Újra asztalhoz ülnek a Belügyminisztérium szakemberei, hogy megvitatják a pedagógusok bérfejlesztésének kérdését.


Újabb egyeztetésre kerül sor a pedagógusok szakszervezetei és a Belügyminisztérium között. Ezúttal nemcsak a pedagógusok bérének emelése van napirenden, hanem a hiányszakmákban oktató tanárok kiegészítő juttatásainak kérdése is, valamint a nevelő-oktató munkát közvetlenül támogató dolgozók bérezésének javítása. Az érdekvédelmi képviselők és a kormány delegáltjai együtt keresik a megoldásokat a közoktatás helyzetének javítására.

Kedden délelőtt újabb egyeztetésre került sor a Belügyminisztérium és a pedagógusok szakszervezetei között. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) tájékoztatása szerint a megbeszélés középpontjában nem csupán a pedagógusok béremelése áll, hanem a hiányszakmákat tanító tanárok számára biztosított plusz juttatások, az egyetemi diplomával rendelkezők bérének 2 százalékos emelése, valamint egyéb, a státusztörvényt érintő fontos kérdések is terítékre kerülnek.

Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja, a legutóbbi tárgyalás kapcsán közzétett Facebook-videóban elsősorban azokhoz fordult, akik nem értik, miért elengedhetetlenek az egyeztetések. Kiemelte, hogy bár eddig nem sok eredményt tudtak felmutatni, mégis sikerült néhány lényeges kérdésben előrelépniük. Például sikerült elérni, hogy a jubileumi jutalmat nem kapó, illetve a köznevelési ágazatban dolgozó foglalkoztatottak jutalmából kiesők esetében legyen egyértelmű szabályozás.

Totyik Tamás, a PSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a legutóbbi egyeztetés középpontjában ismét a pedagógusok béremelése áll. Jelenleg még mindig nem egyértelmű, hogy az egyes pedagógus kategóriákban milyen mértékű változások várhatóak a jövőben. Emellett szó esik a hiányszakmákra vonatkozó 4%-os emelés helyzetéről, valamint arról is, hogy az egyetemi diplomával rendelkező pedagógusok számára biztosított plusz 2%-os emelés megvalósul-e.

Ezek olyan kérdések, amelyek mindenkit foglalkoztatnak és érintenek, így elengedhetetlen, hogy a szakszervezetek aktívan konzultáljanak ezekről a témákról.

- emelte ki Nagy Erzsébet, hozzátéve, hogy a státusztörvényt érintő további fontos kérdések is terítékre kerülnek. Például a szabadságokkal kapcsolatos témák, és azok az ügyek, amelyek még nem zárultak le, de már van rájuk vonatkozó törvénymódosító javaslat. Ezen kívül egyeztetések várhatóak a tárcával a nevelő- és oktató munkát közvetlenül támogató dolgozók béremeléséről is.

A pedagógusok szakszervezetei legutóbb november 4-én ültek tárgyalóasztalhoz a tárcával. A megbeszélés középpontjában az új teljesítményértékelési rendszer, a pedagógusok kötelező vizsgáztatása, valamint a NOKS-osok béremelése állt, amelyek mind kiemelt jelentőséggel bírnak a szakma jövője szempontjából.

Related posts