Friedrich Merz törekvése, hogy helyreállítsa a kapcsolatát a választóival, valamint Donald Trumppal is, új lehetőségeket nyithat meg a politikai tájon. Az együttműködés és a párbeszéd hangsúlyozása révén Merz igyekszik hidat építeni az eltérő nézetek közö


Viharos, konfliktusokban bővelkedő alig több mint két hónapon van túl a május elején hivatalba lépett német koalíciós kormány. A kereszténydemokrata kancellár, Friedrich Merz a választók elégedetlenségét a Bundestag nyári szünete után mindenekelőtt szociális intézkedésekkel igyekszik ellensúlyozni.

A konzervatív pártok és a szociáldemokrata SPD az elmúlt hetekben mindenekelőtt a menekültpolitika szigorításával kapcsolatos intézkedések miatt csatázott. Emellett a kancellárt jócskán érte bírálat amiatt is, hogy túlságosan a külpolitikára koncentrál. Az elmúlt hét végén a koalíciós viszálykodást megpecsételte az is, hogy a CDU/CSU és az SPD nem tudott megállapodni az alkotmánybíróság új tagjainak megválasztásáról, miután a konzervatívok megvétózták a szociáldemokraták jelöltjét, akit egy korábbi plágiummal vádoltak. Az SPD kitart a jelöltje mellett, ezért az alkotmánybíróság tagjainak megválasztását inkább őszre halasztották.

A nézeteltérést mind a szociáldemokrata államfő, Frank-Walter Steinmeier, mind pedig a konzervatív kancellár, Friedrich Merz, megerősítette. A nyári parlamenti szünet előtt, szinte egy időben tettek nyilatkozatot: Steinmeier a ZDF közszolgálati televíziónál, míg Merz az ARD-nél adott interjút. Miközben Steinmeier a koalíciót sújtó komoly nézeteltérésről beszélt, Merz próbálta enyhíteni a helyzetet, és csupán "kisebb válságról" tett említést.

A kereszténydemokrata kancellár egy új korszak kezdetét jelzi, amelyben számos szociális intézkedés bevezetését ígérte. Az interjú során kiemelte a társadalombiztosítási rendszer átalakítását, valamint a CDU/CSU által kritikával illetett, a korábbi Scholz-kormány által bevezetett állampolgári juttatás, azaz a Bürgergeld reformját. Merz tervei között szerepel, hogy megszünteti ezt a támogatási formát, helyette pedig a munkavállalás ösztönzésére helyezné a hangsúlyt. Megjegyezte, hogy azoknak, akik valóban rászorulnak, továbbra is szükségük van az állami támogatásra, azonban a reform végrehajtása révén jelentős, több milliárd eurós megtakarításra számít.

A társadalombiztosítási rendszereket a jövőre kell felkészíteni - hangoztatta a kancellár, kiemelte a nyugdíjrendszer, illetve a nyugdíjbiztosítás, az egészségbiztosítás és a tartós ápolási-gondozási biztosítás reformját. Merz magától értetődőnek nevezte, hogy a társadalombiztosítási támogatások iránti igény évről évre növekszik, amire - mint hangsúlyozta - reagálni kell.

A szociális reformok keretében kiemelte a lakásbérleti díjak szabályozásának fontosságát. Javasolta, hogy érdemes lenne meghatározni a bérleti költségek maximális mértékét, és a kedvezményezettek esetében szükséges lenne a lakások méretének ellenőrzése is.

A tudósítások szerint viszonylag kevesebbet foglalkozott kül-, illetve külgazdasági témákkal, de reményét fejezte ki, hogy megoldást találnak a Donald Trump elnök vázolt intézkedései alapján Németországot, a német vállalatokat különösen is jelentősen sújtó vámvitában. Erről egyeztetéseket folytatott Emmanuel Macron francia elnökkel, Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Donald Trump amerikai elnökkel is.

Merz hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak nem szabad bevezetnie a Trump által javasolt 30 százalékos vámokat. Véleménye szerint Európában egységre kell törekedni, míg az amerikai elnökkel való párbeszéd elengedhetetlen.

Related posts