EqualVoice Workshop: Nők történeteit újraértelmezzük a Wikipédián A workshop keretében a résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy a nők történeteit és hozzájárulásaikat a Wikipédia oldalain újraértelmezzék és kiemeljék. Célunk, hogy a női perspektívák és


"Én ebbe betegedtem bele" – Gáspár Győzőék feje fölött a lányuk adta el a telket? A TV2 ismert arca egyszerűen nem tudta elhinni, amit látott.

Ha bizonyos történeteket nem osztunk meg, és nem tesszük elérhetővé a következő generációk számára, akkor azt üzenjük, hogy ezek a narratívák kevesebb értéket képviselnek. Miközben a világ népességében a férfiak és nők aránya körülbelül 50-50 százalék, a Wikipédián ez az arány drámaian eltolódik, 80-20 százalék a férfiak javára. A magyar Wikipédián pedig a helyzet még aggasztóbb: a nők szerepéről szóló szócikkek csupán 15,6 százalékot tesznek ki. Számos, szakmájukban kiemelkedő nő munkájáról nem kapunk információt, akik tevékenységeikkel és eredményeikkel jelentős hatással vannak mindennapjainkra. Ezen szeretne változtatni az EqualVoice edit-a-thon, amely egy önkéntes alapú szerkesztői workshop. Az eseményt Svájcban 2017 óta évente kétszer rendezik meg, és most Budapesten is elindult a Ringier Hungary médiacég kezdeményezésére.

Az esemény május 6-án vette kezdetét a budapesti Goethe Intézet falai között, ahol körülbelül harminc lelkes önkéntes gyűlt össze. A felkészülés során a Ringier Hungary és a Wikimédia Magyarország Egyesület tagjai jelentős támogatást nyújtottak egy előre összeállított listával, amely olyan nőket tartalmazott, akik teljes mértékben hiányoznak a Wikipédiáról, vagy akiknek a róluk szóló szócikkek jelentős hiányosságokkal küzdenek, esetleg javításra szorulnak. A szerkesztőmaratonon több hazai média és szervezet is képviseltette magát. A Ringier kiadványai, mint például a Blikk, a GLAMOUR és a Kiskegyed, mellett a HVG és a Kreatív magazin munkatársai is aktívan részt vettek az eseményen. Emellett az önkéntesek között ott voltak olyan szervezetek képviselői is, mint az Egyenlítő Alapítvány, a Nyitottak Vagyunk, az ELTE Média, a Női érdek Szövetség, a Nők a jogban, valamint a Swisscham Hungary Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara és a Hageni Távegyetem munkatársai is.

Az első hazai EqualVoice edit-a-thon keretében több mint harminc új vagy jelentősen kibővített szócikk született, amelyek a magyar nyelvű Wikipédia tartalmát gazdagítják. E jeles esemény során olyan inspiráló női történeteket ismerhetünk meg, mint Hámori Barbara filmproduceré, Szilasi Viktória sportoló és üzletasszonyé, Heal Edina digitális szakértőé, aki az üzleti élet és esélyegyenlőség területén is kiemelkedő szerepet játszik, illetve Nyári Dia színésznőé, dr. Sulyok Katalin nemzetközi- és klímajogászé, valamint Zay Adélé, aki az 1900-as évek elején a régió egyik első feminista alakja volt. Az újonnan létrehozott szócikkek a Wikipédia szabályainak megfelelően a szerkesztőbizottság ellenőrzését követően néhány napon belül publikálásra kerülnek.

A program részeként egy nemzetközi együttműködés valósult meg: a budapesti rendezvénnyel egy időben három svájci városban – Zürichben, Davosban és Churban – is EqualVoice Edit-a-thont szervezett a Ringier médiacsoport és szakmai partnerei. Ennek köszönhetően a négy európai városban összesen több mint 100 lelkes résztvevő néhány óra alatt körülbelül 90 új Wikipédia-cikket alkotott meg.

A Ringier kiadó törekvése, hogy egy tartós hagyományt alapozzon meg, amely évről évre egyre több résztvevőt vonz. Az esemény célja, hogy a női sikereket még inkább a figyelem középpontjába helyezze, és ezzel inspiráló példákat állítson a közönség elé.

Related posts