Felfedték, hol épül meg az új magyar-szerb kőolajvezeték | Demokrata

A minisztérium által az MTI-nek küldött közlemény alapján a tárcavezető a szerb energiaügyi miniszterével, Dubravka Đedović-tyal folytatott megbeszélését követően hangsúlyozta, hogy a két ország hamarosan közösen nekilát egy újabb jelentős energiabiztonsági projektnek: egy új kőolajvezeték építésének. Ez a beruházás nemcsak Magyarország, hanem Szerbia ellátásához is hozzájárul majd.
Kifejtette, hogy a megvalósíthatósági tanulmány már befejeződött, és az eredmények alapján Magyarországon körülbelül 180, míg Szerbiában 120 kilométernyi vezetéket szükséges kiépíteni, amelynek éves kapacitása körülbelül ötmillió tonna lenne.
Magyarország területén ez lényegében egy Százhalombatta-Algyő-Röszke vonalon történő építkezést foglal magában, emellett pedig egy nemzetközi mérőállomás létrehozása is elengedhetetlen.
"A magyar vonatkozású projekt körülbelül 320 millió eurós beruházást igényel, amelynek megvalósítása három évet vesz igénybe. Jelenleg is folynak a tárgyalások az új kőolajvezeték kihasználtságának biztosítására vonatkozó szerződés részleteiről" - tette hozzá.
Arra is kitért, hogy jól halad azon beruházás előkészítése is, amelynek a nyomán 2028-ra megduplázzák a két ország közötti villamosenergia-átmenet kapacitását.
"Az eddig elért eredményeinkre támaszkodva most már teljes mértékben felkészültünk arra, hogy elkezdjük a közös, nagyszabású beruházásunkat" - nyilatkozta.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy manapság egyre gyakoribbak az energiaválságok, amelyek mögött sokszor "politikai hisztériakeltés" áll. Ilyen környezetben különösen fontos, hogy az olyan országok, amelyek saját energiaforrásaikban korlátozottak, szoros együttműködést és folyamatos párbeszédet folytassanak egymással.
Ennek kapcsán leszögezte: "ma már nem túlzás azt állítani, hogy nincs magyar energiabiztonság Szerbia nélkül, és nincs szerb energiabiztonság Magyarország nélkül".
"Magyarország földgázellátásának csaknem a száz százaléka Szerbián keresztül érkezik. A tavalyi évben egy brutális rekordot állítottunk fel azzal, hogy 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett Magyarországra Szerbián keresztül a Török Áramlat vezetéken" - jelentette ki.
"Szerbia újfent megerősítette, hogy megbízható tranzitországként működik. Teljes bizalommal tekinthetünk arra, hogy a földgázszállítás Magyarországra Szerbián keresztül zökkenőmentesen zajlik. Ez különösen fontos, hiszen sajnos nem minden szomszédunkról mondható el, hogy stabil és megbízható tranzitországként viselkedik" - emelte ki.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a távozó amerikai kormányzat a hivatali időszaka végén újabb energetikai szankciókat vezetett be, amelyekkel „teljes mértékben politikai indíttatásból próbálta megkerülni a közép-európai régió érdekeit”.
Ennek tükrében a régió közös kihívásaként emelte ki a szerbiai olaj- és üzemanyagellátást fenntartó orosz vállalat ellen hozott szankciókat, mivel ezek más országokban is komoly nehézségeket teremthetnek.
"A szerbiai finomítói kapacitások kiesése könnyedén áremelkedést idézhet elő a regionális ellátásban. Ilyen esetben reális veszély fenyeget, hogy a közép-európai lakosság kénytelen lesz megfizetni a Biden-adminisztráció bosszújának következményeit" – hangsúlyozta.
"El szeretném kerülni ezt a szituációt. Örömmel tapasztalom, hogy az Egyesült Államok jelenlegi elnöke nem ellenséges, hanem baráti szemmel tekint a közép-európai térségre. Reméljük, hogy hamarosan sikerül megoldanunk ezt a problémát. Mindenesetre megállapodtunk abban, hogy szoros regionális együttműködést alakítunk ki, hogy a szankciók fenntartása ne zavarja a helyi üzemanyagpiac működését."