Újabb kihívásokkal nézhet szembe az Európai Unió versenyképessége! - Mandiner


A villanyautók piacának robbanásszerű növekedése jelentős mértékben fokozza a ritkaföldfémek iránti igényt, ugyanakkor az Európai Unió továbbra is Kína dominálta ellátási láncára támaszkodik. Amennyiben Európa nem sürgeti meg saját bányászati tevékenységeit, és nem szélesíti ki beszerzési lehetőségeit, úgy az elektromos járművek és a megújuló energiaforrások előállítása drámaian megdrágulhat, ami hosszú távon fenntarthatatlanná válhat.

A világgazdaság zöldátállása egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, hiszen a kritikus nyersanyagok iránti kereslet robbanásszerűen növekszik, különösen az elektromos járművek (EV-k) és az energiatárolás szektorában. A Világgazdasági Fórum (WEF) legújabb elemzése meglepő állítást tesz közzé:

Mivel - ahogyan portálunkon már többször is hangsúlyoztuk - a ritkaföldfémek kitermelése és finomítása világviszonylatban Kína kezében van, Európa pedig komoly ellátási kockázatokkal néz szembe, így az EU versenyképessége veszélybe kerül. A nyersanyaghiány következtében az elektromos járművek és más fenntartható technológiák előállítása jelentős költségnövekedéssel járhat. Ráadásul a vámháborúk és a különféle támogatások torzító hatásairól még nem is beszéltünk.

A WEF anyaga hangsúlyozza, hogy a globális elektromos járművek piaca az elmúlt három évben évről évre átlagosan 45%-os növekedést mutatott. A jövőbeli előrejelzések szerint a következő évtizedben is számíthatunk 15%-os éves bővülésre. Ez a folyamatos fejlődés hatalmas nyersanyagigényt teremt, különösen a ritkaföldfémek terén, melyek elengedhetetlenek az elektromotorok mágneses elemeinek előállításához.

A neodímium (Nd), prazeodímium (Pr) és diszprózium (Dy) iránti kereslet ugrásszerű növekedése várható, mivel ezek az anyagok kulcsszerepet játszanak az elektromotorok és szélturbinák gyártásában. Ezen kívül a lítium és kobalt iránti igény is drámai mértékben, akár háromszorosára is nőhet az akkumulátorgyártás fellendülése következtében. Bár a jövőbeni újrahasznosítás hozzájárulhat az ellátás stabilizálásához, a következő másfél évtizedben az iparág nagyrészt az elsődleges bányászat függvénye marad - figyelmeztet a kutatás.

Kína meghatározó szerepe a ritkaföldfémpiacon A ritkaföldfémek, amelyek kulcsszerepet játszanak a modern technológia fejlődésében, mint például az elektronikai eszközök, akkumulátorok és zöldenergia megoldások terén, mára Kína dominanciájának középpontjába kerültek. Az ország nem csupán a világ legnagyobb kitermelője és feldolgozója ezeknek az anyagoknak, hanem a globális ellátási lánc szerves részévé is vált. Kína előnyét elsősorban a jelentős bányászati kapacitásainak, fejlett feldolgozóiparának és a kormányzati támogatásnak köszönheti. Az állam szigorú szabályozásokkal és stratégiai tervezéssel irányítja az iparágat, ami lehetővé teszi számára, hogy a világpiac árainak alakulását is befolyásolja. Ezen kívül a környezetvédelmi normák és a bányászati technológia folyamatos fejlesztése is hozzájárul Kína versenyelőnyéhez. A ritkaföldfémek iránti globális kereslet növekedésével párhuzamosan Kína szerepe egyre jelentősebbé válik. Az iparág iránti növekvő érdeklődés viszont arra is figyelmeztet, hogy más országoknak is érdemes lenne felfedezniük és kiaknázniuk saját ritkaföldfém-készleteiket, hogy csökkentsék Kína monopolhelyzetét és biztosítsák a fenntartható fejlődést a technológiai szektorban. A jövőben Kína dominanciája nem csupán gazdasági, hanem geopolitikai szempontból is kulcsszerepet játszik, hiszen a ritkaföldfémek stratégiai fontossága miatt a nemzetközi kapcsolatokban is jelentős hatással bír.

