Ezen betegség esetén elengedhetetlen, hogy az érintettek élethosszig tartó gluténmentes diétát kövessenek.


A coeliakia, más néven lisztérzékenység vagy gluténérzékenység, esetén a legfontosabb lépés a gyors és pontos diagnózis felállítása. Sokan sajnos éveken, sőt évtizedeken át szenvednek a betegség tüneteitől anélkül, hogy tudnának róla. Pedig a megfelelő kezelés révén jelentősen javítható az egészségi állapotuk és az életminőségük. A tudatosság és a korai felismerés kulcsszerepet játszik abban, hogy a betegek visszanyerjék a vitalitásukat és a mindennapok örömét.

A célunk, hogy a két, élethosszig tartó krónikus betegség minél korábban diagnosztizálásra kerüljön, ezzel megelőzve a későbbi szövődmények kialakulását. A Magyar Coeliakia Egyesület csatlakozik az európai partnereinek közös célkitűzéseihez, és törekszik arra, hogy hazánkban az érintett, jellemzően felnőtt korú páciensek mihamarabb elérjék azt az intézményt, ahol az a szakember, aki a coeliakia diagnózisához szükséges specifikus vérvizsgálatot elrendeli, várja őket.

Mivel a betegségnek ma egyetlen hatékony terápiája ismert - az élethosszig tartó gluténmentes táplálkozás - nagyon fontos, hogy a coeliakiával együtt élők minél szélesebb termékpalettához, jó minőségű és folyamatosan ellenőrzött, biztonságos gluténmentes termékekhez jussanak hozzá, lehetőség szerint elsősorban hazai gyártóktól.

A coeliakia, más néven lisztérzékenység vagy gluténérzékenység, egy krónikus autoimmun betegség, amely a gluténra adott kóros reakcióval jár. A glutén egy fehérje, amely megtalálható különböző kalászos gabonákban, például búzában, árpában, rozsban és tönkölyben, valamint ezek számos fajtájában. A betegség leggyakrabban gyermekkorban, 1 és 5 éves kor között jelentkezik, de bármely életkorban előfordulhat, és diagnosztizálható. Érdekes módon, manapság a diagnosztizált esetek jelentős része felnőttkorban, sőt időskorban derül ki. A coeliakiás betegeknek életük végéig követniük kell a szigorú gluténmentes diétát, amely mellett folyamatos orvosi felügyeletre is szükség van. Magyarországon körülbelül minden 100 emberből legalább 1 érintett a betegségben, azonban a legtöbben nincsenek tudatában a coeliakiájuknak, így sok esetben az állandósult tüneteik hátterében fel nem ismert betegség áll.

A lisztérzékenység megnyilvánulásai rendkívül sokszínűek lehetnek. Gyakoriak az emésztési problémák, amelyek eltérő intenzitással jelentkeznek, de néha a betegség jelenléte csak általános, nem specifikus tünetek formájában mutatkozik meg. Éppen ezért fontos, hogy figyeljünk a testünk jeleire, hiszen ezek árulkodhatnak a lisztérzékenység fennállásáról.

A vékonybél nyálkahártyájának károsodása következtében a betegség hatására a tápanyagok felszívódása zavart szenved, ami különféle hiánybetegségek megjelenéséhez vezethet.

A glutén a búzamag fehérjetartalmának jelentős részét, körülbelül 85-90%-át képviseli, amely főként két típusú fehérjéből, a gliadinból és a gluteninből áll. Gluténérzékenység esetén a szervezet emésztőrendszere nem tudja maradéktalanul feldolgozni ezeket a fehérjéket, és a gliadinra adott reakció során a szervezet túlérzékeny válaszreakciót mutat. Ennek következtében a vékonybél nyálkahártyája károsodik, a bélbolyhok pedig elvékonyodnak, ami megnehezíti a tápanyagok hatékony felszívódását.

Az állapot kezelésének fő pillére a gluténmentes étkezés követése.

A gluténmentes táplálkozás során a búza, az árpa és a rozs fogyasztása kifejezetten tilos. Sokan kérdezik, hogy vajon az ősi gabonafélék, mint például a tönkölybúza vagy a durum, esetleg a teljes kiőrlésű változataik beleférnek-e az ilyen diétába. A válasz sajnos egyértelmű: nem! Nincs olyan variációja a búzának, amely a cöliákiás étrendbe beleillene. Minden, ami búzából, árpából vagy rozsból készült, határozottan kerülendő.

