Egy halálos kór terjedése sújtja a méhpopulációt Szlovákiában.

Megjelent egy olyan betegség, amely komoly veszélybe sodorhatja a méhek egész populációját, akár a kipusztulás határvonaláig is eljuttatva őket.
Újra megjelent Szlovákiában az amerikai nyúlós költésrothadás, egy gyógyíthatatlan, bakteriális fertőzés, mely komoly fenyegetést jelent a méhészetek számára. Az egyetlen hatékony védekezés ebben az esetben az érintett kaptárak és eszközök megsemmisítése, ami nemcsak a méhek, hanem a méhészek jövőjét is befolyásolja.
A legújabb esetet az alsókubini (Dolný Kubín) járásbeli Nagyfaluban (Veličná) regisztrálták, ahol azonnali intézkedéseket vezettek be a kór terjedésének megakadályozására.
A betegség következtében a fertőzött kaptárakban a lárvák elhalnak, és a sejtekben egy sötét, ragacsos anyag marad hátra. A baktérium spórái rendkívüli ellenállósággal bírnak, akár évszázadokig is életben maradhatnak, ami jelentősen megnehezíti a betegség felszámolását. Csak a jól táplált, erős méhcsaládok képesek ellenállni ennek a fenyegetésnek.
A megbetegedés észlelése után a hatóságok három kilométeres védőövezetet jelöltek ki, ahol tilos a méhek és méhészeti termékek szállítása, míg a fertőzött kaptárakat és az azokkal érintkező eszközöket megsemmisítik. A méhészek számára ez nemcsak anyagi veszteséget jelent, hanem érzelmi megpróbáltatást is, hiszen évtizedek munkája vész kárba.
Az országban évente több tucat költésrothadásos járványgócot regisztrálnak; jelenleg több mint 60 aktív esetet tartanak nyilván, ami körülbelül 500 méhcsalád megsemmisítését jelentheti. Bár ez a szám elenyésző a mintegy 330 ezer méhcsaládhoz képest, a helyi méztermelésre és a méhészek megélhetésére komoly hatással van.