Marosvásárhelyen egyedülálló kezdeményezés indult, amely célja a helyi közösség igényeinek kielégítése és a társadalmi kihívásokra való válaszadás. Ez a program nem csupán egy új lehetőséget kínál, hanem hozzájárul a város fejlődéséhez és a lakók életminő


Marosvásárhelyen a szülők többsége autóval viszi iskolába a gyerekeit, ez is hozzájárul ahhoz, hogy reggelente be van dugulva a város. Ezen a helyzeten enyhítene némiképp a Marosszéki Közösségi Alapítvány LábBusz és BiciBusz elnevezésű kísérleti projektje, amelynek lényege, hogy lehetőséget biztosítanak a diákoknak, hogy reggelente csoportosan, felnőtt kíséretében, gyalogosan vagy kerékpárral jussanak el iskolába. A projekt április 28. - május 30. között zajlik, egyelőre pénteki napokon, és ha sikeres lesz, a szervezők nagyon szeretnék az új tanévtől rendszeressé tenni.

A LábBusz program Székelyföld több városában évek óta működik, és rendkívül népszerű a gyerekek és a szülők körében; Maros megyében Nyárádszeredában sétálnak reggelente önkéntesek kíséretében iskolába a helyi gyerekek. Marosvásárhelyen eddig nem volt ilyen lehetőség, ezért is hiánypótló a Marosszéki Közösségi Alapítvány kezdeményezése. Tegnap, szerdán a projektet ismertető sajtótájékoztatón Gál Sándor, az alapítvány vezetője elmondta: arra szeretnék ösztönözni a diákokat, hogy sétáljanak vagy biciklizzenek iskolába és haza, a felnőtteket pedig, hogy hagyják otthon a gépkocsikat és kerékpárral járjanak dolgozni. A Marosszéki Közösségi Alapítvány nyolc marosvásárhelyi iskolában, 644 diák körében végzett felmérést, a válaszokból pedig kiderült, hogy a tanulók 50%-a autóval jut el reggelente iskolába, és csupán 20%-uk gyalog. Bár a diákok 80%-ának van biciklije, mindössze 3%-uk használja azt naponta. Ugyanakkor ismereteik szerint jelenleg Marosvásárhelyen a munkába járó felnőttek alig 2-3 százaléka jár dolgozni biciklivel, és mintegy 10 százalékra tehető azoknak az aránya, akik reggelente gyalogosan jutnak el a munkahelyükre - mutatott rá Gál Sándor.

A mobilitási kampány megvalósításához a Global Challenge Local Solutions program keretében 15 ezer dolláros támogatást nyertek, míg a fennmaradó összeget helyi szponzoroktól kívánják biztosítani, valamint a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal is részt vesz a projekt anyagi támogatásában. Az eseménysorozat keretében április 27. és május 30. között minden pénteken reggel (9-én, 16-án, 23-án és 30-án) LábBusz és BiciBusz "járatokat" indítanak, lehetőséget biztosítva arra, hogy a tanulók négy gyalogos és négy kerékpáros útvonalon, felnőtt kísérettel jussanak el iskoláikba. A LábBusz a 0-8. osztályos diákok számára készült, míg a BiciBusz a 14 éven felülieket célozza meg, mivel a jogszabályok szerint fiatalabb gyermekek nem kerékpározhatnak a közutakon. Gál Sándor elmondta, hogy az iskolákban szórólapokkal tájékoztatják a diákokat és a szülőket a kampány részleteiről. Jelenleg nyolc iskola csatlakozott a kezdeményezéshez.

A programba bekapcsolódó gyerekek matricákat kapnak, amelyekért majd érdekes nyeremények járnak. Ugyanakkor a projekt egyben az iskolák versenye is, ugyanis a Bikeathon applikáción keresztül kilométereket gyűjthetnek az iskolájuk számára a programhoz csatlakozó gyerekek, és azok az iskolák, ahol a legtöbb kilométert gyűjtik össze, pénzjutalomban részesülnek, amit sportfelszerelésekre vagy iskolán kívüli tevékenységekre fordíthatnak.

Gál Sándor hangsúlyozta, hogy a marosvásárhelyi önkormányzat közterület-kezelő igazgatósága és a helyi rendőrség képviselőivel közösen gyalogosan bejárták azokat az útvonalakat, amelyeket a gyerekek nap mint nap használnak az iskolába való eljutáshoz. Ezzel a módszerrel céljuk volt, hogy a gyalogosokat érintő problémákra rátaláljanak. Tapasztalataik során kiderült, hogy számos helyszínen hiányoznak a gyalogosátjárók, holott elengedhetetlen lenne a biztonságos iskolai megközelítéshez. Emellett sok gyalogátjárónál a parkoló autók akadályozzák a kilátást, így a gyalogosok nem észlelik a közelgő járműveket. Ráadásul a járdák gyakran tele vannak parkoló gépkocsikkal, ami tovább nehezíti a gyalogosok közlekedését. Az illetékes hatóságokkal közösen igyekeznek megoldást találni ezekre a kihívásokra.

A környezettudatos közlekedés népszerűsítése érdekében a felnőttek figyelmét is szeretnénk felhívni a kerékpározás előnyeire. Ezt a célt szolgálja a Bike/Walk 2 Work program, amelyben a munkaadók és cégek támogathatják alkalmazottaikat abban, hogy reggelente kerékpárral tekerjenek a munkahelyükre. Jelenleg már hat vállalat jelezte, hogy csatlakozik ehhez az izgalmas kezdeményezéshez. A Bikeathon applikáció lehetőséget biztosít a felnőtt kerékpárosok számára is, hogy kiválasszanak egy iskolát, amelynek javára gyűjthetik a megtett kilométereket. Ezzel nemcsak a fenntartható közlekedést népszerűsítjük, hanem a fiatalok jövőjéért is teszünk!

A projekttel kapcsolatos részletek a www.bike2school.ro weboldalon érhetők el.

Related posts