Felfedezték a Rákosrendezőn zajló eladás részleteit tartalmazó szerződést, és most már tudni lehet, hol tervezik az 500 méteres felhőkarcolók megépítését.
Megjelent az interneten a magyar állam és a dubaji Eagle Hills Zrt. között létrejött, Rákosrendezőt érintő adásvételi szerződés, valamint annak kiegészítő dokumentumai. Ezek a papírok részletesen ismertetik, hogy az érintett terület mely szegmensei maradnak állami kézben, és melyek kerülnek át a vállalkozás tulajdonába.
A szerződés szerint az állam nettó 59.286 forint / négyzetméter áron adta el a terület nagy részét. A befektetőnek a vételár első 25 százalékát 10 napon belül kell kifizetnie. A második, 35 százalékos rész kifizetése akkor következik, ha minden jogi akadály elhárult a beruházás elől. Az utolsó, 40 százalékos részlet pedig akkor, ha befejeződnek az állam által vállalt infrastukturális beruházások.
A szerződés keretein belül az állam a végső kifizetésig jogosult a terület egy részének visszavásárlására, amennyiben a szerződés mellékletében megfogalmazott közlekedési céljaihoz szükség van az érintett ingatlanokra. Ez a lehetőség különösen releváns lehet, ha például a vasútvonalak bővítése vagy a metró bevezetése érinti az eladott területeket, s így azok terjedelme átnyúlik az újonnan értékesített telkek határain.
A szerződés mellékletében található egy térkép, amely szemlélteti, hogy a Rákosrendező területének mely szegmensei kerülnek a befektetők birtokába, és mely részeket tart meg az állam vagy a MÁV.
Vitézy Dávid Facebook-oldalán hangsúlyozta, hogy a térképen világosan látható: a befektető nem csupán a kihasználatlan területeket szerzi meg, hanem a Vasúttörténeti Park egyedüli bekötővágányát is. Ennek következtében a jövőben a Vasúttörténeti Parkba nem fognak tudni vonatok ki- és behajtani.
A dokumentumban található egy térkép, amely bemutatja, hogy a területen hol lehet magas épületeket emelni. A terület két szélső harmadában a legnagyobb megengedett magasság 250 méter, míg a középső szakaszon ez a határ 500 méterre emelkedik.
A szerződés részletesen ír arról, hogy a beruházás mely magyar jogszabályok betartása alól kap mentességet. Vitézy Dávid ezeket úgy értékelte, hogy "Gyakorlatilag minden magyar jogszabály és építési szabály alól felmentik az arab beruházókat. Még a légiközlekedéssel kapcsolatos szabályokat is figyelmen kívül hagyhatják a felhőkarcoló építői - ahogy minden kerületi és fővárosi előírást.
Az NGM hétfői bejelentése alapján Rákosrendező vasúti területeit 50,9 milliárd forintért értékesítették az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett Eagle Hills Csoportnak. A hivatalos közlemény szerint a területen egy jelentős, legalább 5 milliárd eurós (körülbelül 2000 milliárd forintos) ingatlanfejlesztési projektet terveznek megvalósítani.