Határozatot hoz az Európai Parlament a szerbiai demonstrálók ellen alkalmazott erőszakról | Vajdaság MA


Az Európai Parlament megkezdte a "Szerbiai tüntetőkkel szembeni erőszakos intézkedések és az erő alkalmazásának folyamatos gyakorlata" című határozat elfogadásának folyamatát, amelyet több politikai frakció is kezdeményezett.

A határozat ügyét az Európai Parlament első őszi plenáris ülésén fogják megvitatni, amelyet szeptember 8-ra terveztek.

A határozat az "aktuális kérdésekre vonatkozó állásfoglalás" kategóriába tartozik, ami azt jelenti, hogy sürgős politikai, demokratikus vagy biztonsági kérdésekről van szó, amelyek parlamenti reakciót igényelnek - számolt be az N1.

A dokumentum középpontjában a Szerbiában hónapok óta tartó tüntetések eseményei állnak, különös figyelmet szentelve a demonstrálókkal – beleértve az egyetemistákat és a fiatalabb korosztályt – szembeni túlzott erőszak alkalmazásáról szóló aggasztó jelentésekre.

Az Európai Parlament várhatóan politikai értékelést fogad el a helyzetről, amelyhez cselekvési felhívások vagy ajánlások is társulhatnak az európai intézmények és tagállamok számára.

A határozat tervezete jelenleg még nem áll rendelkezésre a nyilvánosság számára.

A tüntetések elindulása óta az Európai Parlament három különböző alkalommal foglalkozott Szerbia helyzetével.

2024 decemberében plenáris vita zajlott a politikai válságról, különös tekintettel az egyetemista-megmozdulásokra és a hatóságok reagálására az Újvidéken történt tragédia után, de külön határozatot akkor még nem fogadtak el.

Februárban az Európai Parlament határozatot fogadott el a decemberi választásokkal kapcsolatos visszaélésekről, amely határozott kritikát fogalmazott meg a választói névjegyzékek manipulálása, a fantomszavazók megjelenése, az ellenzék ellen gyakorolt nyomás és a tisztességtelen médiaviszonyok ügyében. Az állásfoglalás hangsúlyozta a független nemzetközi vizsgálat szükségességét, és figyelmeztetett arra, hogy az EU szankciókat is kilátásba helyezhet, ha a normák megsértése továbbra is folytatódik.

Májusban az Európai Parlament ratifikálta azt a határozatot, amely a Szerbiára vonatkozó éves jelentésekre reagált, amelyeket az Európai Bizottság készít. A dokumentumban a tagállami integrációs folyamatban tapasztalt korlátozott előrehaladásra hívták fel a figyelmet, kiemelve a jogállamiság, a sajtószabadság és az intézményi függetlenség terén fennálló hiányosságokat.

Related posts