Erdély választott fejedelme: Egy történelmi pillanat tükrében Az Erdélyi fejedelemség története során számos jelentős figura és esemény formálta a régió politikai táját. Az egyik legmeghatározóbb szereplője ennek a korszaknak a választott fejedelem, akin


A kötet Rákóczi Zsigmond, a Rákóczi család első kiemelkedő alakjának (1544-1608) életútját tárja elénk. Ő volt az, aki valójában megvetette a család alapjait, és elindította őket a társadalmi felemelkedés irányába.

Élete egyik legmeghatározóbb pillanata volt, amikor Bocskai István (1557-1606) fejedelem halála után őt választották meg Erdély vezetőjének. A sors iróniája, hogy négyszer házasodott, és második feleségétől született György fia, aki 1630 és 1648 között szintén Erdély fejedelmeként irányította a tartományt.

Zsigmond helyzete korántsem volt könnyű, hiszen a megválasztását követő fél évben kitört a hajdúk felkelése. E konfliktus következtében, akarata ellenére, a császári udvar ellen kellett állást foglalnia. Ráadásul ravasz politikai ellenfele, Báthory Gábor (1589-1613), ügyesen kihasználta ezt a helyzetet. Így történt, hogy Rákóczi 1608 márciusában lemondott fejedelmi címéről, és visszavonult egyik felső-magyarországi birtokára. Itt, 1608. december 5-én hunyt el. Temetésén udvari prédikátora a következőképpen foglalta össze életét:

Related posts