Ferenc pápa az életét végigkísérő szerénységgel kérte meg, hogy temetése is egyszerű legyen, tükrözve ezzel alázatos életvitelét. De vajon milyen irányt vesz a Vatikán jövője a pápa távozása után?

Életbe lép a hagyomány szerint több évszázada követett protokoll.
Ferenc pápa várhatóan nem a Szent Péter-bazilikában találja meg végső nyugalmát, ami a katolikus egyházfő saját kérésének megfelelően alakul. A pápa végakaratában a római Santa Maria Maggiore-bazilikát jelölte meg, mint az ő utolsó nyughelyét. Ráadásul azt is megfogalmazta, hogy szeretné, ha búcsúztatása szerény keretek között zajlana.
Ferenc pápa nem lesz az első, akit a Santa Maria Maggiore-bazilikában helyeznek végső nyugalomra; öt korábbi pápája, V. Pius, V. Sixtus, XIII. Kelemen, V. Pál és IX. Kelemen már itt pihennek. A Telex összefoglalója szerint Ferenc az idén megjelent "Remény" című művében kifejtette, hogy a bazilikán belül "abba a terembe költözöm, ahol a kandelábereket őrzik, a Béke Királynője közelébe, akitől mindig is kértem a segítséget, és aki sokszor támogatta pápai szolgálatomat". A ma reggel elhunyt katolikus egyházfő a pápai temetési szertartások egyszerűsítését is szorgalmazta, és mint mondta, "az én temetésem lesz az új ceremónia főpróbája".
„A temetési szertartás túlzásainak érzete miatt beszéltem a szertartásmesterrel, hogy egyszerűbbé tegyük az eseményt: se felravatalozás, se koporsózási ceremónia. A méltóság megőrzése fontos, de ahogyan azt más keresztényeknél is megszokás, úgy szeretném, hogy ez is hasonlóan történjen” – nyilatkozta az egyházfő, aki hozzátette, hogy halálával kapcsolatban egyetlen kérése volt Istenhez: hogy az elmenetele ne okozzon túlzott fájdalmat.
A pápa távozása után természetesen felmerül a kérdés: mi következik ezután? A Vatikán erre vonatkozóan évszázados hagyományokkal rendelkezik, amelyeket a New York Post is összegyűjtött. A pápai trónus – a szokások szerint – akár hetekig üresen állhat, ebben az időszakban ideiglenesen a Bíborosi Kollégium veszi át a vezetést, és felkészül az új pápa megválasztására. A Szentszék adminisztrációs és pénzügyi ügyeit az ír származású Kevin Farrell bíboros irányítja, ő volt az, aki bejelentette Ferenc pápa halálát, és a továbbiakban ő fogja felügyelni a pápai lakások lepecsételését és a temetés előkészítését is. A Vatikán fontosabb döntéseit azonban felfüggesztik, míg az új pápa meg nem választásra kerül.
A konklávé - azaz a bíborosi testület, amely megválasztja a pápát - az eljárásrend szerint 15-20 napon belül kell megkezdje a találkozót. Ez a Sixtus-kápolnában fog megtörténni, amely egyébként a mindenkori pápa magánkápolnájaként funkcionál, és amely elsősorban mennyezetfreskójának köszönhetően világhírnévre tett szert. Itt található Michelangelo Utolsó ítélet című freskója, a konklávék helyszínéül pedig a 19. század óta szolgál. Maga a választás egy igen szigorú rendben zajlik: a pápaválasztó bíborosok ugyanis egy titoktartási esküt követően addig nem hagyhatják el a Vatikánt, amíg az új katolikus egyházfőt meg nem választják, sőt, ebben az időszakban a teljes befolyásmentesség érdekében telefont és internetet sem használhatnak, újságot sem olvashatnak.
A szavazás sikeressége kétharmados többséghez kötött, és a bíborosok naponta kétszer adják le szavazataikat. A titkos voksolás menete során minden bíboros elmond egy imát, majd a szavazólapjaikat, amelyen az „Eligo in Summum Pontificem” felirat található, egy aranykehelybe helyezik. Amennyiben a szavazás eredménytelen, a voksokat egy speciális adalékanyag segítségével elégetik, ami fekete füstöt bocsát ki, jelezve ezzel a külvilágnak, hogy még nem választották meg az új pápát. Ezzel szemben, ha a voksolás sikeres, egy másik adalékanyag kerül felhasználásra, amely fehér füstöt termel, ezzel jelentve, hogy új egyházfőt választottak. Ekkor következik a megválasztott pápa bejelentését szolgáló rítus, a habemus papam, azaz „van pápánk”. A választott egyházfőt még zárt ajtók mögött megkérdezik, hogy elfogadja-e a tisztséget, és ha igen, milyen nevet kíván felvenni. Ezt követően a kápolnában trónra ül, és a többi bíboros egyenként hűséget fogad neki. Az új pápa kilétére a nyilvánosság akkor derít fényt, amikor ő megjelenik a Szent Péter-bazilika főerkélyén, és üdvözli a várakozó tömeget.
"Akkor távozott el, amikor a legnagyobb szükség lett volna rá" - búcsúznak a magyar politikai vezetők Ferenc pápától. "A katolikus egyházon kívül is emberek millióit inspirálta" - emlékeznek a világ politikai vezetői Ferenc pápára. "Eltávozott a világ lelkiismerete" - a pápa halálára reagálva. Erdő Péter bíboros negyedórás harangszót rendelt el Ferenc pápa emlékére. Meghalt Ferenc pápa.