A Kínai Agyaghadsereg egy olyan rejtélyt hordoz magában, amely halálos titkokat tár fel. A tudósok döbbenten álltak a felfedezés előtt, amely új fényben tűnteti fel a történelem e lenyűgöző csodáját.


A kínai Shaanxi tartományban, 1974 tavaszán, néhány egyszerű paraszt életében egy váratlan fordulat következett be, amikor is a föld mélyéből különös formák kerültek a felszínre. Egy vízkereső ásatás során agyagból készült arcok tűntek fel, anélkül, hogy bárki sejtette volna, hogy ezzel egy mérföldkőhöz érkezik a régészet világtörténetében. E felfedezés nyitotta meg az utat a híres kínai agyaghadsereg titkainak feltárásához, amely azóta is lenyűgözi a tudósokat és a látogatókat egyaránt.

A történelem egyik legmisztikusabb sírkomplexuma bontakozik ki előttünk: Csin Si Huang, az első kínai császár mauzóleuma, ahol több mint 8000 életnagyságú agyagkatona áll vigyázó sorfalat az öröklét kapujában. Ez a monumentális temetkezési hely, amely az uralkodó halála után készült, több mint 56 négyzetkilométeres területet foglal magában. Itt nemcsak harcosok, hanem akrobaták, zenészek, szolgák, valamint díszes bronzmadarak és arannyal díszített kocsik is rejtőznek, mindannyian az örökkévalóságra készülve.

Az utóbbi évtizedek során több mint egymillió érdeklődő fedezte fel az agyagkatonák sorait, de egy nemrégiben történt felfedezés olyan izgalmat keltett, hogy még a szakértők is meglepődtek. Ezek a harcosok nem csupán szimbolikus értelemben vett őrök; fegyvereik rendkívül halálosak, és meglepő módon akár a mai világban is alkalmazhatóak.

A régészek és tudósok, beleértve a University College London szakembereit is, már évek óta fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy megfejtsék, miként készülhettek el ezek a katonák és fegyvereik. A kutatások során több mint 40 000 bronz alkatrészt hoztak felszínre, köztük nyilakat, lándzsákat, díszes kardokat, keresztes íjakat és különféle mechanikai eszközöket.

Bár első ránézésre ezek a bronz nyílhegyek hasonlónak tűntek, a tudós csapat elemzése hamar bizonyította: a gyártásuk mögött bámulatos mérnöki és logisztikai rendszer állt.

Related posts