Ismeretlen vizeken: a kormány jogszabályban tiltaná a műhús forgalmazását hazánkban - Agrárszektor


A laboratóriumi körülmények között készített műhúsok egyre inkább a középpontba kerülnek, mivel sokan úgy vélik, hogy ezek a termékek kulcsszerepet játszhatnak a fenntartható élelmiszertermelés jövőjében. Azonban a téma nemcsak ígéretes lehetőségeket rejt magában, hanem számos aggodalmat is felvet: vajon képesek lesznek-e ezek az alternatív húsok helyettesíteni a hagyományos húsfogyasztást, és ha igen, milyen következményekkel járhatnak az állattenyésztés, a takarmányipar vagy akár az emberi egészség szempontjából? Ezeket a kérdéseket és a felmerülő kihívásokat vitatták meg a szakértők a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián.

Amikor a műhúsok térnyeréséről van szó, elengedhetetlen, hogy tisztázzuk, mit is értünk pontosan műhús alatt. A műhúsok két fő típusa létezik: az egyik csoportba tartoznak azok a termékek, amelyek növényi alapanyagokból készülnek, és úgy vannak csomagolva, hogy a vegán vagy vegetáriánus étrendet követők számára hasonlítanak a hagyományos húsfélékre. A másik csoport pedig a laboratóriumban előállított műhúsoké, amelyek esetében az utóbbi időszakban jelentős összegeket fektettek a gyártási technológiák fejlesztésébe. Ugyanakkor Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián rendezett kerekasztal-beszélgetésén figyelmeztetett arra, hogy jelenleg még erősen kérdéses, mennyire lehet nyereséges ez a fajta beruházás.

Mint a szakértő rámutatott, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) még jelenleg is vizsgálja, hogy milyen hatásai, következményei lehetnek egy ilyen új élelmiszer előállításának. Az élelmezésbiztonsági kérdéseken túl ráadásul egyelőre az is bizonytalan, hogy a potenciális fogyasztókat mennyire riasztaná el az a tény, hogy a laborhúst mesterségesen állítják elő.

Abszolút ismeretlen területre megyünk, abszolút tapasztalatok nélkül. Én azt gondolom, hogy jelenleg még nem ismerjük ezt a technológiát és óriási nagy kérdőjelek vannak abban, hogy ezek valóban megtérülő beruházások lehetnek-e a jövőben.

A téma kapcsán rendkívül fontos a kommunikáció, az ismeretterjesztés és az elővigyázatosság elvének kikényszerítése is, hiszen mielőbb ki kell fehéríteni a fekete foltokat - hívta fel a figyelmet Dúl Udó Endre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara sertéságazatért felelős szakértője. Mint mondta, 2019 óta rendkívül sokat beszélünk ugyan a laborhúsokról, még mindig nagyon sok olyan ága van ennek a témának, amiről nem rendelkezünk kellő mennyiségű információval. Ezen túl kiemelten fontos az is, hogy az állattartáshoz és a húsfogyasztáshoz kapcsolódó téves információkat, téveszméket mielőbb eloszlassák mind a lakosság, mind a kamarai tagok körében, amelyhez folyamatosan monitorozzák az újabb és újabb tudományos anyagokat.

A kerekasztal-beszélgetés során Horváth Vivien, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének szakértője hangsúlyozta, hogy Európa elvileg képes lenne önellátásra a hústermékek terén. A teljes értékű táplálkozás szempontjából a hústermékek és azokban található komplex tápanyagok elengedhetetlenek. Ugyanakkor a laborhús körüli viták egyre fokozódnak, és sok olyan vélemény hallható az európai színtéren, amely az állattenyésztést és -tartást ellenzi. Éppen ezért üdvözlendő hír, hogy már folyamatban van egy jogszabály előkészítése, amely megtiltaná a laboratóriumi hús előállítását és forgalmazását Magyarországon.

Az egész diskurzus onnan indult, hogy az állatjólét kérdései sokakat foglalkoztatnak, különösen azzal kapcsolatban, hogyan készül a hús. Az etikai dilemmák boncolgatása során azonban érdemes észben tartani, hogy a laboratóriumi hús előállítása is igényel állati eredetet. A folyamat alapja egy biopszia révén kinyert sejt, amely egy állatból származik. Ezen kívül a sejtek szaporításához szükséges táptalaj is lényegében egy vemhesen leölt állatból ered. Ha próbáljuk elkerülni ezt az etikai problémát, akkor végül oda juthatunk, hogy egy olyan környezetben kísérletezünk, amely a gyógyszergyárak számára is irigylésre méltó, és hormonokkal, valamint antibiotikumokkal próbálunk előállítani valamit, amit később húshelyettesítőként értékesíthetünk.

- A szakértő rávilágított a témával összefüggő ellentmondásokra.

Related posts