A Világgazdasági Fórum statisztikái alapján Kína dominál a globális neodímiumkínálat terén, hiszen ennek 90%-át kontrollálja. A diszprózium esetében még drámaibb a helyzet, mivel a kínai részesedés meghaladja a 95%-ot. Ez a ritkaföldfém különösen lényeges a hibridautók elektromos motorjaiban, ahol a neodímium akár 6%-át is képes helyettesíteni.

Kína 2022-ben bejelentette, hogy bizonyos ritkaföldfémek exportját korlátozza, ami komoly áremelkedéseket eredményezett a globális piacon. Az ilyen jellegű exportkorlátozások jelentős hatással lehetnek az európai iparra, mivel ezek az alapanyagok elengedhetetlenek az elektromos járművek és szélturbinák előállításához. Az iparág számára ez különösen aggasztó, hiszen a fenntartható energiatermelés és a zöld technológiák fejlődése szorosan összefonódik e nyersanyagok elérhetőségével.

Mivel az Európai Unió jelentős mértékben támaszkodik a kínai beszállítókra, az ellátási láncok bármilyen zökkenője súlyos gazdasági következményeket vonhat maga után. Amennyiben az EU nem talál megfelelő alternatív forrásokat, az elektromos járművek gyártási költségei drámai módon növekedhetnek, ami komoly kihívások elé állíthatja az iparág versenyképességét.

Mindezek lehetséges következmények az alábbiak:

Bár az akkumulátorok és a motorok alkatrészeinek újrahasznosítása hosszú távon hozzájárulhat a ritkaföldfémek ellátásának fenntartásához, a következő 10-15 évben ez még nem fog elegendő megoldást nyújtani – hangsúlyozza a tanulmány. Kifejtve, hogy...

Elsőként fontos megjegyezni, hogy jelenleg és a közeljövőben sem áll rendelkezésre elegendő mértékben visszanyerhető hulladék. Az elektromos járművek és szélturbinák jellemző élettartama ugyanis legalább 10-15 év, így az újrahasznosítható anyagok mennyisége hosszú időn keresztül alacsonyan fog stagnálni. Ezen felül technológiai kihívásokkal is szembe kell néznünk, mivel az újrahasznosítási eljárások még nem elég kifinomultak ahhoz, hogy jelentős mennyiségben biztosítsák a ritkaföldfémeket. Ráadásul a folyamat során felmerülő energiaköltségek olyan mértékben magasak, hogy azok túllépik az elsődleges bányászat költségeit.

Ilyen helyzetben vajon mik lehetnek az EU lehetőségei? Tény, hogy az unió egyre inkább felismeri a ritkaföldfém-függőség problémáját, de a megoldások időigényesek és jelentős beruházásokat igényelnek.

Az EU ritkaföldfém-stratégiájának fő pillérei:

Összességében elmondható, hogy a ritkaföldfémek kulcsszerepet játszanak az elektromobilitás és a megújuló energiaforrások fejlődésében. Ugyanakkor a jelenlegi ellátási láncok felépítése, hogy finoman fogalmazzunk, jelentős nehézségeket okoz Európa számára. Ez azt jelenti, hogy ha az EU nem talál sürgős megoldást az elsődleges ritkaföldfémforrások biztosítására, akkor komoly veszélybe kerülhet a fenntartható energiaátmenet és a technológiai fejlődés.

A Világgazdasági Fórum szerint a bányászat és a finomítás fejlesztése, a nemzetközi ellátási láncok diverzifikálása és az újrahasznosítás technológiai fejlesztése csak és kizárólag fókuszáltan, együtt jelenthet megoldást a válságra.

Related posts