A zabot sok cöliákiás jól tolerálja, számos kedvező tulajdonsága miatt én mindenképp javasolni szoktam, hogy próbálják meg, először csak kis mennyiségben bevezetni az étrendbe - mondja a Budai Allergiaközpont dietetikusa. A gluténmentes étkezés gyakran rostszegény, ha csak a hagyományos gluténmentes liszteket (kukorica, rizs, burgonyakeményítő) használjuk, ezért előnyös lehet a magasabb rosttartalmú zab rendszeres fogyasztása.

Fontos, hogy mindig garantáltan gluténmentes zabot, zablisztet vagy zabpelyhet válasszunk, mivel ezeknél a gabonaféléknél a normál termékek esetében előfordulhat keresztszennyeződés. Érdemes alaposan ellenőrizni a címkéket, hogy biztosak lehessünk abban, hogy a választott termék biztonságos a gluténérzékenyek számára!

A gluténmentes étrend követőinek kedvelt köretei között gyakran találkozhatunk burgonyával és rizzsel. Azonban érdemes felfedezni más alternatívákat is, amelyek nemcsak ízletesek, hanem a rosttartalom növelését is segítik. Ilyen például a quinoa, köles, hajdina és amaránt, amelyek mind gluténmentesek. Továbbá, párolt káposzta vagy friss saláta is remek választás lehet, ha gluténmentes fűszerezéssel készítjük el őket. Fontos azonban, hogy bizonyos ételeket, mint az árpagyöngy (más néven gersli), bulgur (melyet néha félrevezetően török rizsnek is hívnak) és a durum búzából készült kuszkusz, kerüljünk, mivel gluténtartalmuk miatt nem illeszkednek a gluténmentes diétába.

Érdekes módon, sokszor nem is gondolnánk, hogy a váratlan helyeken is felbukkanhat a glutén. Például a felvágottak, májkrémek, ízesített joghurtok és fagyasztott burgonyák között is lehetnek olyan termékek, amelyek tartalmazzák ezt a fehérjét. Ezért elengedhetetlen, hogy mindig alaposan átnézzük az összetevőlistát, mielőtt vásárlásra adjuk a fejünket. Ne hagyatkozzunk a megszokásainkra, hiszen az élelmiszerek összetevői folyamatosan változhatnak, és könnyen előfordulhat, hogy egy korábban gluténmentes termék új receptúrájában már megtalálható a számunkra problémás anyag.

A vásárlási szokások megváltoztatása mellett a konyhai tárolási megoldásokat is érdemes átformálni, különösen akkor, ha a családban egyaránt vannak gluténmentesen és hagyományosan étkezők. Ilyen helyzetben célszerű egy kisebb, különálló tárolószekrényt beszerezni a gluténmentes hozzávalók számára. Ha ennek megvalósítása nem lehetséges, akkor legalább egy polcot érdemes szabadon hagyni, amely a gluténtartalmú termékek felett helyezkedik el. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a levegőből ne érhesse szennyeződés a gluténmentes élelmiszereket.

Nem szükséges az összes konyhai eszközt teljesen lecserélni ahhoz, hogy biztonságosan készíthessünk gluténmentes ételeket. A legtöbb berendezés alapos tisztítással használható, azonban a faeszközök esetében érdemes óvatosnak lenni, ha teljesen ki szeretnénk zárni a glutént a konyhánkból. A korábban használt eszközöket javasolt vagy lecserélni, vagy külön megjelölni azokat a vágódeszkákat, fakanalakat, sodrófákat, amelyeket gluténmentes ételek készítésére fogunk használni. A pirítóshoz kapható mosható zacskó nagyon hasznos lehet, de a gofri- és szendvicssütőkből is érdemes beszerezni egy-egy példányt kifejezetten a gluténmentes ételekhez, vagy alaposan tisztítani őket a gluténos és gluténmentes ételek készítése között. A hűtőben a gluténmentes ételeket külön polcon tároljuk, és érdemes felcímkézni őket a könnyebb azonosíthatóság érdekében!

Related posts