Szijjártó Péter bejelentette egy újabb kínai beruházást, amely páratlan jelentőséggel bír Európában.

A KunlunChem kínai elektrolitgyártó cég Szolnokon építi fel az első európai üzemét, a negyvenmilliárd forintos beruházással százhúsz új munkahely jön majd létre - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető elmondta, hogy
A KunlunChem a globális elektrolitgyártás élvonalába tartozik, hiszen a világ öt legnagyobb ilyen vállalatának egyike. A cég a legújabb technológiák alkalmazásával fogja biztosítani az elektromos autókhoz szükséges alkatrészeket, különösen a BMW és a Mercedes számára.
A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a high-tech fejlődés csak stabil alapokra építkezve valósulhat meg. Szolnok esetében ez a stabilitás már régóta jelen van, hiszen a város története során mindig is a magyar vegyipar egyik meghatározó központjaként funkcionált.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az ágazat hazánkban körülbelül százezer főt alkalmaz, és a beáramló kínai vállalat is a helyi munkaerőre szeretne építeni. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy még szorosabbra fűzzük az együttműködést a Szolnoki Szakképzési Centrummal.
Az Orbán-kormány egyik tagja hangsúlyozta, hogy napjainkban az emberiség a válságok és fenyegetések időszakát éli. Ugyanakkor ezek a nehézségek nem irányíthatják el a figyelmet a környezetvédelem fontosságáról.
Kifejtette, hogy léteznek olyanok, akik politikai szempontból közelítik meg ezt a kérdést, míg a magyar kormány inkább gyakorlati megoldásokban gondolkodik, különös figyelmet fordítva arra, hogyan őrizhetjük meg bolygónkat a jövő generációi számára. A kormánypárti politikus emlékeztetett arra, hogy a közúti közlekedés felelős a károsanyag-kibocsátás körülbelül egyhatodáért, így elengedhetetlen, hogy az autóipar elektromos átállása nélkül nehéz lesz elérni a klímacélokat. Rámutatott arra is, hogy bár a tempót illetően folynak viták, az egyértelmű, hogy az átállás végül elkerülhetetlen lesz.
- tette hozzá a Külgazdasági és Külügyminisztérium vezetője. Majd ennek kapcsán üdvözölte, hogy Magyarország a zöld autóipari átállás egyik éllovasává vált, olyan országgá, ahol a német és a kínai vállalatok egymás mellett építik fel a gyáraikat, munkahelyek tízezreit teremtve.
A miniszter végül hangsúlyozta, hogy a világgazdaságban drámai változások zajlanak, amelyek egyik fő jellemzője a világ keleti felének erősödése, amit jól mutat, hogy "Kína egyértelműen diktálja a világgazdaság változásainak tempóját". Majd a magyar-kínai gazdasági együttműködést is méltatta, és közölte, hogy a kelet-ázsiai ország mára hazánk első számú kereskedelmi partnere lett Európán kívül, és az elmúlt öt évben háromszor is innen érkezett a legtöbb beruházás.