A kormány bejelentette, hogy jelentős rezsiváltozások lépnek életbe, amelyek számos magyar háztartás villanyszámláját befolyásolják. Érdemes odafigyelni erre a fejleményre - figyelmeztet a Pénzcentrum.
2025-től még alig észrevehető változást hoz az okosmérős áramfogyasztók életébe az idősoros elszámolás bevezetése. Azonnali könnyítésként jövőre megszabadulnak a mérőállás diktálásának terhétől, napi felhasználásuk alakulását pedig online felületen is nyomon követhetik majd. A megkezdődő átállás hosszabb távon nagyban elősegítheti a hazai villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozott működését, a megfizethető szolgáltatások biztonságos fenntartását. Megnyitja az utat azelőtt, hogy a későbbiekben egyre több felhasználó csökkenthesse a hálózat terhelését és saját kiadásait is azzal, hogy fogyasztását tudatosan a gyors ütemben terjedő időjárásfüggő megújulók termeléséhez időzíti.
2025 elejétől egy új, innovatív elszámolási rendszer lép életbe a villamosenergia-szolgáltatásban, amely kifejezetten az okosmérővel rendelkező fogyasztókra vonatkozik. Eddig a felhasználók áramszámláit vagy havi diktálás, vagy az előző év fogyasztási adatai alapján készítették el, majd az éves leolvasás után állították ki a végleges elszámolószámlát a tényleges fogyasztás figyelembevételével. Az új rendszer célja, hogy a modern technológiák segítségével pontosan és valós időben kövesse nyomon a fogyasztást, így az elszámolás a valódi energiafelhasználás alapján történik majd, biztosítva ezzel a fogyasztók számára a transzparenciát és a megbízhatóságot.
Az idősoros átállás első lépésében körülbelül 600 ezer fogyasztási helyet érintenek. Ebből negyven százalékban háztartási méretű kiserőművek működnek, amelyek nemcsak áramot vételeznek a közcélú hálózatból, hanem aktívan be is táplálnak abba. Azok a felhasználók, akik az éves szaldó elszámolás keretében vannak, januártól továbbra is a megszokott eljárás szerint fognak elszámolni. Így a szaldósok 10 éves jogosultsági időszakuk alatt nem tapasztalnak majd változást a korábbi gyakorlatukhoz képest.
A januári bevezetés nem változtat a többi felhasználó energiaköltségein. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által végrehajtott rendeletmódosítások lehetővé tették az új okosmérős elosztói tarifa alkalmazását. A MEKH 2025-re vonatkozó határozata három zónaidőt határoz meg: a nappali időszak reggel 6-tól délután 5-ig, a csúcsidőszak délután 5-től este 10-ig terjed, míg az éjszakai-hajnali órák a völgyidőszakot képezik. 2025 januárjától az elosztói forgalmi díj mindhárom új zónaidőben megegyezik a nem okosmérős fogyasztókra vonatkozó díjszinttel. A jövőben lehetőség nyílik arra, hogy egyes felhasználók önkéntesen különböző díjakat válasszanak a napszakok szerint, ami ösztönözheti őket arra, hogy fogyasztásukat a bőséges árampiaci kínálathoz igazítsák, ezzel csökkentve az esti hálózati csúcsterhelést. Például napközben használhatják a légkondicionálót, melegíthetik a fürdővizet annak érdekében, hogy hazaérkezéskor kevesebb áramot fogyasztva érjék el a kívánt hőmérsékletet. Emellett a programozható háztartási gépek működését és az elektromos autók töltését is a csúcsidőszakon kívülre ütemezhetik. A vállalkozások és intézmények is felkészülhetnek arra, hogy a kedvezőbb árú zónaidőszakokban működjenek. A termelési csúcsok csökkentése és a pillanatnyi igények jobb összehangolása nemcsak a villamosenergia-rendszer hatékonyságát növelheti, hanem a tudatos fogyasztók számára is pénzügyi előnyöket hozhat.
A 2025. január elsején életbe lépő átállás során a fogyasztóknak nem kell különösebb lépéseket tenniük. Az egyetemes szolgáltatás keretében igénybe vevő felhasználók számára a számlázási rendszer egyelőre nem változik. A versenypiaci ügyfelek számlájukon csak akkor tapasztalhatják az elosztói forgalmi díj zónaidő szerinti bontását, ha az áramhálózati elosztó információt továbbít a kereskedő számára. A napelemes rendszert nem használó fogyasztóknak viszont alkalmazkodniuk kell ahhoz, hogy a jövőben nem kapnak egységes részszámlát. Emellett nem lesz szükségük a fogyasztás diktálására sem, mivel az új okosmérők automatikusan, távközlési hálózaton keresztül rögzítik az adatokat. Ezáltal a felhasználók lehetőséget kapnak arra, hogy online platformokon figyelemmel kísérjék napi fogyasztásuk alakulását. Az egyes felhasználókra vonatkozó változásokról a kereskedők részletes tájékoztatást nyújtanak ügyfeleiknek, valamint információkat osztanak meg online felületeiken.
Az újfajta elszámolás bevezetésétől függetlenül, az egyensúly fenntartása, a piaci árak alacsonyabb szintre szorítása érdekében szükség van arra, hogy a kisméretű napelemes rendszerek tényleges termeléséről megbízható adatok álljanak rendelkezésre. Az okos mérőórák is csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő. Az Országgyűlés az Energiaügyi Minisztérium előterjesztése alapján a közelmúltban fogadta el a villamos energiáról szóló törvény kapcsolódó módosítását. A tárca a kiserőművek üzemeltetőinek együttműködését kéri a nem elszámolási célú adatgyűjtésben. A végleges szabályozás a társadalmi egyeztetésre bocsátott javaslathoz képest a napelemesek javára módosult. Az adatszolgáltatási kötelezettséget a meglévő rendszerekre a korábban tervezettnél fél évvel később vezetik be, még többek számára biztosítva mentességeket.