Felvételi 2025: ezek a szakok 2024-ben szinte gyerekjáték volt bejutni!

Vannak olyan szakok, ahol a maximálisan elérhető 500 pontból a bejutási határ mindössze 100 pont alatt alakult.
Nem szükséges, hogy valaki emelt szintű érettségivel, nyelvvizsgával, vagy éppen extra többletpontokkal rendelkezzen ahhoz, hogy belépjen a magyar felsőoktatás világába. A 2024-es felvételi rendszer átalakításának egyik fontos változása az, hogy megszűntek a központilag előírt minimumponthatárok. Ez azt jelenti, hogy...
Ma már az egyetemek döntenek arról, hogy a felvételi eljárás során meghatározzák-e a minimumponthatárokat, és ezzel befolyásolják a bejutás esélyeit, vagy sem.
Ahogy korábbi cikksorozatunkban részletesen ismertettük, számos intézmény, valamint az egyes intézményeken belül bizonyos szakok esetében a felvételi követelmények jelentősen megemelkedtek. Például a Budapesti Műszaki Egyetemen 320 pont elérése szükséges, míg a Budapesti Corvinus Egyetemen akár 400 pontot is meg kell szerezniük a jelentkezőknek. Ezzel szemben más felsőoktatási intézményeknél a bejutási küszöb csupán 180-200 pont között mozog.
Olyan egyetemek és főiskolák is vannak azonban, ahol nem húztak minimumponhatárokat és ahol emiatt tavaly és 2023-ban is (amikor az új szabályozás ezen része életbe lépett) meglepően alacsony ponthatárok születtek.
2024-ben például a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola gazdaságinformatikus képzésére mindössze 82 volt a ponthatár a maximálisan megszerezhető 500 pontból, a Wesley János Lelkészképző Főiskola nappali tagozatos, önköltséges környezettan szakára 98 pont kellett.
Ezeket a pontokat valójában már kettes-hármas érettségi eredményekkel is meg lehet szerezni, és a többletpontok abszolút nem elengedhetetlenek.