Újra felfedték Jan Masaryk, a csehszlovák külügyminiszter rejtélyes halálának körüli titkokat, és a vizsgálat újra napirendre került.


A hatóságok gyilkossági kísérlet gyanújával folytatják az ügy kivizsgálását.

"Az ügy megnyitásához az vezetett, hogy új diplomáciai és hírszerzési dokumentumokat kaptunk az Egyesült Államokból, Nagy Britanniából és Franciaországból. Ezeket az új információkat most összevetjük az eddig ismert tényekkel, ami lehetőséget ad az esetleges új összefüggések feltárására, amelyek választ adhatnának a még megválaszolatlan kérdésekre" - állítja a közleményben Iveta Korínková rendőrségi főnyomozó.

Az ügy feldolgozása a cseh rendőrség keretein belül működő Kommunizmus Bűntetteit Dokumentáló és Vizsgáló Hivatal (ÚDV) hatáskörébe tartozik. A Novinky.cz hírportál értesülései alapján a hivatal tavaly nyáron jutott hozzá a külföldi dokumentumokhoz, amelyek segíthetik a vizsgálat előrehaladását.

Jan Masaryk, a második világháború utáni első csehszlovák külügyminiszter, 1948 tavaszán rejtélyes körülmények között vesztette életét, ami azóta is sok kérdést és találgatást ébresztett a történelemkedvelők körében.

A polgári politikus, miután a kommunista hatalomátvétel 1948 februárjában bekövetkezett, elfogadta Klement Gottwald új, kommunista vezetésű kabinetjében felkínált külügyminiszteri tisztséget. Tragikus módon, 1948. március 10-én a külügyminisztérium épülete előtt, szolgálati lakásának nyitott ablaka alatt, papucsban és pizsamában fekve találták meg a holttestét.

Halála körül számos találgatás merült fel: a hivatalos jelentés öngyilkosságra utal, ám egy 1968-as nyomozás balesetet valószínűsített. Később, 1990-ben ismét az öngyilkosság verziója került előtérbe. A helyzet 2004-ben újabb fordulatot vett, amikor a cseh rendőrség megállapította, hogy gyilkosság történt, valószínűleg politikai indíttatásból.

Egyes cseh történészek álláspontja szerint a vitás kérdések tisztázásában kulcsszerepet játszhatnának az orosz történelmi iratok, ám ezek a források sajnálatos módon még mindig nem hozzáférhetők a kutatók számára.

Related posts