Új előadással lépett színpadra a Bekecs Táncszínház, amely friss színekkel és izgalmas mozdulatokkal gazdagította a művészeti palettát.


Múlt vasárnap a nyárádszeredai Bekecs Táncszínház bemutatta legújabb néptáncműsorát a hazai közönség előtt. Ezt megelőzően, pénteken Kibéden tartottak egy különleges előbemutatót, amely után a csapat már külföldi fellépésekre készül. A darab részleteiről és a táncszínház első féléves terveiről Benő Barna-Zsolt igazgató osztotta meg gondolatait a Népújsággal.

A Táncolva öröklődik című új produkció a magyarországi Farkas Tamás rendező-koreográfus és Farkas Ágnes koreográfus, táncmester kreatív irányítása alatt készült. A munka tavaly augusztusban indult, és a két szakember rendszeres látogatásokkal, két-háromhetente érkezett Nyárádszeredába, ahol egy-egy hétig intenzíven dolgoztak a táncosokkal. Ennek eredményeként nyolc hét alatt formálódott meg az új előadás. A Farkas testvérekkel már korábban is szoros szakmai kapcsolatot ápoltak, ezért választották őket ismét, hiszen "a tánctudásuk és az a kivételes módszer, ahogyan ezt átadják, valóban egy más szintet képvisel, és öröm velük és tőlük tanulni." Az igazgató véleménye szerint a táncosok is elégedettek voltak a munkával, a zenészek pedig szinte kész anyaggal kezdték meg saját feladataikat. "Nagyon precízen dolgoznak" - tette hozzá, kifejezve ezzel a csapat iránti elismerését.

Az új folklórelőadás egy autentikus utazásra invitál a Kárpát-medence híres települései és dialektusai között. Felfedezhetjük a Dél-alföld, Méhkerék, Felcsík, Gyergyó, Szatmár, Szilágyság, Sóvidék és Kalotaszeg jellegzetes táncainak varázslatos hangulatát. Az előadás zökkenőmentes bemutatója már körvonalazódik, és a pénteki kibédi előbemutatón a közönség lelkes visszajelzései is megerősítették, hogy ez a produkció igazi siker lesz, amelyet minél több helyszínen szeretnének látni. A darab színházi adaptációja mellett figyelembe vették, hogy a formátum rugalmasan alakítható, így akár kisebb színpadokon, egyszerűbb technikai feltételek mellett is könnyedén előadható.

A táncszínház repertoárján még két néptáncelőadás szerepel: az Ünnepi folkműsor és a Forrás. Az új darab bevezetésével az Ünnepi folkműsor helyét fogja átvenni, hiszen a táncosoknak is jelentős kihívás és megterhelés egyszerre öt vagy akár hat produkciót bemutatni. A Helység kalapácsát a nyár végéig tervezik játszani, míg a Szép új világ című előadással legalább egy teljes színházi évadon keresztül szeretnék folytatni a bemutatókat. A Kit szerettél, Madách? című darabot is műsoron tartják az idei évadban, és a Szép új világ gyermekelőadása is még legalább egy következő évadra várható, ráadásul a társulat számos új helyszín felfedezésére is készül a darabbal.

Bérlet- és ünnepi szórakoztató programok

A magyar kultúra hete alkalmából a táncszínház izgalmas programot állított össze, két turnét szervezve. Így kedden a csapat két irányba oszlott: az egyik csoport a "Kit szerettél, Madách?" című darabbal nyugatra indult. Első állomásuk Nagyszalonta volt, ahol este felléptek, majd Aradra és Szegedre folytatták az útjukat. Eközben a csapat másik része a Délvidék felé vette az irányt. Szerdán a Kisiratosi rendezvényen, míg csütörtökön már Szerbiában, Pancsován mutatják be az Ünnepi folkműsort. Különös jelentőséggel bír ez a fellépés, hiszen a térségben található egy bukovinai székely település is, amit a táncszínház nagyon fontosnak tart.

A színházi évad itthon bérletes előadásokkal folytatódik, és izgalmas programok várják a helyi közönséget. Február 9-én, hosszú tízéves szünet után, újra színpadra lép a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Nyárádszeredában a "Lázadni veletek akartam" című produkcióval. Ezt követően, február 13-án a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház mutatja be a "A kisfiú és az oroszlánok" mesés gyerekelőadását. A helyi kulturális élet következő állomása a Bocskai Napok rendezvénysorozat, amely ezúttal az irodalom és filmművészet köré épül. Február 21-én délelőtt a gyermekek számára filmvetítést szerveznek: míg az óvodások magyar népmeséket nézhetnek, addig az 5-8. osztályos diákok Jankovics Marcell klasszikus illusztrációival életre keltett Toldi mozifilmjét élvezhetik. Este 7 órától a felnőttek figyelmébe egy új magyar romantikus vígjáték, a "Hogyan tudnék élni nélküled?" kerül. Február 22-én, szombaton az irodalom kerül a középpontba: délelőtt a kisgyerekes családokat várják a Vuk című rajzfilm vetítésére, míg 17 órától a városi könyvtárban Vida Gábor és Sándor Szilárd egy izgalmas beszélgetésre invitálják a közönséget. Este 7 órától pedig a Vincze-Simó Franciska rendezte, Markó Béla verseiből készült versfilmet tekinthetik meg az érdeklődők, amelyhez közönségtalálkozó is kapcsolódik. A beszélgetést Badics Petra moderálja, és a nézők lehetőséget kapnak, hogy kérdéseikkel a színpadra lépő Markó Bélát, Vincze-Simó Franciskát és a Tompa Miklós Társulat színészeit is megszólítsák.

A figyelem a szórványra is kiterjed.

A Bekecs idén újból életre hívta szórványprogramját, amelynek célja, hogy legalább ötven települést érjenek el előadásaikkal – köztük Maros megyei helyszíneket is –, ahol a magyar közösség kisebbségben van, és így csupán kevés kulturális program elérhető. Az utazások lebonyolításához pályázati források megpályázását tervezik, mivel saját költségvetésükből nem tudnák finanszírozni ezeket az eseményeket. Bízva a sikerben, arra számítanak, hogy Erdély számos vidéki és szórványtelepülésén örvendeztethetik meg a közönséget a Bekecs színes és gazdag programjaival.

A nyárig tervezett új turnéjuk során határon túli, elcsatolt magyar területeket is felkeresnek, hogy előadásaikkal gazdagítsák a közönséget.

A délvidéki kiszállás után márciusban egy felvidéki fellépéssorozat van kilátásban, míg júniusban Szlovénia és Horvátország magyarlakta vidékeire utaznának - közölte a következő időszak terveit az igazgató.

A mikházi Csűrszínházi Egyesülettel együttműködve egy izgalmas táncszínházi produkciót készítenek elő, amelynek bemutatója július második felében esedékes. Benő Barna-Zsolt elmondása szerint a közönség Nyárádszeredában is megtekintheti ezt az előadást a Nyárádmente Fesztivál keretein belül.

Related posts