatok is félrerántják a kormányt. Az Amazon a WSJ szerint erre az évre összesen 100 milliárd dolláros tőkekiadással számol, amelynek nagy részét értelemszerűen az AWS-re fordítaná. Ott Project Rainier néven éppen a világ egyik legnagyobb adatközpont-fürtjét építi az Anthropic számára, amelynek költségeit szokás szerint titokban tartja, de az elérhető információk szerint több százezer egyedi gyártású Trainium csipet állít munkába az Anthropic modelljeinek tanítására.

Related posts