A tárgyalások az iráni atomprogram ügyében továbbra is zajlanak, és a felek folyamatosan keresik a megoldásokat a helyzet rendezésére.


A tűzszünet június végi megkötése után Irán kész tárgyalni az E3-államokkal, hogy elkerülje a nemzetközi szankciók újbóli bevetését. Ugyanakkor a tíz évvel ezelőtt kötött atomegyezmény októberben lejár, ezért Teherán reméli a szankciók feloldását, és hangsúlyozza, hogy programja polgári célokat szolgál.

Irán készséget mutatott arra, hogy külügyminiszter-helyettesi szinten tárgyalásokat kezdeményezzen európai országokkal a nukleáris programjáról. Ezt a hírt vasárnap a Tasnim hírügynökség közölte, amely az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) szócsövének számít.

A találkozó az első lenne azután, hogy a múlt hónapban hatályba lépett a tűzszünet, amely véget vetett az Irán és Izrael közötti ellenségeskedésnek. Ezt megelőzően Teherán körülbelül két hónapig folytatott tárgyalásokat ománi közvetítéssel Washingtonnal nukleáris programjáról.

"A tárgyalások során elvi megállapodás született, azonban a helyszín és az időpont még mindig tárgyalás alatt áll" - számolt be róla a Tasnim hírügynökség.

Korábban az úgynevezett E3-államok (Németország, Franciaország és Nagy-Britannia), arra figyelmeztették Iránt, hogy a tárgyalások folytatásának elmulasztása Iránra kivetett nemzetközi szankciók újbóli bevezetéséhez vezethet.

A 2015-ös bécsi atomegyezményben Irán már egyszer kötelezte magát atomprogramjának korlátozására. Az amerikai részről Barack Obama elnök által aláírt megállapodást Donald Trump első elnöki hivatali ideje alatt mondta fel. A megállapodás újraélesztésére irányuló kísérletek éveken át kudarcot vallottak.

Az iráni atomprogramról szóló megállapodás - hivatalos nevén a Közös Átfogó Cselekvési Terv (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) - októberben, hatálybalépése után 10 évvel jár le. Addig az E3-államok, mint a 2015-ös megállapodás aláírói, az ENSZ Biztonsági Tanácsánál kérhetik a korábbi szankciók újbóli életbe léptetését. Az iráni atomprogramról szóló korábbi tárgyalások rendszerint Bécsben zajlottak.

Teherán a tárgyalások révén a rájuk kirótt szankciók enyhítését igyekszik elérni, míg az Egyesült Államok és az európai államok arra fókuszálnak, hogy megfékezzék az iráni urándúsítás és a nukleáris fegyverkezés fejlődését. Irán folyamatosan hangsúlyozza, hogy atomprogramja kizárólag békés, polgári célokat szolgál.

Related posts