Furunkulusok, pattanások, göbök és mitesszerek: itt az idő, hogy búcsút ints nekik!


A bőrünkön megjelenő gennyes pöttyök nem csupán esztétikai problémát jelentenek, hanem sokszor fájdalmas érzéseket is okoznak. De vajon mi áll a kialakulásuk mögött, és hogyan küzdhetünk meg velük hatékonyan?

"A bőr tályogképződésével járó fájdalmas, gennyes gyulladása, melyet gyakran kelésnek vagy furunkulusnak hívunk, valójában a szőrtüszők mélyebb rétegeiben zajló gyulladás következménye, ami akár egy hétköznapi pattanásból is kiindulhat. E kórkép kísérője lehet hőemelkedés, sőt, néha láz is felléphet, emellett a nyirokcsomók duzzanata is megfigyelhető." - osztotta meg tapasztalatait a bőrgyógyász-kozmetológus.

A gennyes gyulladás, amely a szőrtüszőben vagy a hozzá kapcsolódó faggyúmirigyben alakul ki, általában a Staphylococcus baktérium tevékenysége révén jelentkezik. A kelés folyamata több napot is igénybe vehet, kezdetben csupán annyit érzékelünk, hogy ha egy meghatározott helyen megérintjük a bőrünket, azt kellemetlen fájdalom kíséri. Ezt követően egy lencsényi, vöröses elszíneződés bukkan fel, amely már előrevetíti, hogy ott gyulladás zajlik. Ahogy az idő telik, a bőr egyre inkább felpúposodik, vörösebbé válik, tömöttebbé és egyre fájdalmasabbá válik, jelezve, hogy a gyulladás súlyosbodik.

A doktornő elmondta, hogy a furunkulus akkor éri el érettségét, amikor a közepe kúp alakban kiemelkedik, és egy sárgás, gennyes folt jelenik meg a felszínén. Általában ez a folyamat magától végbemegy, de ha ez nem történik meg, akkor sajnos szükség lehet a sebészeti beavatkozásra. A furunkulus addig nem múlik el, amíg a genny teljesen ki nem ürül belőle.

Ha enyhébb problémával állunk szemben, és el szeretnénk kerülni a bőrgyógyász rendelőjét, érdemes bevetnünk néhány jól ismert házi gyógymódot. Az egyik leghatékonyabb módszer a borogatás. A meleg, nedves borogatás elősegíti a kelések gyorsabb gyógyulását. Merítsünk egy tiszta mosdókesztyűt vagy kéztörlőt forró vízbe, majd jól csavarjuk ki, és helyezzük a kelésre körülbelül 30 percre, naponta többször is megismételve. A vízbe tehetünk néhány szál kakukkfüvet vagy kamillát, hiszen a kakukkfű timol nevű hatóanyaga segít megakadályozni a fertőzések terjedését, míg a kamilla erőteljes gyulladáscsökkentő hatásáról ismert, köszönhetően a kamazulén nevű összetevőjének – tanácsolta a bőrgyógyász.

Extra tipp: egy kellemesen meleg, nedves kamilla tea filter remek borogatásként is funkcionálhat. A konyhában található élelmiszerek között is akad néhány, ami segíthet a gyógyulásban. Ilyenek például a kenyér, a paradicsom, a káposzta, a hagyma vagy akár a füge. Ezeket először forrázzuk le, majd csomagoljuk őket gézbe, és helyezzük a furunkulus területére. Rögzítsük ragtapasszal, és hagyjuk hatni körülbelül egy órán át.

Amint a kelés kifakadt, helyezzünk rá egy sós vízbe mártott tiszta ruhát. A következő három napban cseréljük gyakran a borogatást. Fertőtlenítésképpen mossuk le teafaolajjal. Ilyenkor fürdés helyett inkább zuhanyozzunk, hogy ne terjedjen tovább a baktérium.

Ha rendszeresen tapasztalunk pattanások vagy furunkulusok megjelenését a bőrünkön, érdemes fontolóra venni a tusfürdő vagy szappan váltását egy antibakteriális készítményre. Ez segíthet a bőr tisztán tartásában és a gyulladások megelőzésében.

Amikor a szomszédos "egygyökerű" furunkulusok és apró tályogok összeolvadnak, egy különös és fájdalmas jelenség, a darázsfészeknek is nevezett karbunkulus keletkezik. Ez a bőrprobléma férfiak körében viszonylag gyakran előfordul, különösen a nyakszirten, a tarkótájékon, az inggallér által irritált bőrfelületen, valamint a hajas fejbőr határán. A karbunkulus kezdetben egyszerű furunkulusként indul, ám a nyak mozgásai, a gallér dörzsölődése, vagy akár a furunkulus piszkálása mélyebbre nyomhatja a gyulladást. A kialakuló karbunkulus gyakran fájdalommal, hidegrázással és lázzal társul, a fertőzött területen pedig vörös duzzanat alakul ki. Amikor a gyulladás "megérik", a bőr több nyílásán keresztül kezd el genny ürülni, ami még inkább fokozza a diszkomfort érzést.

Ha ilyet tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz, mert a karbunkulus gyógyítása igen nehézkes és hosszadalmas. Fel kell tárni az egész fertőzött területet, majd hosszas antibiotikumos kezelés szükséges. Ne hanyagoljuk el, mert akár súlyos szövődményei is lehetnek a keléseknek.

A szemölcs egy vírusos eredetű fertőzés, amelyet a HPV (humán papillomavírus) családba tartozó vírusok okoznak. A bőrön kis, faggyúval telt göbök jelennek meg, amelyekben baktériumok telepednek meg és elszaporodnak. Ezek a göbök gennyes, vörös csomócskákká alakulhatnak, amelyek a bőr felszínén láthatók. Ha ezek a csomók összefonódnak, nagyobb nodusok jöhetnek létre, amelyek már a bőr mélyebb rétegeit is károsítják, hegesedést okozva a gyógyulás során. A kezelés célja a hám leválásának serkentése, a hámképződés és faggyútermelés csökkentése, valamint a gyulladásos folyamatok kezelése.

A szőrtüszőgyulladás gyakran a borotválkozás vagy más szőrtelenítési módszerek következményeként lép fel. Ennek hátterében gyakran áll, hogy nem készítjük elő kellően a bőrt, ami így sérülékenyebbé válik, vagy nem biztosítjuk a megfelelő higiéniai körülményeket az eszközeinkkel. Emellett sajnos léteznek olyan egyéni hajlamok is, amelyek miatt egyesek könnyebben szenvednek ettől a problémától.

Related posts